Kiedy sadzić kwiaty w ogrodzie

Data : 16 sierpnia, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Kiedy uprawiać kwiaty w ogrodzie? Odpowiedź zależy od rodzaju kwiatów, które chcemy mieć. Byliny, na przykład, zwykle kwitną każdej wiosny. Z kolei rośliny jednoroczne kwitną raz na trzy lata. Byliny, które są najbardziej powszechnym rodzajem kwiatów, dobrze rosną w glebie, którą mamy w ogrodzie. I są stosunkowo łatwe w uprawie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najlepszym czasie na sadzenie kwiatów.

Jesień to świetny czas na sadzenie

Chociaż wiosna jest tradycyjnym sezonem na sadzenie kwiatów ogrodowych, ta pora roku nie zawsze jest najlepszym wyborem dla większości roślin. Pogoda wiosną może być nieprzewidywalna, a późny śnieg może sprawić, że gleba będzie zbyt mokra lub zbyt sucha dla roślin. Dodatkowo, pierwsze miesiące życia drzewa mogą być wypełnione stresem, co skutkuje przypalonymi liśćmi i zahamowanym wzrostem. W takich warunkach sadzenie jesienne jest doskonałą alternatywą.

W przeciwieństwie do lata, jesień to stosunkowo wolny od szkodników czas na sadzenie. Ogólnie rzecz biorąc, większość chorób i szkodników nie jest aktywna w ogrodach jesiennych. Być może odnieśliście ograniczony sukces, sadząc rośliny jesienią, ale mogło to być spowodowane niewłaściwymi roślinami lub nieodpowiednim terminem. Wiele roślin kwitnących jesienią pozostanie zielonych i pięknych aż do pierwszych przymrozków, więc nie trzeba się martwić o ich przetrwanie.

Jesień to okres ochłodzenia, który pozwala roślinom zapuścić korzenie. W strefach od 3 do 5 jesienne sadzenie należy rozpocząć sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. W strefach 8 i wyższych można sadzić przez cały rok. Wczesne sadzenie daje roślinom przewagę, pozwalając im zapuścić korzenie przed zamarznięciem ziemi. Ważne jest, aby sadzić byliny, takie jak lilie, natomiast dzikie kwiaty zakwitną znacznie wcześniej.

Jesień to fajna pora na sadzenie kwiatów w ogrodzie, a temperatura gleby jest jeszcze wystarczająco ciepła. Sadzenie jesienią daje też owadom zapylającym czas na znalezienie pożywienia. Ponadto nasiona dzikich kwiatów wysiewane są jesienią i osiadają w zimie. Zakwitną one około dwóch tygodni przed swoimi odpowiednikami na wiosnę. Jest to doskonały czas na sadzenie kwiatów ogrodowych, zwłaszcza jeśli są to bezpośrednie rośliny rodzime.

Sadzenie jesienią to także dobry czas na dzielenie i przenoszenie roślin wieloletnich. Pamiętaj, aby podzielić je na kilka tygodni przed średnimi pierwszymi przymrozkami, aby mogły zregenerować się po szoku związanym z przesadzaniem i rozwinąć nowe korzenie. Po posadzeniu należy dobrze podlać rośliny, aż do zamarznięcia ziemi. Jeśli planujesz krajobraz, jesień to świetny czas na sadzenie kwiatów ogrodowych, więc skorzystaj z chłodnej pogody i zacznij planować.

Byliny mają tendencję do kwitnienia każdej wiosny

Możesz chcieć posadzić kilka bylin w swoim ogrodzie, ponieważ mają one zazwyczaj długi sezon. Wiele z nich kwitnie wiosną i jesienią. Są łatwe w uprawie i wymagają niewielkiej konserwacji. Oprócz kwiatów, byliny dodają również koloru do ogrodu. Byliny te świetnie nadają się na murki skalne, obwódki i do pojemników. Poniżej wymieniono kilka popularnych opcji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie byliny powinieneś wybrać do swojego ogrodu.

Jeśli chcesz, aby Twoje byliny kwitły każdej wiosny, powinieneś posadzić je wczesną wiosną. Najlepiej sadzić je wczesną wiosną, kiedy ziemia nie jest jeszcze zamarznięta. Należy je dzielić co trzy do pięciu lat, aby zapobiec ich obumarciu przed wiosną. Ponadto, należy podzielić byliny, jeśli nie radzą sobie dobrze. Możesz je również dzielić w miesiącach zimowych. Kiedy już je podzielisz, możesz cieszyć się ich pięknymi kwiatami przez wiele lat.

