Gdzie najlepiej postawić rośliny w pomieszczeniach?

Data : 6 lipca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Wewnętrzne narożniki są świetnym miejscem na umieszczenie rośliny. Wewnętrzne narożniki łagodzą twarde rogi pokoju, które są zazwyczaj bezlitosne dla wysokich roślin. Narożniki wewnętrzne blokują również duży procent naturalnego światła, więc większość roślin będzie cierpieć z powodu zmniejszonego wzrostu lub śmierci w narożniku. Jeśli nie możesz rozstać się ze swoimi nowymi zielonymi przyjaciółmi, wybierz odporne odmiany o dobrych wymaganiach świetlnych. Zastosowanie lamp podwieszanych i oświetlenia górnego może pomóc zminimalizować utratę liści.

Łazienki

W łazience trzeba wybrać roślinę, która będzie się dobrze rozwijać w wilgotnym klimacie. Wybierz taką, która zmieści się na parapecie lub półce, ponieważ rośliny łazienkowe będą potrzebowały więcej światła i wilgoci niż w innych pomieszczeniach. Wybierz rośliny, które mogą przetrwać w warunkach słabego oświetlenia, takie jak paprocie. Wyrosną na większe i bujniejsze, jeśli zapewni się im odpowiednie światło. Musisz jednak pamiętać, że rośliny łazienkowe wymagają dużo opieki.

W łazience można znaleźć wiele miejsc na umieszczenie roślin, np. w rogu prysznica. Możesz wykorzystać półki na szampon, ale jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na blacie, możesz też powiesić doniczki. Umieść rośliny, które lubią duże światło w oknie skierowanym na południe lub wschód. Najlepiej trzymać rośliny w łazience w pobliżu okna wychodzącego na południe lub wschód.

Kuchnie

Jeśli masz biuro lub pracujesz w piwnicy, środek domu nie jest najlepszym miejscem na umieszczenie rośliny wewnętrznej. Element ziemi jest słaby w centrum, dlatego najlepiej umieścić tu małe rośliny. Centrum domu jest dobrym miejscem na wiszącą roślinę, jeśli masz ograniczoną przestrzeń. Ponadto, salon zapewnia przyzwoite naturalne światło, więc jest to doskonałe miejsce na roślinę.

W kuchniach spróbuj umieścić dojrzałe rośliny w szklanym słoju wypełnionym wodą. Możesz również spróbować powiesić rośliny, ale upewnij się, że są one bezpiecznie zakotwiczone, aby nie spadły na chodnik lub krzesło. Aby uniknąć osadzania się kamienia, używaj do roślin wody mineralnej. Innym dobrym miejscem na wiszące rośliny są szczyty szafek i stare drabiny. To świetny sposób, by dodać życia do skądinąd sterylnego pomieszczenia.

Nietypowe miejsca

Jeśli szukasz nietypowych miejsc do umieszczenia roślin wewnętrznych, rośliny powietrzne i sukulenty mogą być doskonałymi dodatkami. Można je posadzić w niekonwencjonalnych miejscach, takich jak drzwi lodówki lub nowatorskie uchwyty ceramiczne. Rośliny powietrzne są również przydatne, ponieważ pomagają oczyszczać powietrze, redukując szkodliwe toksyny. Badanie NASA dotyczące czystego powietrza wykazało, że rośliny, które filtrują powietrze, mogą zmniejszyć poziom toksyn. Ponadto mogą one zapewnić wartość estetyczną przestrzeni.

Jeśli chodzi o przestrzenie biurowe, nie zawsze jest możliwe, aby trzymać rośliny z najbardziej narażonych miejscach. Poza tym potrzebują one miejsca do manewrowania i dostępu do nich w celu konserwacji i serwisu. Niektóre biura mają nawet balkony, które są wystarczająco wysokie, aby powiesić żywe rośliny. Możesz znaleźć ten rodzaj roślin wiszących na balkonach i dwupiętrowych budynkach. W tych ustawieniach należy pamiętać, że pielęgnacja roślin nie powinna być zaniedbywana.

Okna

Podczas gdy większość roślin domowych dobrze się rozwija, gdy znajdują się w pobliżu okien skierowanych na południe, inne typy roślin lepiej sobie radzą w oknach skierowanych na wschód lub zachód. Umieść je w odległości co najmniej 5 stóp od okien po tych stronach. Najlepsze rozmieszczenie roślin w pomieszczeniach dla każdego typu okna zależy od lokalizacji i warunków świetlnych. Rośliny, które wymagają pełnego słońca, najlepiej sprawdzą się w pobliżu okien po stronie południowej. Te, które potrzebują częściowego lub mniejszego nasłonecznienia, powinny być umieszczone w oknach północnych lub zachodnich w okresie zimowym.

W zależności od orientacji okien, mogą one nie być tak dobrze nasłonecznione jak okna wychodzące na południe. Jednak rośliny o małych wymaganiach świetlnych dobrze czują się na oknach południowych. Rośliny o niskich wymaganiach świetlnych można posadzić także przy oknach od strony zachodniej i wschodniej. Jeśli masz okna wychodzące na północ, pamiętaj, że ciepło słoneczne może zaszkodzić roślinom. Dobrą zasadą przy umieszczaniu roślin w pomieszczeniach jest umieszczanie roślin, które preferują niższy poziom światła, przy oknach skierowanych na południe.

Powierzchnie odbijające

Jeśli masz małą przestrzeń do wypełnienia, powierzchnie odbijające są najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie ekspozycji na światło. Powierzchnie odbijające światło są bardziej skuteczne w odbijaniu światła niż inne materiały i mogą być stosowane niemal wszędzie. Lustra są bardzo skutecznymi reflektorami, ale nie działają dobrze dla roślin w pomieszczeniach. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie folii polimerowych, które można umieścić niemal wszędzie i złożyć w przegrody.

Umieszczając rośliny w pobliżu okien, otrzymują one 100 procent światła słonecznego. Jednak rośliny umieszczone dalej otrzymują tylko 75%. Powierzchnie odblaskowe odbijają światło wokół roślin, dzięki czemu lepiej wykorzystują one dostępne światło. Jednak rośliny umieszczone w pobliżu powierzchni odbijających światło mogą więdnąć lub brązowieć z powodu niewystarczającej ilości światła. Dlatego należy umieszczać je na powierzchniach oddalonych od okien. Należy jednak pamiętać, że rośliny znajdujące się w pobliżu okien mogą zbrązowieć, jeśli będą wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Stojaki na rośliny

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz umieścić swoje rośliny wewnętrzne, stojak na rośliny jest doskonałym wyborem. Są one uniwersalne i mogą być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Często są wykonane z odpornego na warunki atmosferyczne drewna jodłowego, które nie ulega korozji ani nie gnije. Przed zakupem stojaka na rośliny należy jednak najpierw zmierzyć wysokość roślin, które będą na nim umieszczone oraz przestrzeń, która jest dostępna w pobliżu okna.

Istnieje kilka różnych stylów stojaków na rośliny. Wielopoziomowy stojak na rośliny ma trzy poziomy, które mogą pomieścić wiele roślin, a także ma trzy dołączone pręty, które pozwalają na zawieszenie roślin. Ten typ stojaka jest szczególnie przydatny dla tych, którzy wolą umieścić swoje rośliny wysoko nad meblami lub za meblami. Stojaki te są idealne do eksponowania wielu roślin i są świetną opcją, jeśli masz ograniczoną przestrzeń.

Podobne tematy

myśl 0 "Gdzie najlepiej postawić rośliny w pomieszczeniach?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.