Jak często podlewać kwiaty ogrodowe?

Data : 19 marca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

To, ile wody należy dać kwiatom ogrodowym, zależy od rodzaju gleby. Jeśli gleba szybko przesiąka, podlewaj ją tylko na głębokość około pół cala. Z kolei, jeśli drenaż jest powolny, podlewamy tylko raz. Gatunki rodzime nie wymagają podlewania, o ile są dobrze zakorzenione. Górne dwa centymetry gleby powinny pozostać wilgotne. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem, jeśli gleba jest mokra.

Rzadsze podlewanie jest lepsze dla roślin

Podlewając kwiaty w ogrodzie, należy pamiętać, że każdy rodzaj roślin ma inne potrzeby w zakresie podlewania. Rośliny w pojemnikach mogą wymagać codziennego podlewania, natomiast dojrzałe krzewy potrzebują tylko sporadycznego podlewania, chyba że są w stanie ekstremalnej suszy. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny najlepiej radzą sobie z rzadszym podlewaniem, ale nadal należy przestrzegać instrukcji dołączonych do roślin. Oto kilka prostych wskazówek dotyczących podlewania kwiatów ogrodowych.

Podlewaj rośliny w trzecim tygodniu i wyżej, gdy po raz pierwszy pojawią się w ogrodzie. Potrzebują one około cala wody tygodniowo. Ponadto możesz spowolnić przepływ wody, stosując nasadki do róż, zmniejszając ciśnienie wody i obniżając zmienny nozel węża. Dzięki temu gleba wokół rośliny nie wysycha i nie ulega zaburzeniu. Najlepiej podlewać rośliny, gdy tego potrzebują, ale jeśli są to tylko sadzonki, podlewaj je co najmniej dwa razy dziennie.

W miesiącach letnich rzadsze podlewanie kwiatów ogrodowych jest dla nich lepsze. Pomoże to roślinom rozwinąć bardziej rozległe korzenie, które mogą wytrzymać stres związany z suszą. Podlewanie uzupełniające jest także niezbędne dla roślin w okresach, gdy Matka Natura nie dostarcza wystarczającej ilości deszczu. Dobrze jest monitorować opady co tydzień, ponieważ ilość deszczu w ogrodzie nie wystarczy, aby rośliny mogły rosnąć. Standardową zasadą jest podlewanie kwiatów w ogrodzie raz w tygodniu, a w szczytowych miesiącach letnich należy podwoić tę ilość.

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio podlewałeś swoje kwiaty, rozważ użycie palca do sprawdzenia poziomu wilgotności gleby. Wbij palec w glebę na głębokość około 2 cali. Jeśli gleba jest nadal mokra, odczekaj kilka godzin i sprawdź, czy pozostały na niej jakieś resztki. Jeśli gleba jest mokra, roślina potrzebuje więcej wody. Opuszka palca jest najłatwiejszym sposobem zmierzenia poziomu wilgotności gleby.

Poranne podlewanie jest najlepsze dla roślin jednorocznych i warzyw, ponieważ mają one zazwyczaj płytsze korzenie, które nie mają dostępu do głębszej wilgoci w glebie. Na przykład niecierpek nowogwinejski jest bardzo wrażliwy na brak wody i niektórzy ogrodnicy wykorzystują go jako roślinę wskaźnikową, która ostrzega ogrodników o stanie roślin towarzyszących. Wieczorne podlewanie jest w porządku, ale brak porannego podlewania pozwoli na wyschnięcie liści roślin i utrudni chorobom roślin zadomowienie się.

Sprawdzanie wilgotności gleby po podlewaniu

Po podlaniu ogrodu warto sprawdzić wilgotność gleby. Można to zrobić za pomocą sondy do pomiaru wilgotności gleby, która jest niedroga i może dostarczyć również innych informacji, takich jak poziom pH. Urządzenia te mierzą wilgotność za pomocą sondy, którą należy umieścić w glebie na różnych głębokościach, a następnie pozostawić na miejscu przez kilka minut. Po wyjęciu sondy można zinterpretować wyniki na podstawie rodzaju rośliny, która potrzebuje ile wody.

