Rozmnażanie roślin przez sadzonki

Data : 15 listopada, 2022 Autor: :

Rozmnażanie roślin z sadzonek jest powszechną metodą rozmnażania wielu rodzajów roślin. Sadzonka to kawałek rośliny, który odrywa się od rośliny macierzystej i regeneruje się, tworząc nową roślinę. Sadzonki z miękkiego drewna są zazwyczaj łatwiejsze do pobrania. Metoda ta polega na unikaniu niedoboru węglowodanów i stresu wodnego poprzez warstwowe układanie sadzonek.

Hormon korzeniowy nie jest konieczny do rozmnażania bezpłciowego

Hormon korzeniowy to substancja chemiczna, która pomaga przyspieszyć rozwój korzeni przybyszowych u roślin. Powinien być stosowany tylko w fazie rozmnażania roślin i nie powinien być stosowany do dojrzałych roślin. Hormon korzeniowy jest zazwyczaj dostępny w każdym sklepie z artykułami szkółkarskimi w postaci płynnej lub proszku. Najlepiej jest przechowywać hormon w chłodnym miejscu, aby uniknąć ryzyka utlenienia.

Aby przygotować sadzonkę do rozmnażania bezpłciowego z sadzonek, należy najpierw odciąć korę na spodzie sadzonki. Cięcie powinno być wykonane na tyle głęboko, aby odsłonić zieloną warstwę pod korą. Należy pamiętać o tym, aby nie rozdzielać łodygi. Następnie należy umieścić sadzonkę w 1-calowej warstwie podłoża do ukorzeniania. Ważne jest, aby igły sadzonki nie dotykały powierzchni gleby.

Przed zastosowaniem hormonu wzrostu należy przyciąć łodygę tuż poniżej węzła (w miejscu, gdzie liście łączą się z łodygą). Usuń połowę do dwóch trzecich liści; duże liście powinny być przecięte na pół. Usuń także wszystkie kwiaty, pąki kwiatowe i owoce. Następnie zanurz sadzonkę w hormonie ukorzeniającym i umieść ją w wilgotnej, twardej mieszance ukorzeniającej. Jeśli chcesz, możesz umieścić więcej niż jedną sadzonkę w jednej doniczce.

Rozmnażanie bezpłciowe z sadzonek to tani i łatwy sposób rozmnażania roślin. Rozmnażanie bezpłciowe z sadzonek jest także skutecznym sposobem na zachowanie czystości genetycznej. Krzyż maltański i róża kampionowa to dwie staromodne rośliny ozdobne, które można rozmnażać z sadzonek.

Sadzonki z miękkiego drewna są najłatwiejsze do pobrania

Chociaż nie wszystkie rośliny nadają się do rozmnażania przez sadzonki, sadzonki z miękkiego drewna są najprostszą i najbardziej skuteczną metodą. Sadzonki najlepiej pobierać wcześnie rano, gdy pędy są wilgotne. Należy również odciąć co najmniej jedną trzecią do połowy liści, aby zapewnić sadzonkom silne i zdrowe korzenie.

Sadzonki z miękkiego drewna najlepiej pobierać, gdy pędy mają dwa do trzech cali długości. Często pobiera się je wiosną. Jeśli to możliwe, należy je przyciąć jak najbliżej ziemi. Do cięcia pędów należy używać ostrego noża. Można również użyć innych narzędzi, takich jak nożyczki i sekator. Jeśli nie jesteś pewien, jak zabrać się za cięcie, najlepiej użyć ostrego noża i deski. Jeśli jednak nie masz tych narzędzi, możesz użyć palców. Dostępny jest również specjalnie przygotowany kompost do sadzonek, który zaoszczędzi Ci kłopotów z samodzielnym mieszaniem.

Sadzonki z twardego drewna są łatwiejsze do pobrania w celu rozmnożenia. Górną część sadzonki należy uciąć ukośnie lub pod kątem. Następnie sadzonki należy zasadzić w pozbawionym torfu kompoście do rozmnażania oraz w mieszance grubego żwiru i gleby o swobodnym przepływie. W przypadku rozmnażania krzewów lub drzew należy pobrać sadzonkę z podkładki wcześnie rano, zanim roślina będzie napęczniała.

Sadzonki z miękkiego drewna to także najprostszy sposób rozmnażania roślin. Trzeba uciąć łodygę w węźle i umieścić ją w słonecznym miejscu. Po kilku tygodniach u podstawy liści powstaną nowe rośliny.

