W jakim stopniu rośliny wewnętrzne oczyszczają powietrze?

Data : 23 maja, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

W badaniu przeprowadzonym w 2009 roku przez Stanleya Kaysa i współpracowników testowano zdolności oczyszczania powietrza przez 28 różnych typów roślin pokojowych. Wyniki, choć interesujące, nie mają zastosowania w naszych domach. W przeciwieństwie do badań NASA, które obejmowały rośliny uprawiane w zamkniętym środowisku, dynamika efektów oczyszczania powietrza przez rośliny domowe zmienia się po przeniesieniu ich do bardziej otwartego środowiska. W związku z tym, badanie NASA było ograniczone do małej próbki.

25

To, czy rośliny mogą oczyścić powietrze w domu, czy nie, jest przedmiotem debaty. Naukowcy nie zbadali jeszcze korzyści płynących z roślin dla jakości powietrza w pomieszczeniach. Agencja Ochrony Środowiska nie przeprowadziła badań, ale jakość powietrza jest mierzona pod kątem tlenku węgla, tlenku azotu, zanieczyszczeń cząsteczkowych i ozonu w warstwie przyziemnej. Rośliny w pomieszczeniach mogą oczyścić powietrze w Twoim domu poprzez przekształcenie dwutlenku węgla i innych gazów, które wydychamy w tlen. W rezultacie rośliny w pomieszczeniach mogą znacznie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w Twoim domu.

50

Jak bardzo rośliny pokojowe oczyszczają powietrze? to częste pytanie nękające branżę. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, ale istnieje wiele sprawdzonych metod. Wykorzystując rośliny wewnętrzne NASA jako kontrolę w badaniu, naukowcy byli w stanie określić ilość czystego powietrza dostarczanego przez rośliny. Wyniki porównano z tempem wymiany powietrza na zewnątrz.

100

Wiele osób zastanawia się, czy rośliny domowe oczyszczają powietrze w 100 procentach. Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ tylko kilka roślin na metr kwadratowy może poprawić jakość powietrza. Bardziej realistyczna liczba to dwie rośliny na 100 stóp kwadratowych. Ważne jest jednak, aby nie podlewać roślin nadmiernie, ponieważ spowoduje to rozwój pleśni w glebie. Poniższa lista roślin wewnętrznych, które oczyszczają powietrze, zawiera większość z 10 najlepszych roślin.

200

Odpowiedź zależy od tego, co próbujesz oczyścić. Lotne związki organiczne (VOC) to gazy uwalniane z farb, tkanin, tapet, dywanów i tworzyw sztucznych. Gazy te, które w jakiś sposób wpływają na każdego, mogą być trudne do wyeliminowania z powietrza, ale rośliny mogą w tym pomóc. Niektóre z najlepszych roślin do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach to aloes, rajskie ptaki i paprocie bostońskie.

300

Chociaż naukowcy wciąż dyskutują nad tym, w jakim stopniu rośliny domowe oczyszczają powietrze, wydaje się, że przynoszą one pewne korzyści. Niektórzy badacze szacują, że potrzeba co najmniej 100 roślin na 10 stóp kwadratowych powierzchni podłogi, aby uzyskać znaczącą różnicę w jakości powietrza. Ale ta liczba jest zdecydowanie za wysoka. Prawda jest taka, że rośliny domowe mają bardziej subtelny wpływ. Naukowcy obliczyli, że jeśli masz dziesięć roślin na stopę kwadratową, różnica będzie znacząca.

400

Choć może wydawać się sprzeczne z intuicją, by używać roślin domowych do oczyszczania powietrza, wykazano, że mają one korzyści dla zdrowia. W zależności od wybranego gatunku, mogą one oczyszczać powietrze 400 razy skuteczniej niż goła ziemia. Ale ta liczba jest prawdopodobnie zbyt wysoka i nie ma znaczenia dla Twojego domu. Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza, możesz zacząć od kilku prostych kroków. Czytaj dalej, aby odkryć zalety roślin w pomieszczeniach.

600

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości powietrza w Twoim domu, ale jednym z najlepszych jest zainstalowanie roślin wewnętrznych. Według badań przeprowadzonych przez NASA, rośliny są skuteczne w filtrowaniu toksycznych substancji chemicznych i zanieczyszczeń. Rośliny z mikrobami glebowymi mogą zmniejszyć ilość lotnych związków organicznych w powietrzu. Dodając rośliny w swoim domu, możesz poprawić jakość powietrza w całym domu i zmniejszyć ryzyko zdrowotne związane z chorymi budynkami.

800

W przeszłości NASA prowadziła badania nad roślinami w pomieszczeniach i ich zdolnością do oczyszczania powietrza. Eksperymenty te polegały na umieszczaniu roślin doniczkowych w szczelnych komorach i mierzeniu w nich stężenia lotnych związków organicznych (VOC). Eksperymenty te były prowadzone przez wiele godzin i dni, i udowodniły, że rośliny są skutecznymi oczyszczaczami powietrza, chociaż nie usuwają zanieczyszczeń natychmiast. Dziś wnioski z dawnych badań stosuje się w przeciętnym domu.

1,500

Organizacja Associated Landscape Contractors of America zbadała korzyści płynące z jakości powietrza dla ponad 1,500 roślin domowych. Nie podano dokładnych kryteriów, które posłużyły do wyboru tych roślin, ale wszystkie są stosunkowo mało wymagającymi i łatwymi w pielęgnacji roślinami domowymi. Zostały one również starannie wybrane pod kątem ich zdolności do oczyszczania powietrza bez uszczerbku dla estetyki. Ale jak skuteczne są te rośliny w oczyszczaniu powietrza? I co powinieneś zrobić, jeśli martwisz się o ich utrzymanie?

Podobne tematy

myśl 0 "W jakim stopniu rośliny wewnętrzne oczyszczają powietrze?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.