Czy rośliny ogrodowe są trujące dla psów?

Data : 22 czerwca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Cyklamen jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych, ceniony jest za swoje wypukłe kwiaty i przepiękne liście. Najbardziej trujące są bulwy cyklamenu, które mogą powodować drgawki, problemy z sercem, a nawet śmierć. Żonkile to kolejne popularne rośliny domowe, do których nie należy dawać psu dostępu. Żonkile mają szczególnie silny zapach i mogą być niebezpieczne dla psów. Nawet cebulka żonkila może wywołać reakcję alergiczną.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z magazynkonopny.pl

larkspur

Związek chemiczny larkspur jest toksyczny dla psów. Działa na serce, układ nerwowy i przewód pokarmowy. Objawy zatrucia larkspurem to wymioty, wzmożony ślinotok, utrudniony oddech, drżenie mięśni, sztywność i osłabienie. Ta roślina, członek rodziny Ranunculaceae, pochodzi z półkuli północnej, a niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne. Larkspur jest również znany jako ostroga rycerska i pięta skowronka.

Jeśli Twój pies zje larkspur, powinieneś natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii. Chociaż nie ma lekarstwa na zatrucie larkspur, lekarz weterynarii może leczyć objawy i przepisać odpowiednie leki. Badania fizjologiczne będą obejmować elektrokardiogram, gazy we krwi, profil biochemiczny, pełną morfologię krwi, enzymy wątrobowe i analizę moczu. Niektórzy weterynarze mogą również wykonać zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej.

Larkspur występuje w trzech gatunkach: wysoki, niski i równinny. Skowronek wysoki jest wyższy od skowronka niskiego i ma niebieskie kwiaty z ostrogami. Rośnie na wysokość od jednego do dwóch metrów i bywa mylony z dziką pelargonią. Odróżnia się ją od żabienicy również dzięki pustej łodydze. Kilka gatunków rośnie na tym samym obszarze i są one trujące dla psów.

Larkspur jest również toksyczny dla psów. Larkspur ma fioletowo-niebieskie kwiaty i długą łodygę. Rośnie na łąkach i w otwartych lasach. Kwiaty kwitną zazwyczaj wiosną, a spożyty przez psy może doprowadzić do niewydolności serca i drgawek. Jeśli nie są szybko leczone, objawy mogą doprowadzić do śmierci. Jednakże, jeśli zostanie złapany w porę, leczenie jest skuteczne.

azalia

Psy mogą zachorować, jeśli spożyją azalię. Spożycie różanecznika może powodować biegunkę, wymioty, przeczulicę i osłabienie mięśni. W ciężkich przypadkach zatrucie różanecznikiem może prowadzić nawet do zapaści sercowej lub śpiączki. Ponadto, zawarte w różanecznikach szarotoksyny mogą zakłócać funkcjonowanie nerwów i mięśni. Niestety, zatrucie różanecznikiem może być śmiertelne w ciągu kilku dni.

Roślina ta jest trująca dla psów i kotów, zawiera neurotoksynę, która może powodować poważne skutki uboczne. Nawet niewielka ilość może spowodować wymioty, depresję, trudności w oddychaniu i śpiączkę. W dużych ilościach, azalia może być śmiertelna dla psów. Chociaż azalie mogą być śmiertelne dla psów, są jedynie umiarkowanie toksyczne i jest mało prawdopodobne, aby Twój pies doznał klinicznej toksyczności.

Azalie są toksyczne dla psów z powodu substancji chemicznej zwanej szarotoksyną. Substancja ta znajduje się w pyłku, płatkach i liściach krzewu. Zakłóca ona zdolność serca do pompowania i regulowania poziomu sodu. Może również powodować drgawki, nieregularne rytmy serca i obniżone ciśnienie krwi. Jeśli Twój pies zje rośliny azalii, natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii.

Mimo że azalie są pospolitymi roślinami, mogą być toksyczne dla psów. Wszystkie gatunki azalii są toksyczne dla psów. Kwiaty azalii są znacznie większe niż większości innych roślin i są albo białe z żółtą plamą, albo żółte na całej powierzchni. Oprócz zatruwania psów i kotów, azalie są również toksyczne dla owiec, kóz i koni. Mogą one powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie akcji serca i zaburzenia koordynacji.

żonkile

Czy wiesz, że żonkile są trujące dla psów? Na szczęście zatruciu żonkilami można zapobiec. Wystarczy trzymać żonkile z dala od psa, kiedy nie są używane. Aby zapobiec zatruciu żonkilami, unikaj dawania im prezentów o zapachu żonkili. Możesz również zapoznać się z bazą danych roślin trujących na stronie Rover.com, aby dowiedzieć się, które kwiaty i rośliny powinny być trzymane z dala od Twojego psa.

Choć możesz kochać żonkile i podziwiać ich piękne kolory, powinieneś wiedzieć, że żonkile są toksyczne dla psów. Wystarczy niewielka dawka, aby spowodować wymioty i chwiejność psa, co może być niebezpieczne dla Twojego pupila. Jeśli jednak nie jesteś pewien, zawsze możesz skonsultować się z weterynarzem. Wypyta Cię on o wielkość, wiek i stan zdrowia Twojego psa.

Generalnie żonkile nie są rośliną niebezpieczną dla zwierząt domowych, ale małe psy mogą być szczególnie podatne na to zagrożenie. Najczęstszą przyczyną zatrucia żonkilami u psów jest spożycie wody, która pochodzi z wazonu pełnego żonkili. Niezależnie od tego, gdzie umieścimy cebulki, należy pamiętać, że zatrucie żonkilami jest najbardziej prawdopodobne wiosną i jesienią.