Układanie warstw zapobiega stresowi wodnemu

Jeśli rozmnażasz roślinę z sadzonki, układanie warstw może zapobiec stresowi wodnemu. Celem rozmnażania z sadzonki jest wykształcenie nowych korzeni i wyhodowanie nowej rośliny. Zwykłe ułożenie warstwowe z gałązką może być skuteczne, ale przed przesadzeniem należy regularnie sprawdzać, czy rośliny mają odpowiednią wilgotność i czy tworzą się korzenie.

Niektóre rośliny układają się naturalnie i tworzą nowe korzenie w miejscu, gdzie ich łodygi dotykają podłoża do ukorzeniania. Gdy łodygi zostaną oddzielone od rośliny macierzystej, te ukorzenione łodygi wyrosną w nowe rośliny. Przy układaniu warstw należy wybrać podłoże, które zapewnia stały dopływ wilgoci, napowietrzenie i odpowiedni poziom węglowodanów. Pomaga to zminimalizować stres wodny, a także maksymalizuje zawartość węglowodanów i minerałów.

Podczas pierwszych kilku dni rozmnażania roślin z sadzonek, należy zawsze umieszczać sadzonki w podłożu do ukorzeniania, które może być wykonane z grubego piasku, wermikulitu lub kombinacji torfu i perlitu. To podłoże powinno być sterylne, o niskiej żyzności i dobrze odprowadzać wodę, aby zapewnić tlen i zatrzymać wilgoć. Następnie należy umieścić sadzonki w pośrednim świetle. Korzenie powinny być utrzymywane w ciemności, dopóki nie wytworzą nowych pędów.

Przy rozmnażaniu roślin z sadzonek najlepiej unikać częstego zamgławiania, ponieważ dostarcza ono zbyt dużo wilgoci. Chociaż celem zamgławiania jest zapewnienie wilgoci, może ono także prowadzić do więdnięcia i wysychania liści. Najlepiej jest dostarczać wodę do podłoża do propagacji przy poziomie wilgotności około pięciu. Dostępna woda w podłożu propagacyjnym dostarczy wilgoci potrzebnej sadzonkom.

Układanie warstw zapobiega niedoborom węglowodanów

Układanie warstw to metoda rozmnażania wegetatywnego, która pomaga roślinom uniknąć stresu wodnego i niedoborów węglowodanów. Niektóre rośliny rozmnażają się w ten sposób w sposób naturalny, a zranienie łodygi może dodatkowo wzmocnić proces warstwowania. Właściwe podłoże do ukorzeniania powinno zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych, napowietrzenia i wilgoci.

Istnieje kilka sposobów na warstwowanie sadzonek. Proste układanie polega na przygięciu łodygi do ziemi i przykryciu jej części ziemią, pozostawiając około 6-12 centymetrów odkrytej powierzchni. Inną metodą jest układanie wierzchołków, które polega na zgięciu końcówki łodygi w dół. Następnie, końcówka gałęzi pojawi się, tworząc nową roślinę. Przykładami roślin, które w naturalny sposób tworzą warstwy są jeżyny, jeżyny płożące i maliny purpurowe.

Prawidłowe warstwowanie jest niezbędne podczas rozmnażania roślin z sadzonek. Pomaga ono zapobiegać deficytowi węglowodanów w sadzonkach, który prowadzi do gnicia korzeni. Ponadto pomaga zapobiegać gwałtownym wzrostom wegetatywnym, chroniąc rośliny przed zahamowaniem wzrostu. Kolejnym sposobem na uniknięcie niedoboru węglowodanów jest dobre nawadnianie i odżywianie roślin.

Światło jest ważnym czynnikiem środowiskowym w rozmnażaniu bezpłciowym

Ilość światła dostępna dla roślin może w znacznym stopniu wpłynąć na to, jak szybko się ukorzeniają. Jednakże intensywność światła musi być umiarkowana, w przeciwnym razie sadzonki mogą być zestresowane i nie ukorzenić się. Dlatego idealne jest rozproszone światło słoneczne, które zapewnia wystarczającą ilość światła do ukorzenienia. Światło jest również ważne, ponieważ sadzonki nie mogą zastąpić wilgoci traconej przez transpirację, a wysoka wilgotność wokół nich pomoże im zachować wilgoć. Jednym ze sposobów zapewnienia tego jest przykrycie sadzonki przezroczystą plastikową osłoną.

Różni ogrodnicy wymyślili wiele metod rozmnażania roślin. Należą do nich bezpłciowe rozmnażanie z sadzonek, szczepienie, warstwowanie, pączkowanie i kultury tkankowe. Większość z tych metod można wykonać bez specjalnego sprzętu i są one bardzo łatwe.

Podobne tematy

myśl 0 "Rozmnażanie roślin przez sadzonki"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.