Czy rośliny w pomieszczeniach są toksyczne dla kotów?

Data : 15 września, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Kiedy masz kota, możesz chcieć się upewnić, że nie umieszczasz wokół niego żadnych toksycznych roślin. Podczas gdy wiele roślin jest łagodnie lub umiarkowanie toksycznych, inne mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla kotów. Jeśli nie jesteś pewien, które rośliny są toksyczne dla kotów, możesz sprawdzić listę niebezpiecznych roślin dla zwierząt domowych Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt. Hiacynty, lilie pokojowe i filodendrony nie są trujące, ale mogą być toksyczne.

Hiacynty

Nazwa wskazuje, że hiacynty to rodzaj kwiatów. Są one uprawiane z cebulek i wytwarzają kłosy pięknych kwiatów. Hiacynty mają charakterystyczny zapach i są dostępne w różnych kolorach. Chociaż hiacynty są piękne, są toksyczne dla kotów. Kwiat zawiera uczulające laktony, alkaloidy likoryny i szczawian wapnia. Składniki te mogą osadzać się w tkankach jamy ustnej kotów, wywołując reakcję alergiczną.

W przypadku przypadkowego spożycia, kot może zjeść roślinę hiacynta. Ewentualnie może zjeść płatki jako zachętę do zjedzenia. Hiacynty są wyjątkowo toksyczne dla kotów. Po ich spożyciu u kota może wystąpić biegunka, częste luźne stolce, wymioty i drżenie. Jeśli kot zje kilka roślin naraz, stan ten może być śmiertelny.

Jeśli Twój kot zje hiacynty, najlepszym sposobem postępowania jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie przedmiotowe i wykona badania laboratoryjne. Usunie części rośliny z jamy ustnej kota i przeprowadzi analizę. Lekarz weterynarii może również wywołać wymioty lub podać płukanie żołądka lub węgiel aktywowany. Po 72 godzinach uszkodzenia są nieodwracalne.

Lilie pokojowe

Jeśli Twój kot spróbuje zjeść lilię pokojową, może doświadczyć takiego samego uczucia pieczenia, jak przy spożyciu grochu. Ponieważ lilie pokojowe zawierają szczawian wapnia, mogą powodować silny ból podczas przechodzenia kamieni nerkowych. Jednak te objawy zwykle ustępują po kilku dniach. W międzyczasie należy trzymać rośliny lilii pokojowych poza zasięgiem kota.

Lilie pokojowe nie są całkowicie trujące dla kotów, ale są dla nich trujące. W zależności od stopnia zatrucia, kot może odczuwać pieczenie w jamie ustnej, gardle i żołądku. Na szczęście efekt ten ustępuje w ciągu kilku godzin. Jeśli zauważysz, że Twój kot liże lilię pokojową, powinieneś natychmiast usunąć ją z pomieszczenia. Zamiast usuwać roślinę, spróbuj posadzić w jej miejsce fiołka afrykańskiego lub pająka. W przypadku, gdy kot przypadkowo połknie lilię pokojową, może szukać zielonego materiału do żucia.

Jeśli Twój kot przypadkowo połknął lilię pokojową, musisz poszukać pomocy medycznej. Lekarz weterynarii będzie w stanie określić, co dokładnie spowodowało zatrucie. W większości przypadków kilka liści lilii pokojowej spowoduje niepożądaną reakcję u kotów, ale nie należy próbować leczyć kota na własną rękę. Jeśli zauważysz, że Twój kot połknął lilię pokojową, powinieneś przemyć dotknięte miejsce, aby złagodzić ból i dyskomfort kota.

Aloe

Pomimo swojej nazwy, rośliny wewnętrzne typu Aloe są toksyczne dla kotów. Lateks rośliny, czyli aloina, zawiera związki saponinowe, które są toksyczne dla kotów. Aloina jest również szkodliwa dla ludzi, ponieważ upośledza zdolność okrężnicy do wchłaniania płynów, zmiękcza kupę i może zaburzać pracę nerek. Koty są znacznie mniejsze od ludzi, więc mogą nie mieć takiej samej wrażliwości na aloinę.

