Jak często należy nawozić rośliny domowe?

Data : 28 czerwca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jest wiele czynników do rozważenia przy określaniu jak często powinieneś nawozić swoje rośliny domowe. Podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego, powinieneś podawać rozcieńczony płynny pokarm dla roślin domowych przy każdym podlewaniu. Można też podawać roślinom granulat lub granulki do podawania raz lub dwa razy w sezonie. Upewnij się, że wybierasz zrównoważony nawóz. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy nawóz dla Twoich roślin domowych.

Nawożenie roślin domowych

Nawożenie roślin domowych w pomieszczeniach jest ważne, ale jak i kiedy należy to robić? Jest to pytanie, na które wielu początkujących właścicieli roślin domowych nie wie, jak odpowiedzieć. Rośliny domowe należy nawozić co najmniej raz w roku podczas sezonu wegetacyjnego. Najlepiej rozpocząć nawożenie roślin domowych osiem tygodni przed pierwszym dniem mrozu. Po dodaniu niewielkiej ilości nawozu do gleby należy ją dokładnie podlać i powtarzać ten proces co kilka tygodni.

Stosując nawozy, upewnij się, że rodzaj rośliny, którą zasilasz, jest zgodny z jej potrzebami w zakresie podlewania. Rośliny domowe, które nie kwitną, potrzebują nawozu o wysokiej zawartości azotu, natomiast rośliny niekwitnące potrzebują takiego samego poziomu azotu. Zalecany jest płynny pokarm roślinny ogólnego przeznaczenia, a ten, który jest wolno uwalniany, jest najlepszy dla roślin domowych. Istnieje wiele rodzajów nawozów dla roślin domowych, w tym kolce, granulki i płyny. Każdy rodzaj ma unikalne korzyści dla różnych typów roślin. Przed użyciem konkretnego nawozu należy dokładnie przeczytać jego etykietę.

Choć może się wydawać, że nawożenie roślin domowych jest skomplikowane, w rzeczywistości jest to całkiem proste. Nawóz uniwersalny jest najlepszy dla większości roślin domowych i zawiera trzy główne makroelementy – azot, fosfor i potas. Można też kupić nawozy specjalistyczne, przeznaczone specjalnie dla roślin domowych. Chociaż istnieje wiele różnych opcji, nawozy organiczne są często bardziej przyjaznym dla środowiska wyborem. Nawozy organiczne często zawierają odpady zwierzęce, takie jak skorupki jaj i skórki bananów, a nawet mogą być tak lekko przetworzone jak mączka kostna.

Wybierz właściwy nawóz

Kupując nawóz dla roślin indoor, musisz wybrać ten właściwy dla danej rośliny. Nie wszystkie nawozy są jednakowe. Niektóre są przeznaczone do stymulowania szybkiego wzrostu, podczas gdy inne są przeznaczone do głębokiego rozwoju korzeni, produkcji kolorowych kwiatów, dużych plonów owoców i ogólnego zdrowia roślin. Rodzaj rośliny ma również wpływ na częstotliwość stosowania nawozów. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju nawozu użyć, sprawdź opinie w Internecie.

Właściwa ilość pokarmu dla roślin domowych zależy od rodzaju i wielkości rośliny domowej. Postępuj zgodnie z etykietą, aby sprawdzić, ile potrzebujesz. Niezależnie od tego, co wybierzesz, ważne jest, aby uniknąć przekarmienia. Nawet naturalne nawozy mogą spalić roślinę domową, jeśli są używane zbyt często. Jeśli chodzi o nawożenie roślin domowych, należy unikać dwóch najczęstszych błędów: stosowania zbyt dużej ilości nawozu i niewystarczającego podlewania.

Nawozy organiczne wymagają rozkładu przez mikroorganizmy żyjące w glebie. Odmiana o przedłużonym działaniu składa się z chemicznie powiązanych granulek, które rozkładają się w ciągu kilku tygodni. Tymczasem nawozy granulowane rozpuszczają się w glebie wraz z deszczem lub nawadnianiem. Należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu, aby upewnić się, że otrzymujemy najwięcej korzyści z produktu i nie narażamy roślin lub nie zanieczyszczamy pobliskich dróg wodnych.

Unikaj nadmiernego nawożenia

Nawożenie roślin jest ważne dla zdrowego wzrostu i kwitnienia. Typowe nawozy zawierają trzy podstawowe składniki: fosfor, azot i potas. Azot wspomaga zdrowy wzrost liści i korzeni, natomiast fosfor wspomaga wzrost roślin poprzez wspomaganie wchłaniania innych składników odżywczych. Nadmierna ilość nawozu może spowodować, że rośliny staną się wrzecionowate. Jeśli zauważysz, że rośliny nie rosną prawidłowo, rozważ przepłukanie gleby wodą lub zmianę gleby na nową.

