Ile wody należy podawać roślinom wewnętrznym?

Data : 2 maja, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jeśli zastanawiasz się „ile wody powinienem dawać moim roślinom domowym”, ten artykuł wyjaśni dlaczego każdy rodzaj potrzebuje innej ilości wilgoci. Dowiesz się również, jak podlewać rośliny domowe od góry. Oto kilka wskazówek, których warto przestrzegać:

Jak określić, kiedy podlewać rośliny domowe

Podlewanie roślin domowych może wydawać się pracą na pełen etat, ale istnieją proste sposoby, aby stwierdzić, czy potrzebują one podlewania. Harmonogram podlewania zależy od wielkości i lokalizacji rośliny, a także od powierzchni gleby. Poniżej, naukowiec zajmujący się roślinami Christopher Satch przedstawia harmonogramy podlewania popularnych roślin domowych. Korzystając z tych informacji, można zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody.

Aby sprawdzić, czy rośliny wymagają podlewania, należy podnieść doniczkę i sprawdzić poziom wilgotności gleby. Jeśli zauważysz mokrą glebę, czas podlać rośliny domowe. W przeciwnym razie liście zwiędną i umrą. Jeśli zauważysz, że twoje rośliny wewnętrzne więdną, to jest problem. W tym przypadku podlewanie może być niewystarczające. Najlepiej dokładnie przeczytać instrukcje dotyczące rośliny i odpowiednio dobrać harmonogram podlewania.

Innym sposobem sprawdzenia potrzeb roślin w pomieszczeniach jest użycie wilgotnościomierza. Narzędzia te wykorzystują prąd elektryczny do pomiaru wilgotności gleby. Umieszczenie jednego z nich w glebie roślin rosnących w pomieszczeniach zamkniętych może dać Ci przybliżone pojęcie o właściwej ilości wilgoci. Jednak wilgotnościomierz może dać niedokładny odczyt, jeśli gleba ma zbyt dużą zawartość soli. Aby to naprawić, konieczne jest przesadzenie roślin.

Liście rośliny zawierają aparaty szparkowe, które umożliwiają jej wchłanianie gazów i uwalnianie wilgoci. Gdy brakuje jej wody, liście zaczynają się zamykać i zatrzymują proces transpiracji. Na szczęście można skorygować te objawy, odpowiednio podlewając rośliny. Szybkie podlanie może przywrócić im pulchność i witalność. Pamiętajmy jednak, że liście rośliny powinny być zdrowe i puszyste, aby zapewnić jej zdrowie.

Rośliny domowe są wrażliwe na podlewanie. W zależności od klimatu, wilgotności, temperatury i rodzaju pojemnika, podlewanie roślin domowych będzie się różnić. Niektóre rośliny wymagają częstego podlewania, a inne mniej. To, czy rośliny domowe potrzebują więcej, czy mniej wody, zależy od rodzaju i wielkości rośliny. Rodzaj pojemnika jest również ważny, ponieważ jaśniejsze oświetlenie szybciej wysusza glebę. Używanie pojemnika, który ma odpowiedni drenaż jest tak samo ważne jak podlewanie roślin. Nadmiar wody będzie musiał gdzieś odpłynąć.

Aby określić właściwy czas na podlewanie roślin pokojowych, można spojrzeć na prognozę pogody. Najlepszą porą na podlewanie roślin pokojowych jest wczesny ranek. Dzięki temu korzenie będą mogły nasiąknąć wodą, zanim uderzy w nie ciepło dnia. Nie chcemy też, aby rośliny pozostawały mokre w nocy – może to przyciągnąć szkodniki. Ponadto okna wychodzące na południe otrzymują dużo bezpośredniego światła słonecznego.

Jak rozpoznać, że roślina domowa potrzebuje wody

Jednym z najczęstszych problemów związanych z hodowlą roślin domowych jest nadmierne podlewanie. Palec zanurzony w ziemi może wskazać, czy roślina potrzebuje wody. W dotyku powinna być wilgotna. Inną oznaką spragnionej rośliny jest więdnięcie liści. Najlepszym sposobem na określenie, czy roślina domowa potrzebuje wody jest zwrócenie uwagi na jej wzrost i harmonogram podlewania.

Test palca to kolejny sposób na określenie, czy roślina potrzebuje wody. Włóż palec do gleby na głębokość około dwóch cali. Odczekaj kilka minut i sprawdź, czy palec nadal ma jakieś pozostałości. Jeśli gleba pozostaje wilgotna, roślina wymaga częstszego podlewania. Powinna być głęboka na co najmniej jeden cal, zanim roślina będzie potrzebowała podlewania. Jeśli test palca zwraca negatywne wyniki, może to być czas, aby podlać roślinę domową.

Inną oznaką zapotrzebowania na wodę jest żółty lub brązowy liść. Liście roślin zawierają stomaty, które pozwalają im oddychać i uwalniać wodę. Jeśli roślina nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, będzie próbowała zatrzymać wilgoć, zamykając swoje aparaty szparkowe. To może spowodować, że roślina wydaje się zwiędnięta i ospała. Natychmiastowe podlanie rośliny może naprawić ten problem i przywrócić jej liście do pulchności i zdrowia.

