Jak rośliny pokojowe rosną bez światła słonecznego

Data : 1 października, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jeśli zastanawiasz się jak rośliny indoor rosną bez światła słonecznego, nie jesteś sam. Wiele roślin może być uprawianych bez bezpośredniego światła słonecznego, ale ten artykuł omówi niektóre z najlepszych opcji dla domów o niskich wymaganiach świetlnych. Należą do nich Golden Pothos, Philodendron i Parlor palm, jak również inne rośliny o niskich wymaganiach, które rozwijają się w środowisku o słabym oświetleniu. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tych roślinach i co możesz zrobić, aby pomóc im przetrwać w ograniczonym świetle.

Złoty pothos

Bardzo popularną rośliną domową jest złoty pothos, znany także jako diabelski bluszcz. Roślina ta pochodzi z Polinezji Francuskiej i Azji Południowo-Wschodniej. Jej efektowne, variegatowe liście mają efektowny, złotożółty kolor i są nakrapiane ciemną zielenią. Liście te są wzorzyste i zależą od ilości światła, które otrzymują. W rzeczywistości pothos golden pothos radzi sobie dobrze w środowiskach o bardzo małej ilości światła słonecznego.

Podczas gdy złote pothos nie wymagają bezpośredniego nasłonecznienia, korzystne jest ich regularne nawożenie. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie utrzymuje zbyt wiele wilgoci. Dla tej rośliny świetnie nadaje się gotowa mieszanka glebowa, można też użyć mieszanki przypominającej glebę dla dłoni, aby uzyskać odpowiedni poziom wilgotności. Upewnij się, że gleba dobrze przepuszcza wodę, aby nie wyschła i nie zniszczyła się w doniczce. Dracaena

Rośliny Dracaena potrzebują bardzo mało światła do wzrostu i potrzebują bardzo częstego podlewania. Jeśli w Twoim domu jest mało światła, możesz użyć sztucznego źródła światła, aby zapewnić jej odpowiednią ilość energii. Dobrym wyborem do uprawy w pomieszczeniach jest mieszanka Miracle-Gro(r) Indoor Potting Mix, która nie zawiera kory i kompostu i jest specjalnie opracowana, aby była mniej podatna na grzyby.

Roślinę draceny należy zasadzić w domu w doniczce w dobrze przepuszczalnej glebie. Podlewamy ją, gdy wierzchnia warstwa gleby jest sucha i nawozimy raz lub dwa razy w miesiącu. Po około dwóch miesiącach przycinamy ją do pożądanej wysokości. Aby rozmnożyć nowe rośliny, użyj sadzonek i ukorzeniaj je za pomocą hormonu do ukorzeniania w postaci suchego proszku. Następnie przesadzić je do świeżej, wilgotnej mieszanki doniczkowej.

Philodendron

Istnieje wiele roślin pokojowych, które mogą rozwijać się bez bezpośredniego światła słonecznego. Te słabo oświetlone rośliny mają specjalne wymagania. Niektóre z nich dobrze rozwijają się w pomieszczeniach zamkniętych w donicach lub wiszących koszach. Inne potrzebują więcej światła, aby dobrze się rozwijać. Oto kilka wskazówek dotyczących roślin pokojowych o niskich wymaganiach świetlnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych roślin o słabym oświetleniu do domu. Daj nam znać, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim środowisku.

Niezależnie od tego, czy masz ciemny pokój, czy duże okno, możesz uprawiać rośliny. Wszystkie rośliny potrzebują światła do fotosyntezy. Fotosynteza to proces, w wyniku którego powstaje energia w postaci węglowodanów. Chociaż rośliny wymagają światła do wzrostu, wiele rodzajów może rosnąć w pomieszczeniach bez bezpośredniego światła słonecznego. Na przykład wiele roślin tropikalnych może z powodzeniem rosnąć przy słabym oświetleniu. Z tych powodów ogrodnictwo wewnętrzne jest doskonałym sposobem na uczynienie domu bardziej przyjaznym dla środowiska.

Parlor palm

Na szczęście istnieją pewne proste sposoby na uprawę Parlor Palm w pomieszczeniach bez bezpośredniego światła słonecznego. Po pierwsze, upewnij się, że umieścisz Parlor Palm w środku doniczki i przykryjesz korzenie nową warstwą ziemi. To pomoże roślinie zachować zdrowie, a także pomoże Ci uniknąć spalania liści Parlor Palm. Po wykonaniu tych czynności należy umieścić palmę w jasnym, pośrednim miejscu, gdzie będzie miała dużo pośredniego światła słonecznego.

Regularnie podlewaj roślinę, aby utrzymać liście w czystości i zapobiec atakom szkodników. Podlewaj roślinę raz w miesiącu i umieść ją w mieszance doniczkowej z otworami drenażowymi. Użyj nawozu płynnego w proporcji 20:20. Możesz również użyć nawozu o ćwierć mocy raz w tygodniu przy lekkim podlewaniu rośliny. Unikaj zbyt mocnego przycinania palmy, ponieważ może to zahamować jej wzrost. Jeśli zdecydujesz się na przycinanie rośliny, pamiętaj, aby przycinać tylko martwe części. Wiosną należy przesadzić roślinę do doniczki z otworem drenażowym.

Peperomia

Być może zastanawiałeś się, jak uprawiać rośliny w pomieszczeniach bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego. Istnieje kilka opcji, które sprawdzą się doskonale. Pająki są jedną z opcji, jeśli masz słabo oświetlony obszar. Pomimo swojej nazwy, mogą one przetrwać bez światła słonecznego, a nawet rozwijać się w wiszących koszykach lub na podłodze. Pająki potrzebują filtrowanego światła i powinny być dobrze nawodnione, aby rosły prawidłowo. Jeśli nie masz innego źródła światła dostępnego dla swoich roślin, możesz zdecydować się na zakup takiego, które to robi.

