Sadzenie ogrodu kwiatowego

Data : 15 listopada, 2022 Autor: :

Sadząc ogród kwiatowy, będziemy chcieli wybrać kwiaty, które mają podobne warunki wzrostu. Są to byliny i chociaż mogą wyglądać skąpo w lecie, powrócą w przyszłym roku i urosną większe niż kiedykolwiek. Możesz kupić sadzonki i cebulki online lub w prywatnej szkółce kwiatowej, ale bądź przygotowany na cenę. Istnieją również tańsze i lepsze jakościowo alternatywy w sklepach takich jak Home Depot i Lowe’s.

Sadzenie roślin jednorocznych

W przeciwieństwie do bylin, rośliny jednoroczne nie wymagają długiego okresu wegetacyjnego i mogą być sadzone w pojemnikach trzymanych zimą na zewnątrz. Wymagają również regularnego podlewania. Niektóre kwiaty są jednak wrażliwe na wodę, dlatego trzeba uważać, aby ich nie podlewać. Aby tego uniknąć, należy stosować system nawadniania kropelkowego lub moczyć pojemniki w wodzie na poziomie gleby. Sadzić rośliny jednoroczne w słonecznym, dobrze zdrenowanym miejscu.

Możesz kupić nasiona w opakowaniach po kwiatach lub rozpocząć je z nasion. W przypadku sadzenia nasion należy pamiętać o jak najszybszym ich wysadzeniu. Niektóre rośliny jednoroczne potrzebują od czterech do sześciu tygodni. Inne szybko rosnące rośliny jednoroczne, takie jak nasturcje, nagietki i kawalerki, można sadzić od sześciu do ośmiu tygodni po ostatnich wiosennych przymrozkach. Sadzenie roślin jednorocznych z nasion daje również możliwość wyhodowania unikalnych odmian, które trudno znaleźć w paczkach nasion.

Sadząc rośliny jednoroczne, należy pamiętać o dokładnym podlaniu ich po przesadzeniu. Do dobrego podlania gleby można użyć różdżki do podlewania lub opryskiwacza zakończonego wężem. Podczas przesadzania należy unikać zginania łodyg, ponieważ może to spowodować ich złamanie.

Rośliny jednoroczne mogą stanowić piękny dodatek do krajobrazu. Uzupełniają one architekturę Twojego domu i dają Ci nieskończone możliwości projektowania. Ponadto rośliny jednoroczne są tańsze niż byliny. Należy jednak zaplanować obszar, na którym będą sadzone rośliny jednoroczne. Weź pod uwagę wzorce słońca i cienia na tym obszarze. Weź również pod uwagę widok i inne pobliskie rośliny.

Roczniki najlepiej rosną w glebie, która jest dobrze zdrenowana i ma pH pomiędzy 6,3 a 6,7. Oprócz bogatej gleby, możesz również dodać do niej materię organiczną. Pomoże to rozluźnić ją i pozwoli roślinom jednorocznym lepiej się ukorzenić.

Przygotowanie gleby

Gleba, w której chcesz uprawiać rośliny kwiatowe, składa się z mieszanki materii organicznej i minerałów. Substancje organiczne wiążą cząsteczki gleby i poprawiają jej strukturę. Gleba zawiera również różne organizmy, które udostępniają roślinom składniki odżywcze. Do organizmów tych należą dżdżownice, nicienie, sprężykowce, bakterie i pierwotniaki.

Przed posadzeniem kwiatów należy upewnić się, że gleba ma odpowiedni odczyn, strukturę gleby i zawartość wody. Powinna być równomiernie wilgotna i napowietrzona, aby wspierać zdrowy wzrost roślin. Ważne jest również, aby zminimalizować stosowanie pestycydów i nawozów. Unikaj stosowania skoncentrowanych, szybko działających nawozów, ponieważ mogą one zaszkodzić życiu w glebie. Zamiast tego używaj wolno uwalniających się nawozów organicznych.

Gleba gliniasta to dobry wybór do sadzenia ogrodu kwiatowego. Gleba gliniasta zawiera mieszankę gliny, mułu i piasku. Ten rodzaj gleby dobrze utrzymuje wodę i składniki odżywcze, ale jest bardziej podatny na erozję i inne ścieranie. Można jednak poprawić stan gleby, dodając co roku materię organiczną. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dodaj do gleby kompost.

Powinieneś przetestować swoją glebę, aby określić, czy jest ona piaszczysta, mulista, czy ma dużą zawartość gliny. Aby sprawdzić strukturę gleby, weź małą garść ziemi i zmocz ją. Gleba piaszczysta jest w dotyku ziarnista, ponieważ znajdują się w niej duże cząstki skalne. Gleba mułowa jest gładka i ma średniej wielkości cząstki. Gleba gliniasta jest lepka, gdy jest mokra.

Ważny jest również poziom pH gleby. Jeżeli poziom pH jest zbyt niski, należy dodać wapna, aby doprowadzić go do właściwego poziomu. Gleba o odczynie zasadowym jest lepsza dla roślin, natomiast niski poziom pH może sprzyjać rozwojowi chwastów.

