Jakie kwiaty ogrodowe trwają cały rok?

Data : 26 czerwca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jakie kwiaty ogrodowe najlepiej uprawiać zimą? Oto kilka pomysłów. Lilie dzienne i rozchodniki dobrze rozwijają się w zimnym klimacie, podczas gdy nagietki wymagają niewielkiej opieki. Nagietki, begonie i rozchodniki to także doskonałe kwiaty wieloletnie na lato i jesień. Dzięki nim Twój ogród będzie pełen kolorów przez cały rok, a ponadto możesz wykorzystać te byliny w pojemnikach. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej wskazówek.

Lilie dzienne

Sadzenie lilii dziennych jest proste. Wykopujemy dołek o głębokości około jednej stopy, sadzimy cebulki w odległości około 12-18 cali od siebie i sadzimy lilie dzienne tak, aby ich korona znajdowała się co najmniej centymetr pod ziemią. Po zasadzeniu należy ściółkować teren wokół rośliny, aby zachować wilgoć i zniechęcić chwasty. Przez pierwszy rok kwitnienia należy usuwać chwasty i dobrze podlewać rośliny. Lilie są podatne na niszczycielską rdzę dzienną, która pokrywa liście pomarańczowo-brązowymi plamami. Wystarczy pięć godzin 100-procentowej wilgotności powietrza, aby zarodniki rdzy zaatakowały rośliny lilii dziennych. Aby zapobiec rdzy dziennych lilii, pamiętaj, aby nie tłoczyć roślin. Podlewaj rośliny często, ale nie nad głową.

Dzielimy lilie dzienne co dwa do pięciu lat. Lilie dzienne osiągają szczytowe stadium kwitnienia w trzecim roku życia. Są silnie rosnące, więc dzielenie ich co pięć lat przyczyni się do zwiększenia ilości kwiatów. Po przekwitnięciu lilie dzienne należy dzielić ręcznie. Wykop każdą roślinę, umieść ją na plandece i obetnij jedną trzecią jej liści. Jeśli chcemy przedłużyć okres kwitnienia lilii dziennych, należy posadzić odmianę powtarzającą kwitnienie.

Rozchodnik

Rozchodnik jest łatwy w uprawie i dostosowuje się do różnych warunków klimatycznych. Rozchodniki mogą być uprawiane w strefach klimatycznych USDA od 3 do 10. Rośliny te pochodzą z tropikalnych i umiarkowanych gór Azji, Europy, Afryki Północnej i Ameryki Północnej. Rozchodniki potrzebują umiarkowanej ilości światła słonecznego, ale będą rosły w półcieniu. Po wykiełkowaniu potrzebują około sześciu godzin bezpośredniego słońca dziennie.

Rodzina rozchodników ma ponad sto różnych odmian, niektóre z nich pochodzą z Nowego Jorku. Rozchodnik efektowny jest często nazywany „efektowną rośliną kamienną”, dzięki efektownym kwiatom pojawiającym się w sierpniu i wrześniu. Liście rozchodników są sukulentami i są odporne na suszę. Są łatwe w uprawie i wymagają 6 godzin światła słonecznego dziennie. Mogą być stosowane w pełnym słońcu, półcieniu i miejscach zacienionych.

Begonia

Nazwa rośliny nawiązuje do jej niezwykle dużych gron kwiatowych. Kwiaty te mają różowe i białe płatki i utrzymują się w skupiskach na końcach sztywnych, wyprostowanych łodyg. Są one bardzo pachnące, a ich liście mają kształt skrzydełek, są sercowate i nakrapiane. Torch i Alba to dwie ulubione rośliny krajobrazowe o mocnych, pięciopalczastych liściach. Utrzymują się przez całą zimę i wytwarzają grona kwiatów od połowy wiosny do późnego lata. Niezależnie od wysokości, begonie nadają się do uprawy w pojemnikach i są niezwykle przydatne jako rośliny domowe.

Istnieją dwa rodzaje begonii: kłączowe i bulwiaste. Ta pierwsza wyrasta z podziemnych bulw i wyrasta na wyprostowaną lub zwisającą roślinę, która kwitnie od późnego lata do wczesnej jesieni. Ta druga jest najczęściej uprawiana jako roślina domowa, ale niektóre odmiany wyłażą z doniczki i kwitną przez cały rok. Begonie są także doskonałymi pojemnikami do wiszących koszy, ponieważ są bardzo odporne i potrafią przetrwać nawet najcięższe warunki.

Nagietki

Nagietki to doskonałe kwiaty ogrodowe. Dobrze rosną w różnych warunkach, ale preferują pełne słońce. Jeśli klimat jest zbyt wilgotny, mogą być podatne na mączniaka, chorobę grzybową. Aby temu zapobiec, upewnij się, że nagietki są posadzone w miejscu, które jest wystarczająco nasłonecznione. W przypadku wystąpienia mączniaka można użyć mydła owadobójczego. Innym sposobem zapobiegania temu problemowi jest utrzymywanie stosunkowo suchej gleby. Nagietki nie wymagają dodatkowego nawożenia. Nagietki tolerują również częściowe zacienienie.

