Jak często nawozić kwiaty ogrodowe

Data : 14 lutego, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Istnieją dwa główne rodzaje pokarmów roślinnych dostępnych do stosowania w twoich rabatach kwiatowych: płynne i granulowane. Dowiedz się, który z nich jest najlepszy dla twoich roślin, kiedy najlepiej nawozić kwiaty i jakie jest ryzyko przenawożenia. Jest to zasadnicza część pielęgnacji rabat kwiatowych. Jeśli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju odżywki dla roślin użyć, rozważ zastosowanie się do poniższych wskazówek:

Nawóz płynny

W zależności od konkretnych potrzeb, nawóz płynny może być stosowany co dwa do czterech tygodni lub rzadziej. Potrzebna ilość zależy od rodzaju uprawianego kwiatu i wielkości grządki lub doniczki. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu nawozu, aby uzyskać najkorzystniejsze wyniki. Nawóz płynny jest najłatwiejszym do zastosowania rodzajem nawozu, ponieważ uwalnia składniki odżywcze powoli w czasie.

Najlepszym sposobem stosowania nawozu płynnego jest rozcieńczenie go wodą, a następnie rozpylenie na rośliny. Stosuj go wcześnie rano lub późnym wieczorem w suchy dzień. Unikaj nawożenia w wyjątkowo gorące dni, ponieważ płyn może poparzyć liście. Możesz również użyć urządzenia iniekcyjnego, aby zastosować płynny nawóz poprzez system nawadniania. Nawóz płynny należy stosować wyłącznie w suche dni i unikać stosowania go w wyjątkowo gorące dni.

Nawozy o przedłużonym działaniu to najpopularniejszy wybór dla kwiatów ogrodowych. Uwalniają one składniki odżywcze powoli i działają najlepiej, gdy są stosowane w czasie sadzenia. Zbyt częste ich stosowanie może prowadzić do nadprodukcji lub niedostatecznej produkcji kwiatów. Zbyt duża ilość nawozu może również spowodować, że pędy i liście staną się nisko osadzone. Jeśli twoje kwiaty są szczególnie intensywnie karmione, możesz zmieszać nawóz płynny z nawozem o spowolnionym działaniu.

Jeśli zamierzamy użyć nawozu rozpuszczalnego w wodzie, należy dokładnie przestrzegać wskazówek podanych na butelce. Nadmiar nawozu może przedostać się do dróg wodnych i zanieczyścić wodę pitną. Aby zapewnić swoim kwiatom maksymalne korzyści z nawozu, należy stosować zalecaną ilość nawozu dla danej odmiany roślin kwitnących. Większość ogrodników domowych uprawia swoje kwiaty w pojemnikach i wymagają one innego podejścia niż te rosnące w ziemi.

Nawóz granulowany

Dawka nawozu granulowanego będzie zależała od Twoich roślin. W przypadku większości bylin nawożenie przed wiosennymi deszczami spowoduje zmarnowanie nawozu. Zastosowanie zbilansowanego nawozu wczesną wiosną będzie najbardziej skuteczne w przypadku roślin jednorocznych. Drugie zastosowanie nawozu wczesną jesienią przyniesie korzyści trawnikowi. Ogólnie rzecz biorąc, zbilansowany nawóz powinien być zastosowany na ziemi zanim kwiaty będą gotowe na pierwsze przymrozki.

Nawozy granulowane o kontrolowanym uwalnianiu zawierają nawóz rozpuszczalny w wodzie zamknięty w półprzepuszczalnej powłoce żywicznej. W momencie kontaktu nawozu z wodą uwalniane są niewielkie ilości składników pokarmowych. Uwalnianie to jest regulowane przez temperaturę; w cieplejszych temperaturach składniki odżywcze uwalniane są szybciej. Jeśli jednak używasz nawozu, który nie jest uwalniany w odpowiednim czasie, składniki odżywcze będą się szybciej wyczerpywały. Niektóre produkty są zaprojektowane tak, aby dostarczać składniki odżywcze przez okres do trzech do czterech miesięcy i być może trzeba je stosować tylko raz na sześć do dziewięciu miesięcy.