Wybieranie kwiatów, które mają podobne preferencje dotyczące warunków wzrostu

Podczas sadzenia rabaty kwiatowej najlepiej wybrać kwiaty o podobnych warunkach wzrostu. W ten sposób można łatwo podzielić rabatę z inną odmianą kwiatów. Inną kwestią przy wyborze rodzajów kwiatów jest to, czy mają one podobne kolory. Kwiaty o podobnych kolorach pojawią się jaśniejsze i bardziej uderzające, gdy będą sparowane ze sobą.

Projektowanie ogrodu kwiatowego z kształtem

Projektowanie ogrodu kwiatowego to ćwiczenie w traktowaniu ziemi jak płótna. Proces ten różni się znacznie od rysowania obrazu czy szkicowania pokoju. Po pierwsze, projektowanie ogrodu kwiatowego wymaga trzeciego wymiaru, podczas gdy zdjęcie można oglądać tylko z jednej strony. Ogród kwiatowy wymaga czterostronnej perspektywy, dlatego często inspiruje się przepływem pracy w architekturze, fotografii krajobrazowej i fotografii.

Najważniejszą częścią każdego projektu ogrodu kwiatowego jest wybór roślin. Wybierz różnorodne rośliny, które zapewnią ogrodowi zainteresowanie przez cały rok i rozłóż w czasie ich kwitnienie. W końcu nikt nie chce, aby jesienią jego ogród kwiatowy wyglądał na pusty. Zamiast tego połącz różne rodzaje kwiatów i krzewów w taki sposób, aby ogród pozostał atrakcyjny przez cały rok.

Przed zaplanowaniem ogrodu kwiatowego należy przygotować glebę. Usuń wszelkie zanieczyszczenia i dodaj kompost, aby poprawić stan gleby. Następnie wytycz ścieżki i obrzeża. Rośliny będą rosły lepiej, jeśli będą miały odpowiednie warunki. Przy wyborze roślin pamiętaj, że rozmiar też ma znaczenie. Na przykład wysokie rośliny powinny być umieszczone w centrum ogrodu kwiatowego.

Oprócz rozmiaru, kształt ma również wpływ na ogólny projekt ogrodu kwiatowego. Chcesz umieścić go tak, że łączy się z otaczającym krajobrazem, a nie konkurować z nim. Unikaj granic na środku trawnika, ponieważ będą one służyć jedynie jako element rozpraszający uwagę. Nawet świetny projekt może zostać zmarnowany, jeśli znajduje się w złym miejscu.

Wybór roślin o podobnych kształtach to kolejny sposób na stworzenie wizualnej jedności. Zastanów się, które rośliny są w sezonie i czy nie wyglądają nieuporządkowane po kwitnieniu. Rośliny o podobnych kształtach i kolorach pomogą się wzajemnie wzmacniać i zapewnią ciągłość.

Wybór roślin towarzyszących

Wybór roślin towarzyszących to ważny krok w uprawie ogrodu kwiatowego. Rośliny towarzyszące uzupełniają się wzajemnie pod względem wzrostu i mogą przynosić sobie wzajemne korzyści na wiele sposobów. Czas sadzenia jest bardzo ważny, ponieważ rośliny towarzyszące przynoszą sobie wzajemne korzyści przez dłuższy czas. Na przykład można posadzić rzodkiewki i sałatę w pobliżu pomidorów, dzięki czemu zaczną one je ocieniać, gdy pomidory będą gotowe do zbiorów. Niektóre rośliny muszą jednak dorosnąć do pełnej wysokości i dojrzałości, zanim zaczną przynosić sobie wzajemne korzyści. Jeśli planujesz podwiązać ogórki do łodygi kukurydzy, powinieneś wysiać kukurydzę dwa tygodnie przed rozpoczęciem sadzenia ogórków.

Rośliny towarzyszące muszą być wybrane na podstawie ich potrzeb, ponieważ niektóre kwiaty potrzebują więcej światła słonecznego niż inne. Niektóre z nich lepiej odstraszają szkodniki niż inne. Rośliny towarzyszące sprawią, że ogród kwiatowy będzie bardziej wydajny, jeśli zostaną prawidłowo dobrane. Jedną z takich roślin jest cynnia, która jest kwiatem jednorocznym, występującym w szerokiej gamie kolorów. Cynnia przyciąga zapylacze i przenosi pyłek na sąsiednie kwiaty i warzywa, co pomaga w nawożeniu ogrodu kwiatowego.

Rośliny towarzyszące mogą wspierać wzrost jednego kwiatu, zapewniając mu wsparcie, miejsce na korzenie i inne składniki odżywcze. Ponadto, rośliny te mogą również pomóc w odstraszaniu szkodników, co pomoże Twojemu ogrodowi kwiatowemu wyglądać atrakcyjnie i pociągająco. Rośliny towarzyszące mogą również pomóc w utrzymaniu wilgoci w ogrodzie i chronić go przed gorącą pogodą.

Rośliny towarzyszące nie muszą być trudne do wyboru. Należy wziąć pod uwagę przestrzeń do wzrostu, rodzaj gleby i żyzność roślin. Rośliny towarzyszące powinny również być w stanie rosnąć bez stłoczenia się nawzajem i nie konkurować ze sobą o światło.

Podobne tematy

myśl 0 "Sadzenie ogrodu kwiatowego"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.