Powszechnym błędnym przekonaniem na temat roślin aloesu jest to, że mogą one powodować drapanie kota lub gorsze samopoczucie. Prawda jest jednak taka, że aloesowe rośliny wewnętrzne mogą łagodzić oparzenia, egzemy i infekcje skórne u kotów. Są one również bogate w witaminy B12 i C, i mogą utrzymać zdrowy układ trawienny. Jak w przypadku większości roślin, nie powinieneś dawać kotu części roślin aloesowych wewnętrznych lub próbować ukryć je w jedzeniu. Zamiast tego należy starać się stosować produkty zalecane przez lekarza weterynarii.

Rośliny aloesowe są powszechnymi roślinami mieszkaniowymi. Chociaż są korzystne dla ludzi, są trujące dla kotów. Koty mają tendencję do gryzienia roślin i mogą łatwo zranić się o rośliny aloesu. Jednakże, koty rzadko spożywają wystarczającą ilość aloesu, aby spowodować poważne problemy. Jest mało prawdopodobne, że koty spożyją wystarczającą ilość rośliny, aby być szkodliwe, ale jeśli to zrobią, ich reakcje mogą być nieprzyjemne, a nawet śmiertelne.

Filodendrony

Pomimo ładnego wyglądu, filodendrony nie są jadalne dla kotów. Ich trujący sok może wywołać bolesną reakcję, w tym zwiększony ślinotok oraz obrzęk języka i jamy ustnej. Roślina może również powodować wymioty i trudności w oddychaniu. Połknięcie niewielkich ilości tej inwazyjnej rośliny na ogół nie powoduje śmierci, ale ciężkie przypadki mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek. Na szczęście istnieją sposoby leczenia zatrucia filodendronem u kotów.

Aby najłatwiej zapobiec spożyciu rośliny przez Twojego pupila, umieść ją poza zasięgiem. Możesz również włączyć filodendrony do projektu domu. Zwisające odmiany można posadzić w wiszącej donicy, pływającej półce, a nawet jako ozdobę na regale. Są to idealne rozwiązania, ponieważ koty ich nie połkną, ale będą je gryźć, jeśli spadną. Dlatego najlepiej trzymać je poza zasięgiem kotów i psów.

Jeśli twój filodendron nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody, być może trzeba go częściej podlewać. Utrzymuj ją w stanie wilgotnym, ale nie mokrym, bo będzie gniła. Można też użyć wilgotnego ręcznika, aby wchłonął wodę. Możesz też spróbować posadzić sadzonki w wodzie, aż wytworzą korzenie. Następnie można je umieścić w glebie. Jeśli nie jesteś pewien, czy filodendrony są bezpieczne dla kotów, skonsultuj się z weterynarzem.

Amarylis

Jeśli w Twojej kolekcji roślin domowych znajdują się rośliny kwitnące, możesz się zastanawiać, czy są one trujące dla kotów. Cyklamen, mała roślina kwitnąca, jest silnie toksyczna dla kotów. Objawy narażenia obejmują nadmierne ślinienie się, wymioty i biegunkę. Większe ilości mogą powodować drgawki i nieprawidłowe bicie serca. W przypadku spożycia przez kota, zatrucie cyklamenem może być nawet śmiertelne. Chociaż poziom toksyczności tej rośliny jest bardzo zróżnicowany, to generalnie można jej bezpiecznie unikać.

Roślina Paproć ptasie gniazdo, która pochodzi z lasów deszczowych, jest piękną zieloną rośliną. Aby przetrwać, wymaga częściowego oświetlenia i wilgotnego miejsca. O ile paprocie z ptasich gniazd nie stanowią większego zagrożenia dla kotów, o tyle większość popularnych roślin domowych jest dla nich toksyczna. Niektóre z tych roślin mogą powodować poważne choroby, w tym niewydolność organów, drgawki, a nawet śmierć. Jeśli martwisz się, że nie jesteś pewien, które rośliny są bezpieczne dla Twojego kota, odwiedź Pet Poison Helpline.

Jako odpowiedzialny rodzic kota, znasz najczęstsze rośliny, których Twój kot nie toleruje. Trzymaj je zawsze poza zasięgiem. Poniżej wymieniono najczęściej spotykane rośliny. Są one wymienione w kolejności ich poziomu toksyczności. Z reguły koty nie powinny mieć kontaktu z żadną rośliną, która jest dla nich toksyczna. Jednak niektóre rośliny mogą powodować pewien stopień dyskomfortu u kotów. Koty nie powinny jeść ani pić niczego, co może być dla nich trujące.