Być może zastanawiasz się, jak często należy nawozić rośliny kwitnące. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka dostępnych opcji. Produkty granulowane, takie jak Shake 'n Feed All-Purpose Plant Food firmy Miracle-Gro, dostarczą głównych składników odżywczych dla kwiatów i krzewów. Nawozy płynne mogą skorygować drobne niedobory i pobudzić wzrost. Nawozy granulowane, stosowane zgodnie z zaleceniami, mogą być stosowane częściej niż te w formie płynnej.

Stosując nawóz granulowany, można użyć rozsiewacza ręcznego lub opryskiwacza. Po zastosowaniu nawozu należy dokładnie podlać glebę, aby uniknąć rozprowadzenia nawozu na otoczenie. Nie należy stosować nawozów w dni wietrzne lub suche. Wietrzne dni mogą również spowodować, że nawóz zostanie źle rozłożony lub będzie nieskuteczny. Ponadto najlepiej jest stosować nawóz tuż przed pierwszym deszczem, ponieważ woda pomaga w jego rozprowadzeniu w glebie.

Najlepsza pora dnia na stosowanie

Najlepsza pora nawożenia ogrodu zależy od Twoich preferencji i planu dnia. Jeśli lubisz uprawiać ogród wcześnie rano, nawoź swój ogród o tej porze. Jeśli wolisz nawożenie w późniejszych godzinach, nawoź swój ogród po południu. Jednak nawożenie ogrodu w gorące popołudnie może uszkodzić kwiaty i sprawić, że będą wyglądały nieapetycznie. Jaki jest więc najlepszy czas na nawożenie kwiatów ogrodowych?

Nawożenie kwiatów ogrodowych w okresie wiosennym jest najlepsze dla wieloletnich roślin kwitnących. Gleba nie jest jeszcze zamarznięta, a do ostatnich przymrozków pozostało jeszcze kilka tygodni. Pozwala to uniknąć uszkodzenia delikatnych nowych przyrostów wiosną. Przed zastosowaniem nawozu należy upewnić się, że gleba jest wilgotna. Nie należy nawozić zestresowanych roślin, ponieważ składniki odżywcze z nawozu mogą im zaszkodzić. Upewnij się też, że rośliny otrzymują dużo wody.

Najlepszą porą dnia na nawożenie kwiatów ogrodowych jest ranek, zanim rośliny zostaną zestresowane przez upał i słońce. Rano temperatura jest chłodniejsza, a wiatry słabe. Dzięki temu nawóz może równomiernie rozprowadzić się po wierzchniej warstwie gleby bez większego parowania i strat spowodowanych wiatrem. Wchłanianie składników odżywczych rozpoczyna się szybko po odżywieniu rośliny. Ponadto rośliny są mniej zestresowane południowym słońcem i są bardziej otwarte na składniki odżywcze.

Ponadto chłodniejsze temperatury poranne pozwalają na głębsze wnikanie składników odżywczych w glebę, zwłaszcza w przypadku roślin głęboko ukorzenionych. Ponadto nawóz stosowany w ciągu dnia nie dotrze do głęboko położonych korzeni. Rano zapewni też bardzo potrzebny impuls dla Twojego ogrodu. Łatwiej jest nawozić ogród o tej porze, ponieważ nie jesteś w pośpiechu. Oszczędza to również czas i zapewnia idealne zastosowanie nawozu dla Twoich kwiatów.

Unikanie nadmiernego nawożenia

Nawożenie kwiatów w ogrodzie może uszkodzić rośliny. Należy nawozić rośliny tylko wtedy, gdy jest to konieczne, i unikać stosowania niezrównoważonych nawozów w ogrodzie. Ważne jest również, aby przywrócić glebę, którą nawoziłeś. Nawóz jest istotną częścią odżywiania roślin, bez niego rośliny nie będą rosły. W niektórych przypadkach nadmierne nawożenie może je nawet zabić!