Niektóre inne kwiaty i rośliny, których psy nie powinny jeść, to tulipany i hiacynty. Chociaż większość ludzi wie, że żonkile i tulipany są trujące dla psów, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z roślinami. Nie zawijaj swojego pupila w plastikowe bańki ani nie wkładaj ich do torby transportowej! Trzymaj je poza zasięgiem!

Hiacynty

Hiacynty są toksyczne dla psów. Toksyny tej rośliny są skoncentrowane w jej cebulce. Hiacynty są toksyczne zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Mimo, że psy są większe od ludzi, ich organizm wykazuje taką samą wrażliwość na te związki jak organizm zwierząt. Jeśli pies spożyje duże ilości rośliny, może wystąpić u niego szeroki zakres objawów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach i jak uniknąć narażenia psa na kontakt z hiacyntami.

Jeśli Twój pies spożyje hiacynty, powinieneś natychmiast szukać pomocy w nagłych wypadkach. Chociaż psy nie odczuwają smaku hiacyntów, mogą one wywołać wymioty. Organizm musi przetworzyć te kryształy i likorinę, aby się ich pozbyć. Nie można spieszyć procesu detoksykacji organizmu. Należy skonsultować się z weterynarzem w celu diagnozy i leczenia. Płukanie dożylne może pomóc psu pozbyć się trucizny.

Na szczęście hiacynty nie są silnie toksyczne dla ludzi. Saponiny zawarte w roślinie są skoncentrowane w łodydze, cebulce i białych kwiatach w kształcie trąbki. Większość host nie spowoduje jednak nic więcej niż rozstrój żołądka. Trucizny roślin nie są szkodliwe dla ludzi, ale powodują znaczące objawy u psów. Psy zazwyczaj nie jedzą dużych ilości trujących roślin. Co więcej, większość trujących roślin musi zostać spożyta w dużych ilościach, zanim wyrządzi jakąkolwiek szkodę.

tulipany

Chociaż tulipany mogą wyglądać jak ładny kwiat, mogą być śmiertelne dla psów. Ich trująca cebulka zawiera wyższy poziom roślinnych substancji chemicznych, takich jak Tulipalin, niż inne kwiaty. Już kilka cebulek tulipanów może wywołać toksyczne skutki. Ponadto duże kawałki cebulki mogą zalegać w przewodzie pokarmowym psa i blokować jego pasaż. Jeśli więc chcesz uchronić swojego psa przed zatruciem tulipanem, trzymaj kwiaty w miejscu niedostępnym dla szczeniaka.

Gdy pies spożyje cebulki tulipana, roślina może wywołać wymioty, biegunkę, depresję i drgawki. Najbardziej niebezpieczną częścią rośliny jest cebulka, która może powodować zaburzenia rytmu serca, wzrost częstości akcji serca, a nawet śmierć. Objawy mogą wahać się od wymiotów do silnego bólu brzucha i mogą wystąpić kilka godzin lub kilka dni po spożyciu przez psa cebulek tulipana. Leczenie zależy od ciężkości zatrucia i ilości spożytego pokarmu.

Ponieważ cebulki tulipanów zawierają toksyczny alkaloid, psy mogą być odwodnione i mieć wysoką gorączkę. U małych psów i szczeniąt może nawet dojść do zablokowania jelit, jeśli zjedzą duży kawałek tulipana. Toksyny znajdujące się w cebulkach tulipanów powodują objawy u psów, ale w łodydze i kwiatach są niższe stężenia toksyn. Jeśli jednak Twój pies zje kwiat tulipana, prawdopodobnie będzie miał łagodniejszą reakcję. Leczenie psa powinno koncentrować się na usunięciu przyczyny zatrucia.

Bluszcz angielski

Nie powinieneś próbować leczyć trującego bluszczu u swojego psa na własną rękę. Choć większość zwierząt nie spożywa dużych ilości tej rośliny, to jeśli zauważysz, że Twój pies ją zjada, powinieneś zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Leki i domowe sposoby mogą pogorszyć stan lub opóźnić leczenie. Właściwe leczenie będzie zależało od rodzaju bluszczu angielskiego, który spożył Twój pies oraz od objawów, które pies wykazuje.

Toksyny znajdujące się w bluszczu angielskim mogą powodować łagodne objawy u ludzi po ich spożyciu. Znajdują się one w całej roślinie, ale najbardziej skoncentrowane są w liściach. Powtarzający się kontakt z sokiem może powodować alergiczne zapalenie skóry. Charakterystyczne klapowane liście rośliny są oznaką jej młodego stadium, podczas gdy jej dorosły odpowiednik rozwija zdrewniałe pnącza z drugorzędnymi gałęziami, na których pojawiają się małe kwiaty.

Liście bluszczu są toksyczne dla psów, powodują nadmierne ślinienie, biegunkę i trudności w oddychaniu. Zawiera również oleander, który jest toksyczny dla ludzi. Psy mogą również spożywać nasiona, które powodują ekstremalne wymioty i biegunkę. Jeśli Twój pies zje oleander, powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc weterynaryjną. Jeśli twój pies połknął nasiona, może to doprowadzić do silnych wymiotów i biegunki, a nawet uszkodzenia mózgu.

Podobne tematy

myśl 0 "Czy rośliny ogrodowe są trujące dla psów?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.