Jakie kwiaty ogrodowe są trujące dla psów?

Data : 5 października, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jeśli jesteś właścicielem psa, ważne jest, aby wiedzieć, jakie rośliny ogrodowe i kwiaty są trujące dla twojego psiego towarzysza. Poniższa lista obejmuje żonkile, tulipany, konwalie i jesienne krokusy. Jeśli chodzi o inne rośliny, zobacz nasz przewodnik po tulipanach. W razie wątpliwości pozostaw kwiaty poza zasięgiem psa.

Jesienny krokus

Pierwszym krokiem w zabezpieczeniu psa przed niebezpieczeństwem zatrucia jesiennym krokusem jest niedopuszczenie do jego zjedzenia. Liście i łodygi mogą powodować silne wymioty, biegunkę i problemy z sercem. Roślina zawiera również chemiczny cyjanumen, który może powodować niewydolność oddechową i śpiączkę. Jeden liść może prowadzić do kilku powikłań, w tym uszkodzenia nerek, wątroby i serca. Połknięcie jesiennego krokusa może spowodować ślinotok, wymioty i biegunkę i jest niezwykle niebezpieczne.

Choć Autumn Crocus może wyglądać jak prawdziwy krokus, w rzeczywistości jest to lilia. Lilia ta zawiera toksyczny alkaloid kolchicynę, który jest silnie toksyczny dla psów. Roślina ta może być śmiertelna, powodując wymioty, biegunkę i uszkodzenia wielonarządowe. Chociaż jesienny krokus jest pięknym kwiatem, nie zaleca się, aby pies go jadł. Jest toksyczny zarówno dla kotów jak i psów, może powodować wymioty, biegunkę i arytmię serca.

Jeśli Twój pies zje krokusa jesiennego, pierwszym krokiem w zapobieganiu toksyczności jest natychmiastowe zabranie zwierzęcia do weterynarza. Jeśli objawy rozwiną się od razu, leczenie weterynaryjne zatrucia Autumn Crocus będzie obejmować wymioty, a także podanie psu węgla aktywowanego, który wiąże się z toksyną. Lekarz weterynarii przeprowadzi również analizę moczu lub pełną morfologię krwi, aby ustalić, czy jest to problem, czy nie.

Cebulki żonkili

Kwiat żonkila zawiera związek o nazwie likoryna, który może być bardzo szkodliwy dla psów. Substancja ta może podrażniać jamę ustną i gardło, powodować wymioty i biegunkę, a także prowadzić do zaburzeń oddychania. Może nawet doprowadzić do zaburzeń rytmu serca. Co gorsza, zatrucie żonkilem może spowodować zaburzenia oddychania, a nawet śmierć. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies połknął kwiaty żonkili, natychmiast poszukaj pomocy.

Psy mogą zachorować po wypiciu wody z wazonu z cebulkami żonkili. Jeśli trzymasz cebulki żonkili w wazonie, pamiętaj, aby trzymać go poza zasięgiem psa. Woda z cebulek żonkili jest bardzo toksyczna dla zwierząt, dlatego należy być bardzo ostrożnym trzymając je w wazonie. Jeśli trzymasz żonkila w wazonie, pamiętaj, aby umieścić go w wysokim wazonie, aby uniemożliwić zwierzęciu dotarcie do niego.

Rośliny żonkili zawierają likorynę, galantaminę i skillitoksynę. Związki te mogą powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe, w tym wymioty, biegunkę i skurcze brzucha. Mogą również powodować drgawki, niskie ciśnienie krwi i nieregularne bicie serca. A co najgorsze? Cebulki żonkili nie zawierają antidotum.

Konwalie

Pierwszym objawem zatrucia konwaliami u Twojego psa mogą być wymioty. Następnym razem, gdy Twój pies będzie wymiotował, postaraj się zapobiec ich rozprzestrzenianiu. Badanie weterynaryjne może wykluczyć poważniejszą chorobę, taką jak uszkodzenie wątroby. W ciężkich przypadkach może być wymagana hospitalizacja. Objawy zatrucia lilią zależą od gatunku lilii i ilości, którą zjadł Twój pies. W przypadku podejrzenia zatrucia, należy natychmiast zabrać psa do weterynarza.

W przypadkach spożycia zatrucie konwalią wywołuje substancja zwana glikozydami nasercowymi. Jej działanie jest podobne do działania Digitalis, który występuje w naparstnicy. Oprócz powodowania ciężkiego zapalenia skóry i dyskomfortu żołądkowo-jelitowego, konwalia może powodować drgawki, a nawet śmierć w przypadku spożycia przez ludzi. Jeśli Twoje zwierzę przypadkowo spożyło konwalię, pamiętaj, aby natychmiast zabrać psa do weterynarza.

Istnieją różne rodzaje konwalii. Niektóre z tych gatunków są bardziej toksyczne niż inne. Zawsze upewnij się, że przed podaniem psu konwalii sprawdzisz, czy nie ma ich w diecie. Pomoc weterynaryjna ma kluczowe znaczenie dla Twojego psa. Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy spożycia lilii. Leczenie może pomóc zapobiec poważnym powikłaniom. Chociaż większość psów odzyskuje zdrowie po spożyciu konwalii, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, jeśli twój pies spożywa konwalie.