Pietruszka

Choć niektórzy uważają, że pietruszka jest korzystna dla kotów, prawda jest taka, że pietruszka w dużych dawkach jest dla nich toksyczna. Często wchodzi też w skład suplementów dla kotów, co może być dla nich szkodliwe. Istnieje jednak wiele innych powodów, aby unikać podawania pietruszki swojemu kotu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach i wadach pietruszki. Suplement dla kota może zawierać pietruszkę, która jest korzystna dla kotów.

Pietruszka jest ziołem powszechnie stosowanym do aromatyzowania żywności. Oprócz zapewnienia nowego smaku, pietruszka jest pełna witamin i składników odżywczych. Jest również stosowana przy problemach z nerkami i do eliminacji nadmiaru toksyn. Pomimo wielu korzyści, pietruszka nie jest dobra dla Twojego kota, który nie jest wegetarianinem. Poza tym ma silny zapach, który może odstraszać kota. Jeśli więc podejrzewasz, że Twój kot zjadł trochę pietruszki, nie wpadaj w panikę. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie stwierdzić, czy zioło było trujące.

Pietruszka nie jest toksyczna dla kotów w małych ilościach, ale większe ilości mogą powodować problemy. Zioło to może również powodować fotouczulenie u kotów. ACPCA zaleca jednak spożywanie pietruszki z umiarem. Jeśli zdecydujesz się na podawanie pietruszki swojemu kotu, powinieneś upewnić się, że używasz jej w małych ilościach. W ten sposób będziesz mieć pewność, że kot nie zje jej zbyt dużo.

Rośliny wężowe

Jeśli zastanawiasz się, czy rośliny wężowe są toksyczne dla kotów, nie jesteś sam. Są one powszechnie spotykane w pojemnikach i donicach w pomieszczeniach i na zewnątrz, więc Twój kot mógł je nawet odkryć przez przypadek. Ze względu na gorzki smak, kot może próbować ugryźć roślinę w nadziei na zdobycie jej dla siebie. Jej toksyczność stopniowo wzrasta wraz z powtarzającym się jedzeniem, ale jest mało prawdopodobne, aby zagrażała życiu. Aby powstrzymać kota przed próbami spożycia tej rośliny, należy umieścić ją w miejscu niedostępnym.

Jak leczyć kota Jeśli odkryjesz, że Twój kot spożył roślinę wężową, natychmiast usuń liście rośliny z jego pyska i skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub lokalnym centrum kontroli zatruć ludzi. Spróbuj zidentyfikować gatunek i odetnij liść i zabierz go do lekarza weterynarii, aby ustalić, co jest sprawcą. Pamiętaj, aby zanotować czas i ilość spożytej rośliny. Prawdopodobnie ładnie się zregeneruje. Zatrucie roślinami wężowymi nie jest śmiertelne, ale może wywołać kilka nieprzyjemnych objawów.

Poinsecja

Jeśli Twój kot zje roślinę poinsecji, prawdopodobnie będzie cierpiał na zapalenie skóry, wymioty i ból brzucha. Jeśli zauważysz te objawy, powinieneś jak najszybciej zabrać kota do weterynarza. Objawy powinny być łagodne i powinny trwać od 12 do 24 godzin, w zależności od ilości toksyn roślinnych, które kot połknął. Lekarz weterynarii może podać kortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe, które pomogą złagodzić objawy u Twojego pupila.

Podczas gdy poinsecja nie jest śmiertelna dla kotów, sok z kwiatów może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. W wyniku spożycia koty mogą doświadczyć wymiotów lub biegunki. Poinsecje nie są tak trujące dla psów, jak wiele osób sądzi. Koty rzadko zjadają ich tyle, aby spowodować poważną chorobę. Jednak w dużych ilościach mogą być śmiertelne, jeśli Twój kot je spożyje.

Poinsecje są bezpieczne do uprawy na wiosnę, ale są toksyczne dla kotów. Mogą być uprawiane w ogrodzie, ale powinny znajdować się poza zasięgiem kotów i psów. Aby uzyskać najlepsze wyniki, umieść je w świetle pośrednim. Jeśli to możliwe, posadź je w cieniu, z dala od jasnego światła słonecznego. Sok będzie zawierał diterpenoidowe estry euforbolu, steroidy o właściwościach saponiny i lateksu.

Podobne tematy

myśl 0 "Czy rośliny w pomieszczeniach są toksyczne dla kotów?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.