Nawozimy ogród oszczędnie, ale nigdy nie częściej niż dwa razy w roku. Nawozy są bogatym źródłem składników odżywczych, ale będą szkodliwe dla Twojego ogrodu, jeśli będziesz je przenawozić. Nadmiar nawozu może spowodować, że rośliny będą wyglądać niezdrowo, a ty nie będziesz mógł odwrócić szkód. Przed nawożeniem roślin najlepiej wykonać badanie gleby.

Nadmierne nawożenie jest szkodliwe dla roślin i środowiska. Nawozy przenikają do gleby i stają się toksyczne dla roślin. Jeśli nie nawozisz regularnie swoich kwiatów, mogą one szybko stać się nadmiernie nawożone i będą cierpiały z powodu nadmiernego wzrostu zieleni. Ponadto będą podatne na działanie owadów żywiących się sokami, które atakują miękki wzrost. Co więcej, nadmiernie nawożone rośliny mają zwykle zwiędnięte liście z brązowymi brzegami, co jest oznaką poparzenia nawozem. Oparzenie nawozem jest potencjalnie śmiertelne. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie produktu.

Jeśli nie możesz czekać, aż rośliny zregenerują się po nadmiernym nawożeniu, możesz rozważyć zastosowanie roślin okrywowych i wody w celu usunięcia nadmiaru składników odżywczych. Te metody nie rozwiążą problemu z dnia na dzień, ale dadzą roślinom dużo czasu na regenerację. Jeśli będziesz musiał usunąć roślinę, będziesz musiał ją przenieść. Niemniej jednak, jeśli zauważyłeś widoczne ślady nawozu na swoich roślinach, usuń je jak najszybciej.

Stosunek N-P-K nawozu

Dobrze zbilansowany stosunek N-P-K jest niezbędny dla optymalnego wzrostu roślin. Większość roślin czerpie swoje niezbędne składniki odżywcze z powietrza i wody. Jednak w miarę wzrostu rośliny zużywają coraz więcej N-P-K. Gleba może z czasem zostać wyjałowiona, a dobry nawóz pomoże uzupełnić utracone składniki odżywcze. Przed wyborem nawozu do ogrodu należy wykonać badanie gleby, aby określić, jakiego rodzaju nawozu wymagają rośliny.

Nawozy do roślin sprzedawane są poprzez oznaczenie stosunku N-P-K. N-P-K to stosunek trzech kluczowych składników odżywczych dla roślin: azotu, fosforu i potasu. Wszystkie trzy są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin, ale w niektórych glebach brakuje jednego lub więcej z nich. Ponadto, niektóre rośliny wymagają wyższych poziomów jednego pierwiastka niż drugiego. Aby zaspokoić specyficzne potrzeby roślin, warto rozważyć zastosowanie zbilansowanego nawozu zawierającego odpowiednie proporcje każdego pierwiastka.

Wybierając nawóz do swojego ogrodu, pamiętaj, że azot i fosfor to najważniejsze składniki odżywcze dla wzrostu roślin. Odpowiadają one za fotosyntezę, wzrost zielonych liści oraz owocowanie i rozwój nasion. Fosfor jest potrzebny do wzrostu roślin, a także jest niezbędny do regulacji wielu procesów metabolicznych. Zrównoważony stosunek N-P-K jest korzystny dla wszystkich rodzajów kwiatów ogrodowych. Jednak wiele gleb pozarolniczych nie posiada takich ilości i należy wykonać badanie gleby, aby określić konkretną ilość składników odżywczych potrzebnych roślinom kwiatowym do wzrostu.

Oprócz stosowania właściwego stosunku N-P-K, weź pod uwagę inne ważne czynniki. Wysoki stosunek N-P-K jest lepszy dla roślin kwitnących niż niski poziom. Wysokie proporcje N-P-K są lepsze dla kwiatów ogrodowych i roślin zielonych niż niskie. Stosunek N-P-K jest korzystny dla wszystkich rodzajów kwiatów ogrodowych i traw, ale wyższy stosunek azotu i fosforu pomoże roślinom łatwiej zakwitnąć.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak często nawozić kwiaty ogrodowe"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.