Aby uzyskać dłuższy okres kwitnienia, można przycinać lub ucinać martwe pąki kwiatowe. Można też obcinać strąki kwiatowe, które tworzą się za kwiatem. Martwe kwiatostany należy regularnie usuwać z rośliny, aby pobudzić ją do świeżego kwitnienia. Co roku należy przyciąć roślinę, aby pobudzić ją do nowego wzrostu. Podczas przycinania należy przyciąć pędy około ćwierć cala nad pąkiem liści. Po takim przycięciu nagietki szybko zakwitną ponownie.

Jeżówki

Natywne jeżówki nie potrzebują nawozów ani dodatkowej wody, ale potrzebują dobrze zbilansowanej wilgoci. Najlepiej rosną w przeciętnej glebie, dlatego co tydzień należy zapewnić im centymetr wody. Przycinanie jeżówek raz w tygodniu pozwoli utrzymać porządek i ułatwi ponowne kwitnienie. Po kwitnieniu można pozostawić rośliny w ogrodzie przez zimę, a będą one stanowiły zimowe pożywienie dla dzikich zwierząt. Wiosną można je przyciąć do samej ziemi, aby pobudzić je do nowego wzrostu.

Przycinanie kwiatów zachęci do dalszego kwitnienia i pozwoli zachować nasiona. Możesz podzielić się nimi z przyjaciółmi lub zasadzić je w swoim ogrodzie. Dzięki temu przyciągniesz do ogrodu pszczoły i ptaki. Po kwitnieniu można przyciąć rośliny do ziemi, aby przezimowały w ziemi. Kiedy nasiona będą gotowe, wykiełkują nowe łodygi kwiatowe i liście. Wczesną wiosną można posadzić nasiona w ogrodzie.

Piwonie

Piwonie to rośliny wieloletnie o długim okresie kwitnienia. Dorastają nawet do 20 lat, a niektóre odmiany mogą przetrwać mroźne zimy. Rośliny te wymagają minimalnej pielęgnacji i są odporne na różne klimaty. Ponadto piwonie są odporne na suszę. Sadzenie ich w doniczce może zapewnić, że nie będą potrzebować dużo wody, nawet jeśli dostaną suche warunki. Oto kilka wskazówek, dzięki którym będą zdrowe i kwitnące przez cały rok:

Piwonie zielne najlepiej rosną w dobrze zdrenowanej glebie, która jest lekko wilgotna. W przypadku sadzenia piwonii w pojemnikach należy wykopać dół wystarczająco duży, aby pomieścić bryłę korzeniową i posadzić ją. Ziemia powinna być równa z górną częścią bryły korzeniowej, ponieważ posadzenie piwonii z głębszym korzeniem może uniemożliwić kwitnienie. Jeśli chcesz posadzić piwonie w doniczce, użyj mieszanki Miracle-Gro(r) Garden Soil For Flowers w miejsce ziemi usuniętej podczas sadzenia.

Posadzenie piwonii drzewiastych w doniczce oznacza, że przez wiele lat będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami. Chociaż rośliny te wolniej się przyjmują niż piwonie zielne, mogą zapewnić Ci wspaniałe kwiaty przez cały rok. Wierzchołek szczepionej piwonii należy posadzić około czterech lub sześciu cali poniżej poziomu gleby. Po posadzeniu należy je dokładnie podlać. Gdy już się zadomowią, będą wydawać piękne kwiaty.

Szałwia rosyjska

Piękna, niewymagająca pielęgnacji bylina, która przyciąga motyle, pszczoły i pożyteczne owady. Te delikatne kwiaty kwitną od wczesnego lata do pierwszych silnych mrozów jesienią. Jest to doskonała roślina do każdego ogrodu, domku letniskowego lub na podwórko, dobrze sprawdza się w sąsiedztwie traw ozdobnych. Szałwia rosyjska toleruje szeroki zakres rodzajów gleby, choć najlepiej sadzić ją późną wiosną, gdy gleba jest ciepła i niezbyt sucha. Szałwię rosyjską można sadzić we wczesnym lub późnym popołudniowym słońcu, wtedy szybko zakwitnie.

Szałwię rosyjską można kupić w tackach z wtyczkami, zawierających 128 pędów. Ta niedroga metoda pozwala wypełnić dużą przestrzeń kilkoma roślinami. Komórki mają wymiary około 3/4 cala na 1 cal. Będziesz mieć również dużą, zdrową bryłę korzeniową. Aby posadzić rosyjską szałwię w doniczce, wykop dół o głębokości jednej stopy i dodaj kompost. Gdy gleba jest dobrze zdrenowana, posadź roślinę w słonecznym miejscu.

Podobne tematy

myśl 0 "Jakie kwiaty ogrodowe trwają cały rok?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.