Nadmierne nawożenie ma również wpływ na Twoje rośliny domowe. Nadmiar nawozów gromadzi się w glebie i staje się toksyczny dla roślin. Jeśli nie znasz objawów nadmiernego nawożenia roślin, powinieneś skontaktować się ze specjalistą od pielęgnacji roślin. Nadmiar nawozów może pozbawić rośliny wilgoci w glebie i sprawić, że będą podatne na choroby związane ze stresem i inwazją szkodników. Aby zapobiec tym problemom, upewnij się, że przestrzegasz wszystkich instrukcji dotyczących nawożenia, które znajdują się na karmie dla roślin domowych.

Jeśli zauważysz, że liście rośliny domowej są brązowe, zwinięte lub asymetryczne, może to wskazywać na nadmierne nawożenie. Roślina domowa może nie pobierać wystarczającej ilości wody. Może to doprowadzić do poparzenia lub uszkodzenia korzeni. Najprawdopodobniej roślina nie będzie pobierała wody, a nadmierna zawartość soli spowoduje uszkodzenie korzeni. Ponadto możesz zauważyć, że liście zmieniły kolor na żółty lub mają brązowe krawędzie. Możesz również odczuć, że gleba jest zbyt słona lub zbyt sucha, aby prawidłowo wchłaniać wodę.

Wybór zbilansowanego nawozu

Wybór zbilansowanego nawozu dla roślin wewnętrznych jest ważną częścią pielęgnacji. Rośliny wymagają równowagi 13 podstawowych składników odżywczych. Jeśli nie dostarczymy wystarczającej ilości któregoś z tych składników, rośliny będą wykazywać oznaki stresu, zmniejszą fotosyntezę i staną się podatne na szkodniki i choroby. Niektóre odmiany roślin wymagają dodatkowych składników odżywczych, w tym potasu, magnezu i pierwiastków śladowych, takich jak siarka i bor.

Dobry organiczny nawóz dla roślin to taki, który zawiera wszystkie trzy makroskładniki w zrównoważonych proporcjach. Tego typu nawóz jest zwykle rozcieńczany do jednej łyżeczki na galon wody. Możesz stosować nawóz do korzeni lub liści raz w miesiącu, a wystarczy on na okres do dwóch miesięcy. Niektórzy ogrodnicy zalecają stosowanie połowy zalecanej ilości, ale dokładna ilość zależy od konkretnego rodzaju roślin.

Główne składniki zbilansowanego nawozu to azot, fosfor i potas. Te składniki odżywcze poprawiają ogólny wzrost rośliny, podczas gdy pozostałe dwa sprzyjają kwitnieniu i owocowaniu. Niektóre nawozy uniwersalne zostały opracowane z myślą o wszechstronnym zastosowaniu i są również idealne dla kwitnących roślin domowych. Należy tylko pamiętać, aby dokładnie czytać etykiety na opakowaniach. Oprócz składników odżywczych należy także wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość rośliny, aby określić, jaki rodzaj nawozu będzie najlepszy dla danej rośliny.

Wybór nawozu o spowolnionym działaniu

Na rynku jest wiele różnych rodzajów nawozów, ale wybór nawozu o spowolnionym działaniu ma kluczowe znaczenie. Ten rodzaj nawozu zapewnia roślinom pełne odżywienie przez długi okres czasu. Jest to dobry wybór dla wszystkich rodzajów roślin pokojowych, w tym aloesu, sznura pereł, aeonium, haworthii i róży pustynnej.

W przeciwieństwie do wielu nawozów, które mają krótki okres półtrwania, pokarm roślinny o spowolnionym uwalnianiu uwalnia składniki odżywcze powoli, co oznacza, że Twoje rośliny będą korzystać z ciągłego dostarczania składników odżywczych przez okres do sześciu miesięcy. Stosunek NPK w tym rodzaju nawozu wynosi 20-20-20, co stanowi najlepszą kombinację dla kwitnących roślin domowych, takich jak begonie i fiołki afrykańskie. Inne rodzaje roślin domowych wymagają wyższego stosunku azotu do fosforu, np. liście tropikalne. Nawozy o spowolnionym działaniu składają się z granulek pokrytych żywicą, które uwalniają składniki odżywcze stopniowo podczas podlewania. Granulki należy wsypać do trzech górnych centymetrów ziemi doniczkowej. Kilka firm gwarantuje nawet, że formuła nigdy nie zostanie spalona przez podlewanie.

Inny rodzaj nawozu o spowolnionym uwalnianiu składników odżywczych to tzw. nawóz czasowy. Składniki odżywcze są uwalniane do roślin w określonych odstępach czasu. W zależności od produktu, może być konieczne zasilanie roślin trzy lub cztery razy w tygodniu przez okres do sześciu tygodni. W miesiącach zimowych nawożenie należy zmniejszyć o połowę i stosować tylko jedną czwartą zalecanej ilości. Te nawozy o przedłużonym działaniu działają poprzez uwalnianie składników odżywczych do gleby w reakcji na ciepłe temperatury i wodę.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak często należy nawozić rośliny domowe?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.