Które rośliny domowe są toksyczne dla kotów?

Data : 17 czerwca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Pewnie zastanawiałeś się, które rośliny domowe są toksyczne dla kotów. Poniżej wymieniono kilka najczęściej spotykanych w domach roślin trujących. Są to Amarylis, Figa o liściu skrzypiec, Bluszcz pospolity i Filodendron. Jeśli uważasz, że Twój kot mógł zostać otruty, ważne jest, aby znać oznaki i objawy i skontaktować się z ASPCA lub zadzwonić na ich bezpłatną infolinię.

Amaryllis

Jeśli masz kota, nie powinieneś pozwalać mu na jedzenie kwiatów rośliny Amaryllis. Toksyny zawarte w liściach i cebulkach tej rośliny mogą wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak biegunka i wymioty. Objawy te są zazwyczaj łagodne i nie wymagają natychmiastowego leczenia. W niektórych przypadkach niewielka ilość rośliny może wystarczyć do wyleczenia kota. To, czy kot zostanie skażony rośliną, zależy od jej źródła, ale generalnie z niewielkimi ilościami należy obchodzić się w domu.

Amarylis pochodzi z rodziny Amaryllidaceae, do której należą również żonkil i tulipan. Wśród ich substancji toksycznych najbardziej niebezpieczny jest żonkil. Spożycie cebulki może wywołać u ludzi drgawki i wymioty. Również koty mogą doświadczyć depresji po zjedzeniu kwiatu. Nawet tulipan i żonkil mogą być toksyczne.

Filodendron

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój kot może zatruć się filodendronem, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Roślina ta ma ponad 500 gatunków, a jej nazwa łączy w sobie słowa miłość i drzewo. Chociaż jest to atrakcyjna, łatwa w uprawie roślina domowa, filodendron jest trujący dla kotów. Po spożyciu liście filodendrona zawierają kryształy szczawianu wapnia, które podrażniają przewód pokarmowy. Koty dotknięte zatruciem filodendronem wykazują objawy takie jak podrażnienie jamy ustnej, obrzęk ust i ból brzucha. Jak w przypadku każdego zatrucia, szybka pomoc medyczna jest niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu kociemu przyjacielowi.

Filodendron srebrzysty jest stosunkowo rzadkim gatunkiem o błyszczących liściach z metalicznym połyskiem. Jego liście utrzymywane są przez grube łodygi. Liście dojrzewają i stają się trójkątne lub strzałkowate. Dorasta do ponad metra wysokości, ma szeroką gamę kolorów i form. Jej srebrne liście wyglądają efektownie na tle większości ogrodów i mogą być efektownym dodatkiem do każdego krajobrazu.

Figa o skrzypcach

Koty uwielbiają się wspinać i często przebywają na świeżym powietrzu. Niestety, wiele roślin jest dla nich toksycznych. Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych alternatyw. Jeśli Twój koci przyjaciel dostanie się do roślin, pamiętaj, aby zabrać go do weterynarza, aby upewnić się, że nie będzie to dla niego szkodliwe. Te rośliny mogą wyglądać pięknie i mogą wnieść trochę koloru do Twojego domu, ale są toksyczne dla kotów. Czytaj dalej, aby uzyskać kilka pomocnych wskazówek.

Sok z figi skrzypcowej jest toksyczny dla kotów. Koty mogą oblizać się po jego zjedzeniu, co może podrażnić ich usta i spowodować wymioty oraz trudności w przełykaniu. Koty nigdy nie powinny jeść figi z liśćmi skrzypiec. Jeśli Twój kot je zje, jak najszybciej zabierz go do weterynarza. W przeciwnym razie mogą wystąpić wymioty i biegunka. Jeśli kot zje figę, należy go dokładnie opłukać.

Bluszcz pospolity

Rozpoznanie zatrucia bluszczem pospolitym u kotów nie zawsze jest łatwe. Ponieważ nie ma specyficznych testów dla tego stanu, lekarze weterynarii zazwyczaj przeprowadzają dokładne badanie fizyczne i wywiad medyczny z pupilem. Po wykluczeniu objawów, mogą przepisać emetyk, aby wywołać wymioty. Jeśli zatrucie jest ciężkie, mogą być również przepisane leki zapobiegające dyskomfortowi żołądka.

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz weterynarii zapozna się z historią choroby kota i zapyta, do jakiego rodzaju roślin domowych lub ogrodów ma on dostęp. Podczas badania fizycznego lekarz weterynarii może zauważyć pewne objawy. Częstotliwość akcji serca może być wolna, a ogólne ciśnienie krwi może być niskie. Lekarz weterynarii zbada również usta, aby sprawdzić, czy kot cierpi z powodu dyskomfortu lub pęcherzy. Na koniec przeprowadzi test metaboliczny, aby sprawdzić, czy Sweetheart Ivy jest szkodliwy dla kotów.

Kalanchoe

Być może słyszałeś, że Kalanchoe jest toksyczne dla kotów, ale czy wiesz, że ta popularna roślina domowa może również zaszkodzić Twoim zwierzętom? Podczas gdy roślina ta jest nieszkodliwa dla ludzi, jest ona niezwykle trująca dla zwierząt i domowych pupili. W rzeczywistości cielę może umrzeć po spożyciu 7 gramów kwiatów na kilogram masy ciała. Podczas gdy dokładna dawka śmiertelna dla małych zwierząt nie jest znana, objawy zatrucia obejmują biegunkę, ślinienie się, ból brzucha i efekty sercowe. Jeśli masz ciekawskiego kota, który połknął Kalanchoe, natychmiast wezwij lekarza weterynarii, aby zapewnić zwierzęciu pomoc medyczną.

Liście i jagody rośliny kalanchoe zawierają związek zwany bufadienolidami, który może powodować objawy żołądkowo-jelitowe u kotów. Duże dawki tej rośliny mogą również powodować drgawki i nieprawidłowy rytm serca. Podczas gdy te objawy są stosunkowo łagodne, u kotów, które spożywają duże ilości tej rośliny, może wystąpić arytmia serca, zapaść i drgawki. Zdecydowanie zaleca się, aby nie podawać kotu żadnych roślin, w tym Kalanchoe.

Podobne tematy

myśl 0 "Które rośliny domowe są toksyczne dla kotów?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.