Jak często należy nawozić rośliny pokojowe?

Data : 28 lutego, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jeśli planujesz przesadzić swoje rośliny domowe, najlepszym momentem na nawożenie jest wczesna wiosna, tuż przed rozpoczęciem dni wolnych od pracy. Po tym okresie nie trzeba nawozić mieszanki doniczkowej przez co najmniej sześć tygodni. Rośliny domowe pod sztucznym oświetleniem należy regularnie nawozić. Oto kilka wskazówek:

Nie nawozić roślin domowych po przesadzeniu

Nawożenie roślin po przesadzeniu nie jest wskazane. Powód jest prosty: nowo przesadzona roślina dopiero niedawno otrzymała świeżą mieszankę doniczkową i nie skorzysta z nawozu. W rzeczywistości zbyt szybkie nawożenie może spowodować, że rośliny stracą część siły wzrostu. Zamiast tego należy poczekać do następnego sezonu wegetacyjnego, zanim ponownie użyjemy nawozu. Ponieważ rośliny rosnące w słabo oświetlonym otoczeniu nie wykorzystują składników odżywczych tak efektywnie, jak te w jasnym świetle, nawożenie może je zniszczyć.

Rośliny domowe wymagają nawożenia w trakcie sezonu wegetacyjnego. Nawożenie wiosną jest szczególnie ważne, ponieważ poziom oświetlenia jest wyższy, a gleba bardziej wilgotna. Jednak zbyt duża ilość nawozu może spowodować zaburzenie równowagi składników odżywczych i gnicie korzeni. Należy również unikać nadmiernego nawożenia, ponieważ może ono powodować gromadzenie się soli. Aby zapobiec temu problemowi, należy stosować odpowiedni nawóz do doniczki i rośliny.

Nawożenie roślin domowych podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego

Rośliny domowe należy nawozić tylko podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego. Wiosną i latem rośliny należy zasilać nawozami płynnymi i granulowanymi, ale należy z tym poczekać do połowy lutego lub początku marca. Miesiące zimowe są szczególnie chłodne, a rośliny domowe potrzebują mniej wody i pożywienia, więc dokarmianie ich dodatkowymi składnikami odżywczymi mogłoby uszkodzić ich korzenie i spowodować więdnięcie. Jeśli nie planujesz nawożenia roślin domowych w zimnym okresie, nie martw się, że będą zestresowane i zwiędną.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nawoź rośliny domowe raz w miesiącu podczas ich aktywnego sezonu wegetacyjnego. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nawoź raz w miesiącu wiosną i latem, kiedy rośliny domowe aktywnie rosną. Można również zwiększyć częstotliwość nawożenia w miesiącach letnich do co dwóch tygodni. Częstotliwość nawożenia zależy od rodzaju uprawianej rośliny i można zakupić specjalne preparaty dla każdego rodzaju. Po nawożeniu należy dokładnie przepłukać donice świeżą wodą, aby usunąć wszelkie sole z nawozu.

Nawozy płynne

Nawozy płynne występują w wielu formach, w tym w postaci tabletek, granulek i pałeczek. Uwalniają one składniki odżywcze do gleby w ciągu kilku tygodni. Tego typu nawozy są najlepsze do trwałego dostarczania składników odżywczych. W zależności od produktu, nawozy o spowolnionym działaniu mogą być stosowane co miesiąc lub co tydzień. Nawozy o spowolnionym działaniu są często rozcieńczane w wodzie i przeznaczone do częstszego stosowania, np. przy co drugim podlewaniu.

Choć większość roślin pokojowych korzysta z nawożenia, nie jest ono konieczne dla wszystkich. W naturze rośliny otrzymują większość składników odżywczych z gleby. Składniki te są uzyskiwane dzięki składowi gleby i rozłożonej materii roślinnej. Ponadto rośliny żywią się owadami i innymi zwierzętami. Ponieważ gleba w pomieszczeniach nie jest często uzupełniana, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zabraknie w niej składników odżywczych. Dokarmiając rośliny, należy przestrzegać instrukcji podanych na opakowaniu.

Nawozy stałe

Wiele rodzajów roślin pokojowych dobrze radzi sobie z comiesięcznym zasilaniem, ale niektóre wymagają częstszego podawania. Dotyczy to zwłaszcza roślin, które wytwarzają duże i dramatyczne kwiaty. Najlepiej jest zbadać specyficzne potrzeby żywieniowe rośliny i odpowiednio dostosować harmonogram nawożenia. Przed podjęciem decyzji należy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Poniżej wymieniono zalety i wady obu rodzajów nawozów dla roślin domowych.

Zrównoważona formuła NPK, zawierająca mniej więcej równe proporcje azotu i fosforu, jest najlepsza dla małych doniczkowych roślin kwitnących, takich jak begonie i fiołki afrykańskie. Tropikalne rośliny pokojowe wymagają wyższego stosunku azotu do fosforu. Nawóz 20-20-20 jest powszechnym uniwersalnym płynnym pokarmem dla roślin. Jeśli trudno ci zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla twoich roślin, możesz skonsultować się z ekspertem od roślin, który pomoże ci zdecydować, jakiego rodzaju płynnego lub stałego nawozu użyć.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak często należy nawozić rośliny pokojowe?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.