Ogólnie rzecz biorąc, rośliny wymagają jednego cala wody na tydzień. Jest to uważane za punkt więdnięcia. Woda nie jest dostępna, jeśli wilgotność gleby jest niższa niż ten limit, więc pamiętaj, aby sprawdzić wilgotność po podlaniu kwiatów ogrodowych. Podstawowy deszczomierz analogowy jest niedrogim i wygodnym sposobem na sprawdzenie wilgotności gleby. Oprócz deszczomierza do pomiaru głębokości wilgotności gleby można użyć także kielni ogrodowej lub drewnianego kołka.

Możesz również kupić miernik wilgotności gleby. Jedyną wadą tego urządzenia jest jego cena i konieczność kalibracji. Ponadto nie jest to zbyt dokładny pomiar. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją trzy sposoby na sprawdzenie wilgotności gleby po podlaniu kwiatów ogrodowych bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Możesz nawet zastosować zasadę kciuka: poczekaj, aż górny cal gleby będzie suchy. Dzięki temu będziesz mógł wybrać odpowiednią ilość wody, którą podasz swoim roślinom.

Aby sprawdzić wilgotność gleby po podlaniu kwiatów ogrodowych, możesz użyć drewnianego kołka. Jeśli drewniany kołek nie przylega do gleby, oznacza to, że jest ona sucha. Z kolei gleba, która została podlana, powinna być na tyle wilgotna, aby dotrzeć do korzeni rośliny. W przypadku gleby piaszczystej wystarczy odrobina wody. Jeśli jednak zauważymy suchą glebę, należy podlać ją dwa do czterech centymetrów poniżej górnej krawędzi doniczki.

Podlewanie w wilgotnych warunkach

Jeśli jesteś nowym ogrodnikiem, możesz się zastanawiać: Jak często podlewać moje kwiaty? Odpowiedź na to pytanie różni się w zależności od rodzaju gleby i samych kwiatów. Większość kwiatów potrzebuje pół cala wody tygodniowo podczas sezonu wegetacyjnego, podczas gdy inne potrzebują tylko jednego cala na tydzień. Ponadto wiele kwiatów potrzebuje nieco mniej wody w okresie spoczynku i preferuje suchą glebę.

Podczas upałów najlepiej podlewać rośliny częściej niż podczas suchej pogody. Jeśli pogoda jest gorąca i sucha, trzeba będzie podlewać częściej, aby pobudzić rozwój głębokich korzeni. Za pomocą sondy glebowej można określić, czy należy zwiększyć częstotliwość podlewania, czy też je ograniczyć. Ogólnie rzecz biorąc, system korzeniowy rośliny powinien otrzymywać około jednego cala wody tygodniowo, ale liczba ta może być podwojona, jeśli gleba jest sucha.

W przypadku roślin w trzecim i kolejnych tygodniach odpowiedź na to pytanie jest nieco mniej przewidywalna. Należy podlewać rośliny 1-2 razy w tygodniu, ale w zależności od pogody i otoczenia może minąć kilka dni, zanim zaczną kwitnąć. Jeśli gleba jest jeszcze zbyt sucha, aby kwiaty mogły pobierać wodę, możesz użyć dyszy z wężem do podlewania, aby ponownie nawilżyć glebę.

Najlepszą porą na podlewanie roślin zewnętrznych jest czas, zanim uderzy w nie upał dnia. Podlewanie rano jest optymalne, ponieważ pozwala na schłodzenie gleby i wchłonięcie przez nią wody. Najlepiej jednak podlewać wczesnym rankiem lub wczesnym wieczorem, aby uniknąć uszkodzenia roślin przez upał. Jak zawsze, podlewanie zbyt często lub zbyt mało przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Należy więc odrobić pracę domową!

Młode transplanty roślin i siewki potrzebują stałej wilgoci, aby wykiełkować. Aby pomóc w zapobieganiu tym chorobom, użyj dyszy Gilmour’s Classic Rear Control Nozzle. Należy zastosować go do gleby przed sadzeniem lub po przesadzeniu, aby utrzymać wilgoć i pobudzić głęboki wzrost korzeni. Jeśli nie pada deszcz, deszczomierz jest świetnym narzędziem do monitorowania opadów. Ale pamiętaj: deszczomierz nie oznacza, że musisz często podlewać swój ogród.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak często podlewać kwiaty ogrodowe?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.