How Many Indoor Plants are there?

Data : 10 maja, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Pewnie widziałeś reklamy roślin oczyszczających powietrze lub Chryzantem, ale ile jest roślin w pomieszczeniach? I dlaczego te rośliny są tak ważne? Pierwsze badanie przeprowadzone przez NASA miało miejsce w 1989 roku, a kolejne, bardziej aktualne, zostało przeprowadzone przez sceptyków-naukowców. Istnieje wiele powodów, aby mieć rośliny wewnętrzne. Oto kilka z nich:

Rośliny oczyszczające powietrze

Jeśli chcesz dodać trochę zieleni do swojego domu bez wydawania fortuny, rośliny oczyszczające powietrze w pomieszczeniach są świetnym rozwiązaniem. Wiele różnych roślin oczyszcza powietrze, ale istnieją takie, które są szczególnie skuteczne w usuwaniu pewnych substancji chemicznych. Na przykład smocze drzewa są popularnymi roślinami wewnętrznymi, które wytwarzają czerwone i zielone liście z czerwonymi krawędziami. Umieść jedną z nich w pokoju z pośrednim, jasnym światłem, aby uzyskać najlepsze rezultaty, ale pamiętaj, aby nie zostawiać jej w wodzie, ponieważ jej liście są toksyczne dla zwierząt domowych. Inną rośliną oczyszczającą powietrze jest język teściowej lub miecz św. Jerzego. Obie te rośliny oczyszczają powietrze w różnych pomieszczeniach i są odporne na suszę. Dodatkowo są bardzo odporne na szkodniki i choroby, a nawet dobrze rozwijają się w różnych klimatach. Są również skuteczne w zwalczaniu formaldeh

Palmy bambusowe należą do najlepszych roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach. Rośliny te są świetne, ponieważ pozbywają się większości najczęstszych zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach. Zanieczyszczenia te są często emitowane z powszechnie używanych przedmiotów gospodarstwa domowego. Wiele z tych substancji chemicznych może powodować złe skutki, szczególnie u dzieci i kobiet w ciąży. Palmy bambusowe są również skuteczne w oczyszczaniu powietrza, ponieważ pochłaniają szkodliwe gazy i zastępują je świeżym tlenem. Palmy bambusowe najlepiej uprawiać w pośrednim świetle słonecznym, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne może uszkodzić liście rośliny i spowodować ich blaknięcie. Palmy bambusowe uwalniają również wilgoć do powietrza, co jest dobre dla powietrza.

Rośliny nawilżające

Kiedy dodajesz rośliny do wnętrza, nie tylko rozjaśniasz swój pokój, ale także dodajesz wilgoci do powietrza. A ta wilgoć ma wiele korzyści dla zdrowia, w tym zapobiega rozprzestrzenianiu się problemów z układem oddechowym. Rośliny zwiększają wilgotność poprzez proces ewapotranspiracji. Woda z gleby przemieszcza się przez liście, łodygi i korzenie, odparowując przez ich aparaty szparkowe. Im wyższy poziom wilgotności, tym zdrowsze jest powietrze.

Sukulenty, kaktusy i rośliny wężowe to doskonały wybór do osuszania pomieszczeń. Jeśli wilgotność względna wynosi mniej niż 30 procent, może to być uciążliwe dla Twojej rodziny. Jeśli jednak masz parapet, który nie jest zbyt wilgotny, możesz wybrać sukulenta, który wymaga bardzo małej opieki. Ten rodzaj roślin jest odporny i może tolerować słabe światło i umiarkowaną ilość wilgoci. Bluszcz angielski jest łatwy w utrzymaniu i dobrze rozwija się w ciepłym, wilgotnym miejscu. Ale uwaga! Jeśli nie będziesz go przycinać, może przejąć kontrolę nad rośliną!

Powinieneś używać miernika wilgotności w pobliżu rośliny, aby wiedzieć, jaki jest rzeczywisty poziom wilgotności. Jeśli musisz, przenieś nawilżacz bliżej roślin. Używanie nawilżacza zbyt blisko roślin może spowodować ich uszkodzenie. Jeśli masz roślinę, która preferuje suche środowisko, wilgotność może być zbyt wysoka, co spowoduje pleśń i gnicie. Może to również prowadzić do pojawienia się szkodników i innych niepożądanych efektów.

Rośliny o słabym oświetleniu

Gdy masz słabo oświetlone środowisko roślin wewnętrznych, możesz się zastanawiać, jakie rośliny powinieneś kupić. Zamioculcas zamiifolia, inaczej zwana rośliną ZZ, to doskonały wybór. Nie potrzebuje ona jasnego światła do wzrostu, ale korzysta z warunków słabego oświetlenia. Jej liście są wysoce refleksyjne, więc jest to świetny wybór dla środowiska o słabym oświetleniu. Ta roślina o niskim natężeniu światła jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji – nie wymaga prawie żadnej wody i minimalnego światła. Jest praktycznie nie do zabicia i jest polecana przez Jo Lambell.

Chociaż większość roślin domowych jest przystosowana do pracy w słabym świetle, nadal należy szukać takich, które dobrze radzą sobie w przyćmionym świetle. Najlepsze rezultaty dają zielone rośliny domowe, podczas gdy kolorowe mogą nie zapewnić efektownego wyglądu. I chociaż kwitnienie jest mało prawdopodobne w warunkach słabego oświetlenia, zawsze możesz przenieść je na zewnątrz na okres letni. Pomoże to im odzyskać żywy kolor i poprawi ich zdrowie.