Języczek teściowej to kolejna opcja, jeśli nie masz dostępu do naturalnego światła słonecznego. Jego tolerancja na słabe światło oznacza, że możesz go uprawiać w pomieszczeniu bez zbytniego wysiłku. Roślina ta występuje w odmianie krzewiastej i pnącej i może rozwijać się nawet w najciemniejszym pomieszczeniu. Jej kwiaty i liście są atrakcyjne w warunkach słabego oświetlenia i można użyć okazjonalnego światła słonecznego, aby uzyskać dodatkowy kolor. Można też wybrać roślinę tropikalną, np. węża, która będzie rosła w pomieszczeniu bez bezpośredniego światła słonecznego.

Bluszcz angielski

Jeśli nie jesteś w pobliżu okna lub nie masz bezpośredniego światła słonecznego, nadal możesz z powodzeniem uprawiać bluszcz angielski w pomieszczeniach. Roślina ta wymaga jednak dobrego drenażu i musi być uprawiana w dobrze zdrenowanym podłożu doniczkowym na bazie torfu o dużej zdolności zatrzymywania wody. W tym celu można użyć również namoczonych w wodzie kamyków. Należy jednak unikać nadmiernego podlewania, gdyż może ono spowodować gnicie korzeni.

Liście bluszczu angielskiego układa się naprzemiennie, pozostawiając między nimi przestrzeń. Mają one od dwóch do czterech cali długości i są rozmieszczone w odległości około 0,8 cala od siebie. Liście grupuje się na dwa rodzaje: młode i dorosłe. Młode liście mają pięć klap, natomiast starsze są sercowate i nieklapowane. Ponieważ liście znajdują się na górze, otrzymują pełne światło słoneczne. Jeśli jednak zostaną umieszczone w bezpośrednim świetle słonecznym, prawdopodobnie umrą.

Palmy salonowe

Uprawa palm w pomieszczeniach bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego jest możliwa, jeśli zastosujemy się do kilku ważnych wskazówek. Po pierwsze, palmy wymagają mieszanki gleby, która jest wilgotna, ale nie mokra. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia gleby lub jej zawilgocenia. Nie należy też podlewać palmy, dopóki nie spłynie ona z podstawki. Po drugie, palma potrzebuje mieszanki glebowej, która jest porowata, ma dużo substancji organicznych i doskonały drenaż.

Inną popularną odmianą palmy domowej jest palma salonowa, zwana też damą. Palmy te są wspaniałymi roślinami domowymi, ponieważ rosną w pozycji wyprostowanej i mają piękne, wachlarzowate liście. Palmy damskie to także dobry wybór, jeśli masz mały pokój, ponieważ dobrze radzą sobie w wąskich przestrzeniach. Można je nawet wykorzystać jako rośliny krajobrazowe na zewnątrz. Jeśli planujesz używać palmy w domu, pamiętaj, aby dokładnie przeczytać etykietę przed zakupem.

Rośliny wężowe

Aby dowiedzieć się, jak dbać o rośliny wężowe, należy najpierw dowiedzieć się, co jest im potrzebne do przetrwania. Rośliny wężowe dobrze rosną w większych pojemnikach i w ziemi doniczkowej, ale nie lubią wilgotnej gleby. Rośliny wężowate radzą sobie lepiej w cieplejszym klimacie o wysokiej wilgotności. Jeśli pokój, w którym uprawiasz rośliny wężowe jest bardzo ciemny, może być konieczne sztuczne światło. Jeśli pomieszczenie nie jest bardzo ciemne, można uprawiać rośliny wężowe w pomieszczeniach ze sztucznym światłem.

Wężowidła wymagają światła do fotosyntezy, procesu, który nadaje roślinom ich zielony odcień. Brak światła hamuje wzrost nowych liści, kwiatów i korzeni. Ponadto rośliny o niskich wymaganiach świetlnych wykazują brązowienie na liściach i końcówkach. Niższe liście żółkną, a starsze brązowieją. Poziom oświetlenia roślin wężowych można sprawdzić za pomocą luksomierza.

Parlor palms tolerate low light

Parlor palms thrive in rooms with dim light. W bezpośrednim świetle słonecznym szybko wysychają. Umieść je w pobliżu północnego lub wschodniego okna, aby uzyskać pośrednie światło słoneczne. Nie zaszkodzi też przefiltrowana ekspozycja północna. Podlewaj palmę jak każdą inną roślinę domową. Regularnie spryskuj ją wodą o temperaturze pokojowej, aby pobudzić wzrost liści. Nie należy jej przycinać, ponieważ może to spowodować jej uszkodzenie. Najlepszą porą na przycinanie jest wczesna wiosna i późne lato, gdy zaczynają pojawiać się nowe przyrosty.

Pochodząca z lasów tropikalnych palma jest zwarta i ma pojedynczy pień. Ma wąskie listki i łukowato wygięte zielone liście. Wiosną pojawiają się na niej grona żółtych kwiatów. W warunkach domowych dorasta do około 4 stóp, ale w idealnych warunkach może osiągnąć nawet 8 stóp. Może być również uprawiana jako okaz biurkowy. Wymaga średniej ilości światła i ciepła, ale toleruje niski poziom oświetlenia.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak rośliny pokojowe rosną bez światła słonecznego"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.