Ile roślin w ogrodzie Zen powinieneś uwzględnić?

Data : 10 sierpnia, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Kiedy planujemy ogród zen, jednym z pierwszych pytań, które się nasuwają jest to, ile roślin powinno się w nim znaleźć? Najbardziej popularnymi roślinami w ogrodach zen są kamelie, klony japońskie i bambusy. Rośliny te pochodzą z Japonii, Chin i Korei i mogą rosnąć jako drzewa lub krzewy. W tradycji buddyjskiej kamelie symbolizują szczęście. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, możesz zacząć od małej i dodawać kolejne rośliny, gdy pozwoli na to budżet.

Bambus

Istnieje ponad dwa tysiące różnych gatunków bambusa. Istnieją dwa główne rodzaje bambusów: kępiaste i płożące. Phyllostachys spp. ma długie, proste pędy, które dorastają do 40 stóp wysokości. Są odporne na temperaturę co najmniej 0o F. Bambusy kępiaste doskonale nadają się do ogrodów zen i są idealne na rośliny okrywowe. Z kolei bambus płożący dorasta do 15 stóp wysokości i ma jedną gałązkę na każdym węźle.

W ogrodzie zen można wykorzystać bambus jako element dekoracyjny wzdłuż ścian i w ogrodzie skalnym. Bambus ma wyjątkowy wzrost i wygląda pięknie w wielu miejscach. Kilka kęp w pojemniku tworzy efektowny punkt centralny. W ogrodzie zen można stosować różne rodzaje bambusów, w tym odmiany Dragon Head, Blue Fountain i Silver Pond. Pamiętaj, że bambus powinien być najwyższym elementem ogrodu zen.

Bambus pochodzi z Dalekiego Wschodu. Phyllostachys bambusoides pochodzi z Chin i Japonii. Jest to jeden z niewielu gatunków, które mogą przetrwać w zimnie. Bambus jest rośliną szybko rosnącą i wytrzymałą, dlatego doskonale nadaje się do ogrodu zen. Bambusy są bardzo łatwe w pielęgnacji i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Można stosować do nich różne środki pielęgnacyjne, takie jak nawozy organiczne czy olej bambusowy.

Bambus może rosnąć do wysokości stopy, ale jego korzenie mogą przeszkadzać innym roślinom. W ogrodzie zen powinno być co najmniej 2 stopy przestrzeni wokół roślin bambusowych, ponieważ mogą się one szybko rozprzestrzeniać i konkurować z innymi roślinami w tej samej przestrzeni. Bambus może być inwazyjny, jeśli zostanie posadzony w nierodzimym środowisku. Wybierz więc rośliny, które są rodzime dla danego obszaru. W ogrodzie zen można posadzić zarówno bambusy zielne, jak i drzewiaste.

Azalie

Azalie japońskie najlepiej rosną w wilgotnej glebie, która jest przepuszczalna, luźna i bogata w próchnicę. Azalie nie mogą pobierać z gleby wystarczającej ilości żelaza, dlatego mogą być podatne na chlorozę wapienną. Do często występujących chorób i szkodników należą: plamistość liści, choroba kłosów oraz zgnilizna łodyg i korzeni, obie powodowane przez grzyby Phytophthora. W przypadku szczególnie suchej okolicy potencjalnym szkodnikiem są przędziorki.

Azalie to wieloletnie kwitnące krzewy, które od wieków uprawiane są przez japońskich ogrodników. Ich wiosenne kwiaty w kształcie trąbki są bardzo cenione. Współcześni hybrydyści stworzyli odmiany kwitnące. Azalie najlepiej rosną w półcieniu, ale potrzebują regularnej wilgoci. Nie przetrwają w wilgotnej zimowej glebie, dlatego należy zapewnić im ochronę. Azalie najlepiej rosną w półcieniu, ale zimą należy je chronić przed ostrymi wiatrami.

Są też łatwe w pielęgnacji. Azalie świetnie nadają się dla początkujących ogrodników. Są łatwe w utrzymaniu i łatwe do rozmnażania. Są też piękne i świetnie nadają się na drzewka bonsai. Azalie są wspaniałymi roślinami do ogrodu zen, a wiele odmian można uprawiać w pomieszczeniach. Są wolno rosnące, co czyni je idealnym wyborem do uprawy na bonsai. Regularne przycinanie korzeni pozwala kontrolować ich wzrost.

Azalie japońskie dzielą się na dwie główne grupy: kaempferi i kurume. Mieszańce kaempferi są mniejsze i nie rosną dużo wyżej niż 80 centymetrów. Kwitną w odcieniach od jasnego różu do ciemnej czerwieni. Mieszańce Kaempferi i Malvatica mają duże czerwone i pomarańczowe kwiaty. Kilka z nich jest uznawanych za rośliny ogrodu zen.

Klony japońskie

Niezależnie od tego, czy tworzysz ogród zen, w którym chcesz się zrelaksować, czy też chcesz włączyć motyw do swojego wystroju, klony japońskie są pięknymi małymi drzewami, które mogą wzbogacić Twoją przestrzeń zewnętrzną. Niezależnie od tego, czy tworzysz tradycyjny ogród z posągami Buddy, czy zmodernizowany z elementami wodnymi, klony mają do zaoferowania wiele korzyści. Ich piękne liście występują w różnych kształtach i kolorach, a ponadto doskonale rozwijają się w miejscach, w których nie wymagają konserwacji. Nie są one jednak pozbawione odrobiny troski. Aby zachować zdrowy klon japoński, należy posadzić go na dobrze przygotowanej rabacie z kilkucentymetrową warstwą ściółki.

