Jak często rośliny ogrodowe potrzebują wody?

Data : 11 maja, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jak często rośliny ogrodowe potrzebują wody? Ogólnie rzecz biorąc, rośliny ogrodowe potrzebują około cala wody tygodniowo. Podczas gdy kilka kropel wody dziennie jest w porządku, cotygodniowe podlewanie zachęca do głębokich korzeni, które otrzymają więcej wilgoci i składników odżywczych. Jeśli nie jesteś pewien, możesz zmierzyć głębokość podlewania, sprawdzając deszczomierz. Jeśli nie masz deszczomierza, możesz kopać w ziemi, aby dowiedzieć się, ile wilgoci potrzebują rośliny.

Podlewanie rzadziej, ale głębiej

Dąż do rzadszego podlewania, ale głębszych korzeni, podając roślinom ogrodowym jeden cal wody tygodniowo. Większość roślin najlepiej radzi sobie z podlewaniem co najmniej trzy razy w tygodniu, choć sadzonki mogą wymagać codziennego podlewania. Głębokie podlewanie sprzyja głębszemu ukorzenieniu, co oznacza silniejsze i zdrowsze rośliny. Poza tym rzadsze podlewanie pozwoli cieszyć się roślinami przez dłuższy czas. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Sprawdzaj wilgotność gleby: Podlewając ogród, szukaj oznak, że gleba jest zbyt sucha. Rośliny będą wykazywać oznaki więdnięcia lub wysychania. Mogą też potrzebować więcej wody niż zwykle. Możesz również sprawdzić poziom ich wilgotności, sprawdzając deszczomierz lub używając miernika wilgotności gleby. Sprawdzaj poziom wilgotności gleby dwa do trzech razy w tygodniu. Najlepiej jest też częściej podlewać w czasie upałów.

Weź pod uwagę rodzaj gleby w swoim ogrodzie. Wilgotność gleby różni się w zależności od lokalizacji, rodzaju roślin i opadów. Aby określić rodzaj gleby w ogrodzie, użyj miernika wilgotności gleby. Możesz też po prostu włożyć palec do gleby, aby sprawdzić, jak bardzo jest ona wilgotna. Pomocne może być skonsultowanie się z certyfikowanym szkółkarzem lub agentem Cooperative Extension w celu uzyskania szczegółowych instrukcji. Powinni oni być w stanie odpowiedzieć na pytania i doradzić najlepsze praktyki podlewania dla naszego ogrodu.

Unikanie mokrych liści na roślinach

Choroby i owady dobrze rozwijają się na mokrych liściach. Nadmiar deszczu może powodować gnicie liści i łodyg, zahamowanie wzrostu, a nawet śmierć roślin ogrodowych. Co gorsza, ekstremalnie mokra pogoda może powstrzymać zapylacze i zniszczyć kwiaty. Wczesne wykrycie jest kluczowe, aby zapobiec katastrofie. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć mokrych liści na roślinach ogrodowych. Poniżej wymieniono najczęstsze objawy i sposoby leczenia chorób powodowanych przez mokrą pogodę.

Zbyt częste podlewanie zwiększa wilgotność wokół roślin. Zbyt duża ilość wody w glebie spowalnia proces wysychania liści, co powoduje wydłużenie okresów mokrych. Aby ograniczyć ten efekt, podlewaj rośliny regularnie, w odpowiednim czasie. Unikaj nadmiernego podlewania i używaj węża kroplującego. Rozstaw rośliny w dużych odstępach od siebie, aby ułatwić przepływ powietrza i zmniejszyć wilgotność liści. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz użyć systemu zamgławiania, aby uniknąć mokrych liści.

Inną korzyścią z pozostawienia liści na roślinach ogrodowych jest to, że dodają one materii organicznej do gleby. Większość popularnych roślin ogrodowych rozwija się w glebie bogatej w materię organiczną i posiadającej zróżnicowaną sieć pokarmową. Pozostawienie liści na roślinach to także oszczędność energii i czasu. Pozwalając im się rozłożyć, oszczędzasz pieniądze, ponieważ nie musisz ponownie obsadzać terenu. Niektóre rośliny, takie jak prerie i pustynie, dobrze rozwijają się na glebie o mniejszej gęstości, więc nie będą rosły tak dobrze na glebie wilgotnej.

Unikanie podlewania rozproszonego

Błędem numer jeden popełnianym przez ludzi podczas podlewania ogrodu jest podlewanie rozproszone. Technika ta powoduje, że rośliny są zatopione w wodzie, co prowadzi do większych szkód niż rozwiązań. Codzienne podlewanie może być korzystne dla młodych roślin i sadzonek, ale może być również szkodliwe dla zdrowia roślin. Codzienne podlewanie nie jest potrzebne dla większości roślin ogrodowych, a może spowodować więcej problemów niż rozwiązuje. Zdrowe rośliny mają duże, głębokie korzenie i wymagają wody oraz składników odżywczych w różnych fazach wzrostu.

Podlewanie w ciągu dnia również nie jest wskazane. Woda, która dociera do gleby w południe, może poparzyć rośliny. Strumień wody jest ogrzewany przez promienie słoneczne, a to dodatkowo pogłębia ich stres. Ponadto paruje ona w szybszym tempie niż w przypadku zastosowania jej wcześniej rano. Dlatego najlepiej jest podlewać rośliny wcześnie rano i wieczorem. Im wcześniej podlejemy rośliny, tym mniejszy będzie ich stres i mniejsze ryzyko poparzenia liści.