Jeśli potrzebujesz rośliny, która nie potrzebuje jasnego światła, rozważ lilię pokojową. Ta drobiazgowa piękność ma delikatne białe spatki, które zakwitną przy słabym świetle. Roślina ta potrzebuje umiarkowanego pomieszczenia z dala od przeciągów i najlepiej rośnie w dużej, głębokiej donicy z dobrym drenażem. Upewnij się, że podłoże jest bogate w substancje organiczne – w przeciwnym razie możesz skończyć z zachwaszczoną rośliną. Należy pamiętać o stosowaniu wody filtrowanej lub deszczówki, ponieważ lilie pokojowe są wrażliwe na chemikalia zawarte w oczyszczonej wodzie miejskiej.

Chryzantemy

Uprawiając chryzantemy, należy pamiętać, że preferują one wilgotną glebę i powinny być nawożone tylko raz w roku lub rzadziej. Można też zastosować lekki nawóz płynny w czasie kwitnienia, aby pobudzić kwiaty do rozkwitu. Rośliny można zapoczątkować z nasion lub bezpośrednio do kwietnika. Najpopularniejszą metodą jest jednak rozmnażanie mam z sadzonek. Aby zwiększyć liczbę roślin, można również podzielić istniejącą roślinę, wykopując ją i przesadzając do nowego kwietnika. Owady, zwłaszcza mszyce, są podatne na atakowanie mum, dlatego należy pamiętać o ściółkowaniu gleby wokół rośliny, aby ją chronić.

Choć floryści używają hormonów do spowolnienia wzrostu roślin, możesz uniknąć ich stosowania w przypadku chryzantem. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny te po rozmnożeniu wracają do swojego naturalnego, wysokiego wyglądu. Nie są one jednak praktycznym rozwiązaniem dla poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Ponieważ chryzantemy najlepiej uprawiać z nasion, można je również sadzić na zewnątrz.

Jeśli chcesz uprawiać chryzantemy w domu, najlepszym momentem na ich zakup jest lato. Wprawdzie w okolicach świąt Bożego Narodzenia są dostępne w centrach ogrodniczych, ale nie utrzymują się tak długo jak latem. Najlepiej kupować rośliny do pomieszczeń, gdy są w pełnym rozkwicie, ponieważ wniesienie do środka okazów z zewnątrz może spowodować szok środowiskowy i wprowadzić szkodniki. Roślina ta wymaga przerwy w zimie, aby prawidłowo rosnąć.

Figi o skrzypcach

Kilka popularnych rodzajów roślin pokojowych ma swoją historię. W latach 60. i 70. rośliny domowe były kojarzone z ruchami hipisowskimi i ekologicznymi. Popularność roślin liściastych wzrosła, pojawiły się terraria i ogrody w butelkach. Popularne stały się również rośliny pająki i figowce. W XX wieku pojawiły się na dziesiątki lat. Te rośliny domowe są popularne do dziś.

Korzyści z roślin domowych jest wiele. Pierwszą z nich jest poprawa jakości powietrza. Ponieważ rośliny uwalniają parę wodną do powietrza, poprawiają wilgotność i łagodzą problemy z oddychaniem. Pomaga to zrównoważyć efekt wysuszania powietrza przez systemy klimatyzacyjne. Dodatkowe dotlenienie poprawia nastrój, energię i koncentrację, a rośliny w pomieszczeniach okazały się zwiększać wydajność w miejscu pracy. W niektórych badaniach posiadanie roślin w miejscu pracy było powiązane z lepszą wydajnością pracy.

Innym popularnym typem rośliny pokojowej jest pothos. Rośliny te rozwijają się w słabym lub jasnym świetle pośrednim. Dracena to kolejny popularny wybór. Jej długie, zielone liście wymagają przycinania, gdy stają się zbyt długie. Peace Lily preferuje wilgotną glebę i ciemniejsze pomieszczenie. Najlepsza roślina pokojowa to odporna roślina, która będzie Ci służyć przez lata. Jeśli jednak nie jesteś pewien swojego zielonego kciuka, powinieneś zdecydować się na odporną roślinę, która wypełni Twoją przestrzeń i da Ci piękne kwiaty.

Epipremnum aureum

Niektórzy ludzie mają skłonność do zabijania roślin domowych, podczas gdy inni są nieugięci i nie próbują ich zabijać. Rośliny domowe są doskonałym wyborem dla osób, które nie mają szczególnie zielonych palców. Wiele gatunków jest twardych i wytrzymałych, i będą żyły przez długi czas pomimo braku opieki. Czytaj dalej, aby poznać najczęstsze rośliny domowe i dowiedzieć się, jak je pielęgnować. Będziesz zadowolony, gdy już będziesz wiedział, jak o nie dbać!

Istnieje wiele metod stosowanych w celu oczyszczenia powietrza, w tym fitoremediacja. Rośliny są postrzegane jako naturalne filtry powietrza, ponieważ oczyszczają powietrze poprzez absorpcję, rozcieńczanie, wytrącanie i filtrację. Niektóre z najbardziej znanych metod obejmują fotosyntezę i oddychanie. Zasadniczo, im większa roślina, tym lepiej. Im większe liście, tym lepsze oczyszczanie powietrza.

Niektóre badania wykazały, że obecność roślin w domu lub biurze może pomóc w zmniejszeniu ilości wirusów i bakterii przenoszonych w powietrzu. Rośliny mogą ograniczyć przenoszenie wirusów w zamkniętej przestrzeni poprzez ich zdolność do regulowania wilgotności względnej. Jednakże, niewiele badań zbadało wpływ roślin w pomieszczeniach na przenoszenie wirusów. Badania nad roślinami są jednak nadal w początkowej fazie i potrzebne są dalsze badania, aby wyjaśnić mechanizmy, które pomagają roślinom oczyszczać powietrze. Do tego czasu rośliny w pomieszczeniach są doskonałym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu lub biurze.

Podobne tematy

myśl 0 "How Many Indoor Plants are there?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.