Należy sadzić różne rodzaje bylin na różne pory roku. Byliny zazwyczaj kwitną każdej wiosny, ale w ogrodzie można również sadzić rośliny jednoroczne i dwuletnie. Byliny są doskonałą propozycją na szkielet ogrodu, ponieważ mają długi okres kwitnienia. Uprawa bylin może wymagać więcej pracy, ale są one również bardzo satysfakcjonujące dla wielu ogrodników. Byliny można co roku przesadzać na nowe miejsce.

Byliny kwitną wiosną, natomiast rośliny jednoroczne kwitną przez krótki czas latem. W zależności od rodzaju byliny mają długi okres wegetacji. Z kolei byliny wymagają znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych. One również wkładają swoją energię w tworzenie silnych korzeni i nie potrzebują wielu kwiatów, aby zachować zdrowie. Jeśli nie masz ogrodu bylinowego, rozważ uprawę roślin jednorocznych zimą i przesadzenie ich wiosną.

Byliny mają różne pory kwitnienia, a wiele z nich powraca rok po roku. Najwcześniej zakwitają ciemierniki, które mają duże, spodkowate kwiaty w żywych kolorach. Są odporne na zimno, zwierzynę łowną i najlepiej rozwijają się w miejscach częściowo zacienionych. Jeśli sadzimy byliny w przedniej części ogrodu, pamiętajmy, aby podzielić je po zakończeniu kwitnienia.

Kwiaty rodzime dobrze rosną w Twojej glebie

Istnieje wiele roślin pochodzących z Twojego regionu, które dobrze rozwijają się w Twojej glebie. Jeśli Twoja gleba jest sucha, spróbuj posadzić na niej dzikie kwiaty. Dobrze rosną one w miejscach skalistych lub niskich. Możesz również posadzić kilka rodzimych gatunków, które preferują wilgotną glebę. Oto kilka przykładów kwiatów, które dobrze rosną w Twojej glebie:

Możesz również wyhodować własne rodzime dzikie kwiaty. Wymagają one mniej wody, nawozów i pestycydów, co ułatwia ich pielęgnację. Rodzime rośliny pomagają również chronić ekosystem w Twoim regionie. Rodzime kwiaty polne są korzystne, ponieważ przyciągają i karmią dorosłe i małe zapylacze. Różnorodne rośliny rodzime można znaleźć w lokalnych szkółkach i katalogach wysyłkowych. Poszukaj sprzedaży roślin rodzimych organizowanych wiosną.

Rośliny rodzime są łatwe w utrzymaniu, a ponadto nadają ogrodowi kolor. Łubin słoneczny to doskonała roślina do każdego ogrodu. Bylina ta występuje w szerokim zakresie dystrybucji rodzimych gatunków i jest odporna na warunki panujące w strefach od 3 do 8.

Wybór roślin rodzimych oznacza posadzenie odpowiedniej rośliny dla odpowiednich warunków. Rośliny rodzime są znane z tego, że radzą sobie z każdym rodzajem gleby i są najlepiej przystosowane do lokalnego środowiska. Niektóre z nich mogą rosnąć w każdej glebie, podczas gdy inne wymagają określonych warunków do prawidłowego wzrostu. Na przykład niebieski irys flagowy jest tolerancyjny wobec mokrych stóp, natomiast żółta naparstnica leśna kwitnie w suchym cieniu. Roślina rodzima, która pasuje do danego typu gleby, to doskonały wybór do ogrodu.

Rodzime byliny są powszechne w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wybierając byliny, starajmy się znaleźć takie, które pochodzą z naszego regionu. Więcej o roślinach rodzimych można dowiedzieć się z bazy danych roślin Lady Bird Johnson Wildlife Center. Najlepiej kupować gatunki lokalne, ponieważ mają one większe szanse na przetrwanie i rozwój. Innym dobrym wyborem jest Bee Balm, który przyciąga wiele zapylaczy. Możesz ją nawet posadzić z rodzimymi kwiatami na swoim podwórku.

Podobne tematy

myśl 0 "Kiedy sadzić kwiaty w ogrodzie"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.