Unikanie loggingu wodnego

Najlepszym sposobem na uniknięcie loggingu wodnego dla roślin ogrodowych jest uważne obserwowanie poziomu wilgotności gleby. Zalana wodą gleba jest często przyczyną gnicia, a to ostatnia rzecz, jakiej pragnie każdy ogrodnik. Powoduje ona również gromadzenie się w glebie gazów, takich jak etylen. Ponadto podmokła gleba jest naturalnie gęsta, co utrudnia korzeniom prawidłowy wzrost i rozprzestrzenianie się. Niektóre rośliny mogą tolerować pewne podtopienia, ale innych należy unikać.

Zalana wodą gleba stanowi problem w wielu ogrodach i jest szczególnie powszechna w porze deszczowej. Może ona jednak wpływać także na rośliny rosnące w pomieszczeniach. Zbyt duża ilość wody powoduje podtopienie korzeni, uniemożliwiając im wchłanianie wody, wymianę gazów i dostarczanie wody do reszty rośliny. Ponadto zbyt mokra gleba może sprzyjać rozwojowi grzybów i bakterii, co powoduje nieprzyjemny zapach i śmierć rośliny w krótkim czasie.

Niektóre sposoby uniknięcia zalania ogrodu wodą obejmują usunięcie istniejącej gleby i zasadzenie jej na nowo. Jeśli gleba jest gliniasta, należy rozważyć zainstalowanie w tym miejscu drenażu francuskiego. Ponadto należy położyć nową darń na glebie, aby ulewne deszcze jej nie przemoczyły. Wreszcie, zalane wodą gleby mogą powodować wzrost chwastów i spleśniałych, zagrzybionych roślin. Zadbany ogród to raj dla roślin.

Unikanie nadmiernego podlewania

Podlewanie roślin ogrodowych to niefortunny problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją sposoby na uniknięcie tego problemu. Po pierwsze, wybierz rośliny, które są dostosowane do Twojego ogrodu. Rośliny o dużych wymaganiach wodnych zazwyczaj najlepiej sprawdzają się na glebach, które nie odprowadzają dobrze wody, więc wybierz je odpowiednio. Innym prostym sposobem na uniknięcie nadmiernego podlewania jest zakup doniczek z otworami odpływowymi. Dzięki temu nadmiar wody będzie odprowadzany z dna doniczki i z dala od rośliny.

Pewnym znakiem nadmiernego podlewania jest to, że gleba wokół rośliny jest wilgotna, ale nie na tyle, by można było w nią wniknąć palcem. Lekka wilgoć jest idealna dla większości roślin. Jeśli podejrzewasz, że roślina była nadmiernie podlewana, szukaj więdnących liści lub płatków nasączonych wodą. Możesz również zauważyć wzrost pleśni wzdłuż łodyg lub zapach stęchlizny do gleby. Roślina, która otrzymała zbyt dużo wody będzie wyglądała na martwą i nieatrakcyjną.

Używanie miernika wilgotności gleby to najprostszy sposób na uniknięcie nadmiernego podlewania roślin ogrodowych. Ważne jest, aby zachować przewodnik dotyczący potrzeb związanych z podlewaniem i nawożeniem. Choć może wydawać się kuszące, by ograniczyć podlewanie do minimum, metoda ta może doprowadzić do powstania rośliny, która nie przetrwa w zbyt dużej ilości wody. Najlepiej jest również wybrać rośliny rodzime, aby zminimalizować problemy związane ze szkodnikami i chorobami w ogrodzie. Roślina może wyglądać zdrowo w twoim sąsiedztwie, ale nie rośnie dobrze w cieniu. Jeśli martwisz się o nadmierne podlewanie, spróbuj przenieść ją do okna lub słonecznego miejsca, aby mogła uzyskać odpowiednie światło.

Unikanie gnicia korzeni

Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczących zapobiegania gniciu korzeni jest rzadsze podlewanie. Choć częstsze podlewanie nie jest pewnym rozwiązaniem zapobiegającym gniciu korzeni, to jednak jest ono niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. Jeśli nie ma się kontroli nad podlewaniem, należy stosować rośliny lubiące wilgoć. Lilie pokojowe są szczególnie wytrzymałe w tym względzie, a wiele paproci lubi glebę, która jest stale wilgotna. Ponadto należy zwracać uwagę na oznaki spoczynku.

Zalana wodą gleba jest głównym czynnikiem powodującym gnicie korzeni. Zbyt wilgotna gleba nie powoduje bezpośrednio choroby, ale często jest jej przyczyną. Nadmiernie wilgotna gleba umożliwia rozwój grzybów. Chociaż phytophthora rozwija się w wilgotnych warunkach, prawdopodobieństwo skażenia gleby, która dobrze odprowadza wodę jest mniejsze. Ponieważ zgnilizna korzeni rozwija się pod ziemią, trudno jest ją w porę wykryć. Większość ogrodników nie zauważy objawów, dopóki liście nie opadną z rośliny. Do tego czasu szkody zostały już poczynione.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje rośliny ogrodowe mają tę chorobę, podejmij natychmiastowe działania. Jeśli roślina zwiędła, usuń ją z gleby i zdezynfekuj czystym sprzętem. Może być do uratowania, jeśli system korzeniowy jest nienaruszony. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, należy pobrać sadzonki z łodyg i korzeni rośliny. W ten sposób można wykorzystać sadzonki do rozmnażania rośliny.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak często rośliny ogrodowe potrzebują wody?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.