Tulipany

Pomimo ładnego wyglądu, tulipany i hiacynty są silnie toksyczne dla psów. Zarówno hiacynty jak i tulipany zawierają toksyny znane jako tulipaina. Ta substancja chemiczna może powodować poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty, a nawet niewydolność oddechową. Według American Kennel Club spożywanie kwiatów tulipanów lub hiacyntów może spowodować poważne problemy.

U psa, który zje tulipany, mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, problemy z sercem i ślinienie się. Na szczęście kilka objawów zatrucia tulipanami może być łagodnych. Większość przypadków zatrucia tulipanem jest łagodna i ustępuje po zastosowaniu opieki wspomagającej. Objawy zatrucia tulipanem są nieprzewidywalne i mogą się zmieniać w zależności od spożytej ilości. Niezależnie jednak od tego, ile pies spożyje, nadal ważne jest, aby bacznie obserwować swojego pupila.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł cebulki tulipana, zadzwoń do lekarza weterynarii. Weterynarz może przeprowadzić badanie fizykalne i wywołać wymioty. Zwierzę może wymagać kilku dni pobytu w szpitalu, aby dojść do siebie po zatruciu. Rokowanie dla psa jest na ogół dobre, jeśli odpowiednie leczenie zostanie podjęte wcześnie. Jeśli pies połknie kwiat tulipana, należy go jak najszybciej zutylizować.

Najbardziej toksyczną częścią roślin tulipanowych jest cebulka, ale łodygi, liście i kwiaty również mogą podrażniać błony śluzowe i przełyk. W niektórych przypadkach psy mogą całkowicie ignorować kwiaty. Niezależnie jednak od tego, jak uroczo wyglądają, ważne jest, aby wiedzieć, czy tulipany są niebezpieczne dla Twojego psa, czy nie. Jeśli Twój pies je lubi, trzymaj rośliny tulipanów poza zasięgiem ciekawskich pysków.

Geraniums

Choć pelargonie mogą nie wydawać się niebezpieczną rośliną, mogą być śmiertelne dla psów. Geranium zawiera toksyczne substancje o nazwie geraniol i linalool. Związki te mogą powodować silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty, depresję, anoreksję i zapalenie skóry. Ze względu na te efekty, pelargonie powinny być trzymane poza zasięgiem psów. Oprócz zatrucia psów, pelargonia może również powodować ataksję, osłabienie mięśni i depresję u kotów.

Jeśli Twój pies przypadkowo połknął pelargonie, powinieneś natychmiast wezwać lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii może podać antidotum. Jeśli pies przeżuwał kwiaty, należy udać się na pogotowie. Lekarz weterynarii może podać antidotum lub płyny dożylne. Kluczowe jest natychmiastowe leczenie dotkniętego miejsca, ponieważ może to doprowadzić do skutków zagrażających życiu.

Jednak pelargonie są bezpieczne do uprawy w domu. Możesz umieścić pelargonie w doniczkach w dowolnym miejscu w domu, w tym w miejscach, gdzie przebywają Twoje zwierzęta. Pamiętaj tylko, aby podczas umieszczania ich w danym miejscu trzymać je poza zasięgiem psa. W przeciwnym razie mogą wywołać wymioty i podrażnienia skóry. Jeśli nie możesz tego uniknąć, unikaj uprawy pelargonii w pobliżu pożywienia i wody Twojego pupila.

W przeciwieństwie do pelargonii bluszczolistnych, pelargonie strefowe są trujące dla psów i kotów. U zwierząt, które zjedzą pelargonię, może wystąpić biegunka, wysypka skórna, senność i zmniejszony apetyt. Jednak najczęstsze objawy zatrucia pelargonią to ślinienie się, wymioty i trudności w przełykaniu.

Nasiona rącznika

Jeśli Twój pies spożywał nasiona rącznika, natychmiast wezwij lekarza weterynarii. Może to być śmiertelne, jeśli spożyta ilość jest wystarczająco duża. Objawy zatrucia rycyną mogą pojawić się od sześciu do 42 godzin po spożyciu. Objawy toksyczności rycyny obejmują wymioty, biegunkę, utratę koordynacji, drgawki i śpiączkę. Mimo że u większości psów nie występują objawy po spożyciu, istnieją pewne znaki ostrzegawcze zatrucia rycyną.

Roślina rącznika jest szeroko stosowana w architekturze krajobrazu w południowej Kalifornii. Występuje również na wielu obszarach dzikich. Pierwotnie uprawiano ją dla oleju zawartego w nasionach, który jest skutecznym środkiem na zaparcia. Strąki rośliny są również bardzo atrakcyjne dla zwierząt. Jednak 8 strąków z rośliny rącznika może zabić średniej wielkości psa. Dlatego zawsze trzymaj roślinę w bezpiecznym miejscu.

Choć większość przypadków zatrucia rącznikiem jest źle diagnozowana, zdarzają się przypadki niezidentyfikowanego spożycia rośliny. Ponadto nawet niewielka ilość może doprowadzić do poważnych objawów, dlatego tak ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza weterynarii. Nawet minimalna ilość rącznika może być śmiertelna. Należy jednak pamiętać, że spożycie tylko jednego z tych nasion może wywołać wiele objawów, w tym biegunkę, wymioty i niewydolność oddechową.

Podobne tematy

myśl 0 "Jakie kwiaty ogrodowe są trujące dla psów?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.