W ogrodzie zen należy posadzić co najmniej dwa klony japońskie. Drzewa te są bardzo pożądane i często wykorzystywane jako punkty centralne w ogrodzie. Występują w szerokiej gamie kolorów, form i rozmiarów. W tej rodzinie jest kilka różnych gatunków, a niektóre z nich lepiej nadają się do małych przestrzeni niż inne. Na przykład w małym pojemniku warto posadzić klon japoński Red Dragon, którego karmazynowe kwiaty dodadzą przestrzeni kolorytu.

Jeśli chcesz stworzyć autentyczny japoński ogród zen, powinieneś zainspirować się tradycją ogrodniczą tego regionu. Twój nowy ogród będzie nie tylko wyglądał olśniewająco, ale również zapewni spokojne środowisko do medytacji. Chociaż rośliny nie są jedynym elementem w ogrodzie zen, to z pewnością są ważne. Wybierz odpowiednie rośliny i drzewa, aby stworzyć harmonijne środowisko, a reszta sama się ułoży.

Mech japoński

Może być trudno powiedzieć, ile roślin mchu japońskiego znajduje się w zacisznych ogrodach zen, ponieważ dostępnych jest tak wiele odmian. Liczba ta waha się od dziesięciu do stu. Mchy są powszechnie spotykane w chodnikach, a kilka z nich jest nawet używanych w prywatnych ogrodach zen. Rośliny z mchu są często używane do pokrycia kamienia, który otrzymuje dużą ilość ruchu pieszego.

Aby zapobiec zarastaniu ogrodu mchem, należy rozważyć zastosowanie systemu nawadniania, który rozpyla delikatną mgiełkę dwa razy dziennie. Mchy można chronić za pomocą siatek, ale trzeba uważać na ptaki, które zniszczą dywan z mchu, jeśli nie jest dobrze zakorzeniony. Mech jest super pomocny w filtrowaniu zanieczyszczeń z powietrza, dlatego jest powszechnie stosowany w zielonych dachach w miastach. Na szczęście nie wymaga on zbyt wiele wody. W zimie wystarczy rozłożyć na wierzchu mchu warstwę brązowych igieł sosnowych, aby naśladować rosę.

W japońskim ogrodzie zen możliwe jest posiadanie kilku odmian mchu. W Japonii występuje ponad 2500 gatunków mchów i nietrudno zrozumieć, dlaczego są one tak popularne. Uważa się, że wilgotny klimat Japonii sprawia, że mech jest tolerancyjny i może przetrwać w miejscach, gdzie temperatury są niskie. Poza tym mech może być piękny, a sam ogród zen jest sanktuarium dla umysłu.

Stworzenie ogrodu z mchu to wspaniały sposób na relaks. Ogród z mchu nie jest bardzo drogi i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Łatwo go również stworzyć, ponieważ mech występuje w wielu różnych kolorach i fakturach. Możesz więc wybrać odpowiedni do swojego ogrodu zen i wykorzystać go w pełni. Dzięki temu Twój ogród zyska niepowtarzalny wygląd i charakter.

Japońskie ishi

Tradycyjny japoński ogród zen jest uprawiany od wieków. Prostota i spokój, jakimi emanuje, są tym, co przyciąga do tych ogrodów wielu ludzi. Chociaż mnisi nie stosowali się do konkretnego schematu tworzenia swoich ogrodów, prawdopodobnie ich naturalne instynkty wzięły się z medytacji. Kompozycja i dynamika roślin i kamieni ma zdolność do kuszenia naszych podświadomych umysłów.

Pierwsze znane japońskie ogrody zen powstały w epoce Kamakura (1185-1333) i były dalej rozwijane w okresie Muromachi (1333-1573). W tym okresie praktyka zen, która kładzie nacisk na medytację, stała się powszechnie akceptowana i zyskała dużą popularność. Rozkwitło wiele japońskich sztuk związanych z zen, takich jak kaligrafia i układanie kwiatów. W tym czasie rozwinęły się również sztuki walki.

Jednym z najbardziej podstawowych elementów japońskiego ogrodu zen jest wodospad. Wodospady symbolizują góry i często przedstawiają Buddę lub inne postacie religijne. W wielu ogrodach są one używane jako znaki powitalne. Wodospady reprezentują również żywioły wody. W ogrodzie zen, wodospad tworzy ścieżkę do oświecenia. Aby stworzyć wodospad, element wody jest często reprezentowany przez duży kamień. Jeśli woda nie jest priorytetem, zamiast kamieni stosuje się małe białe kamienie.

Projektując ogród zen, weź pod uwagę rodzaj ogrodu, jaki posiadasz. Jeśli Twoje dzieci są aktywne, zastanów się, czy chciałbyś mieć dla nich osobne wejście. Jeśli Twoje dzieci uwielbiają kopać w piasku, ogród skalny może nie być dla nich. Jeśli martwisz się o dzieci, miej na uwadze, że może im się to nie spodobać, ale pamiętaj, że ogród zen powinien pozostać miejscem spokoju i wyciszenia dla wszystkich.

Podobne tematy

myśl 0 "Ile roślin w ogrodzie Zen powinieneś uwzględnić?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.