Inną oznaką odwodnienia rośliny jest opadający lub jaśniejący liść. Opadanie liści może być spowodowane brakiem wody, a jeśli gleba jest zbyt sucha, roślina może w końcu rozwinąć brązowe końcówki liści. Rośliny pająków i fiołków afrykańskich zarówno opadają i włączyć jasny odcień zieleni, gdy potrzebują wody. Jeśli chcesz umieścić rośliny na wysokich półkach, upewnij się, że wybierzesz roślinę, która ma wskaźniki wizualne. Najczęstszym błędem w pielęgnacji roślin domowych jest nadmierne podlewanie, ale nie oznacza to, że podlewasz za dużo.

Choć obie metody sprawdzania, czy roślina domowa potrzebuje wody, mogą być frustrujące, obie są równie trudne dla roślin. Właściwa równowaga jest kluczem do zdrowia rośliny. Szczegółowe instrukcje dotyczące podlewania danej rośliny można znaleźć na stronie poświęconej jej pielęgnacji. Niektóre rośliny mogą przetrwać długie okresy suszy bez wody, podczas gdy inne potrzebują regularnych pryszniców i wysokiej wilgotności. Trzeba dokładnie śledzić potrzeby rośliny, aby uniknąć jej nadmiernego podlewania lub zaniżania poziomu wody.

Gdy roślina domowa potrzebuje wody, jej nadmiar spływa do umieszczonego pod nią pojemnika. Roślina może wchłonąć nadmiar wody w ciągu 30 minut, ale stojąca woda zwiększa ryzyko gnicia korzeni, które może być śmiertelne. Prostym testem pozwalającym określić, czy roślina potrzebuje wody jest metoda zanurzenia palca. Należy jednak pamiętać, aby obserwować roślinę, aby uzyskać najlepsze wyniki. Nie zaszkodzi poeksperymentować, by dowiedzieć się więcej o swojej roślinie.

Jak podlewać roślinę domową od góry

Nauka podlewania rośliny domowej jest jedną z najbardziej podstawowych umiejętności, jakich można się nauczyć. Większość ludzi popełnia błąd, podlewając rośliny zbyt obficie lub zbyt słabo. Podczas podlewania roślin domowych należy znaleźć delikatną równowagę. Aby Twój wewnętrzny ogród był zdrowy i szczęśliwy, dowiedz się, jak podlewać rośliny domowe od góry. Skorzystaj z poniższych wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo podlewać rośliny domowe.

Zacznij od napełnienia wodą spodka lub innego pojemnika. Zanurz roślinę na 10 minut. Palcem sprawdź poziom wilgotności gleby. Jeśli widzisz, że szybko wysycha, dodaj więcej wody. Nie mocz rośliny zbyt długo, bo grozi to nadmiernym podlewaniem i gniciem korzeni. Podlewając roślinę domową od góry, użyj sondy wilgotnościowej, aby zmierzyć, ile wody potrzebuje gleba.

Podlewanie roślin domowych od góry ma kilka zalet. Choć zajmuje to mniej czasu niż podlewanie od dołu, podlewanie od góry może wypłukiwać minerały i uszkadzać liście. Jeśli używasz konewki zaprojektowanej tak, aby woda nie dostała się do liści rośliny, szanse na uszkodzenie są mniejsze. Jeśli nie jesteś pewien, której metody użyć, spróbuj przeczytać ten artykuł. Pomoże Ci on zdecydować, która metoda jest najlepsza dla Twoich roślin domowych.

Zanim podlejesz roślinę domową od góry, upewnij się, że podnosisz ją, aby sprawdzić poziom wilgotności gleby. Jeśli liście zaczynają więdnąć, oznacza to, że jest zbyt wilgotna. Jeśli liście stały się brązowe lub zwiędły, czas na ponowną ocenę podlewania. Pamiętaj, że każda roślina domowa ma inne wymagania dotyczące podlewania niż inne. Przed podlewaniem zawsze sprawdzaj wskaźnik wilgotności gleby.

Podlewanie dolne jest niezbędne, jeśli mieszkasz w gorącym, wilgotnym miejscu. Rośliny potrzebują co najmniej dwóch cali wody tygodniowo, aby dobrze się rozwijać. Właściwe podlewanie może zapobiec nadmiernemu podlewaniu lub powolnemu wzrostowi. Podlewanie dolne jest najlepsze dla korzeni, ponieważ wilgoć w glebie odżywia korzenie. Wtedy będziesz wiedział dokładnie, kiedy dodać wody do góry. Jeśli nie masz czasu czekać, aż gleba będzie mokra, możesz podlać ją od dołu.

Nadmierne podlewanie gleby może prowadzić do problemów, zwłaszcza jeśli nie sprawdzamy, czy korzenie nie wykazują oznak nadmiernego podlewania. Nadmierne podlewanie rośliny domowej może doprowadzić do powstania brązowych i suchych liści, co czyni ją podatną na szkodniki i choroby. Nadmierne podlewanie gleby może również spowodować, że roślina nie będzie miała w ogóle wody, przez co może cierpieć z powodu pleśni i innych problemów związanych ze szkodnikami.

Podlewanie dolne jest najlepsze dla roślin, które wolą wodę niezbyt wilgotną, ponieważ górna część gleby zatrzymuje wilgoć i sprzyja wzrostowi korzeni. Zmniejsza to również ryzyko nadmiernego podlania gleby i nie powoduje tak dużego zagęszczenia jak podlewanie górne. Najważniejszą rzeczą jest zwrócenie uwagi na preferencje rośliny. Na przykład jeśli uprawiasz roślinę tropikalną, upewnij się, że podlewasz ją od dołu.

Podobne tematy

myśl 0 "Ile wody należy podawać roślinom wewnętrznym?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.