Data : 4 października, 2022 Autor: : Robert
Kiedy podlewać rośliny ogrodowe zależy od ich potrzeb, od tego czy są spragnione czy nie. Zazwyczaj można to stwierdzić wbijając palec w ziemię. Możesz również użyć patyka i wbić go kilka centymetrów w glebę, aby określić jak bardzo wilgotna jest gleba. Najlepszym sposobem podlewania roślin ogrodowych jest podlewanie w miarę potrzeby, ale można również stosować techniki, które zatrzymują wilgoć w glebie. Oprócz podlewania w razie potrzeby, dzięki tym wskazówkom rośliny będą szczęśliwsze i zdrowsze.
Podlewanie roślin ogrodowych nie jest problemem, gdy pada deszcz. Jeśli jednak nie otrzymujesz wody z deszczu, powinieneś zadbać o to, aby Twoje rośliny były zdrowe i nawodnione. W przeszłości ludzie mylnie sądzili, że podlewanie roślin nie jest konieczne nawet wtedy, gdy pada deszcz. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo podlewać rośliny ogrodowe. Nie jest konieczne codzienne podlewanie roślin, ale pomaga im to rosnąć.
Zdecyduj, jaki rodzaj roślin chcesz uprawiać w swoim ogrodzie deszczowym. Wybierz rośliny, które mogą wytrzymać stojącą wodę i są tolerancyjne na niski poziom gleby. Rośliny rodzime są idealne do ogrodu deszczowego, ponieważ rosną w deszczu. Przyciągają one również lokalne zapylacze. Poniżej znajduje się kilka przykładowych list roślin, które dobrze się rozwijają w ogrodzie deszczowym. Podczas podlewania roślin ogrodowych należy pamiętać o usunięciu wszelkich kamieni i okruchów kory, które mogłyby spłynąć podczas ulewnego deszczu.
Ogród deszczowy można założyć także wtedy, gdy mamy deszczowe lato. Dobra wiadomość jest taka, że deszczowa pogoda jest generalnie dobra dla ogrodnictwa. W rzeczywistości pora deszczowa to najlepszy czas na podlewanie roślin. Jednak wiele osób nie robi tego i marnuje złotą okazję, aby pielęgnować i odżywiać swoje rośliny. Ekspert ogrodniczy Kevin Smith namawia ogrodników do podlewania roślin, gdy pada deszcz.
Najlepiej, aby gleba miała głębokość od czterech do sześciu cali, przy czym głębsza powinna być po stronie opadającej ogrodu deszczowego. Po posadzeniu roślin wykorzystaj glebę z pierwszego etapu kopania do stworzenia nasypu lub gzymsu, który zapobiegnie erozji. Posadź rośliny, które potrzebują więcej wody w glebie w najgłębszych miejscach, a te, które potrzebują mniej wilgoci w płytkich miejscach. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, skonsultuj się ze swoim doradcą technicznym.
Mimo że nie chcesz przesadzić z podlewaniem roślin, najlepiej podlewać je co kilka tygodni, jeśli chcesz uniknąć grzybów. Dodanie odrobiny wody co tydzień pomaga roślinom rozwinąć głębokie korzenie, które lepiej wchłaniają wodę. Jeśli to zrobisz, uzyskasz większe plony ze swojego ogrodu. Dzięki temu rośliny będą zdrowsze i silniejsze w dłuższej perspektywie.
Najgorętsze dni w roku oznaczają, że rośliny potrzebują więcej wody niż zwykle, a ty musisz upewnić się, że stosujesz ją w najkorzystniejszy możliwy sposób. Gorąca pogoda może upiec rośliny i sprawić, że będą one cierpiały z powodu odwodnienia. Gleba, która jest sucha, jest oznaką odwodnienia i wymaga więcej wody niż zwykle. Aby uniknąć tego problemu, można wyłączyć klimatyzację, ale nie można wyłączyć słońca ani gorącego lata.
Ważne jest, aby podlewać rośliny ogrodowe tak wcześnie rano, jak to możliwe, aby dać im wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie wody i przetrwanie. Powinieneś również zadbać o to, aby podlewać je wieczorem, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu. Pamiętaj również o robieniu częstych przerw podczas podlewania roślin. Jeśli pogoda jest bardzo gorąca, podlewaj je rano. Dzięki temu nadmiar wody nie będzie zalegał na liściach.
Zastanawiasz się pewnie, czy w czasie wyjątkowo upalnej pogody należy częściej podlewać rośliny ogrodowe. Jeśli temperatura jest tak wysoka, możesz po prostu przenieść rośliny w zacienione miejsca. Jeśli pogoda jest wyjątkowo gorąca, możesz ustawić wiszące kosze lub przenieść je do ziemi. Nawet jeśli podlewasz rośliny regularnie od kilku lat, sucha gleba lub roślina doniczkowa nadal będzie umierać. Jeśli chcesz często podlewać swoje rośliny, upewnij się, że przed rozpoczęciem podlewania sprawdzisz wilgotność ich gleby.
Podlewając rośliny, pamiętaj, aby podlewać głęboko. Sprzyja to głębszemu rozwojowi korzeni i chroni rośliny przed gorącym słońcem. Unikajmy jednak podlewania roślin w środku dnia, kiedy promienie słoneczne wyparowują wodę, zanim dotrze ona do gleby. Należy również podlewać rośliny wieczorem, kiedy jest chłodniej. Pozwoli to wodzie wsiąknąć w glebę w ciągu nocy, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób.
Inną metodą podlewania roślin jest mieszanie mydła w płynie z letnią wodą. Zastosowanie tej kombinacji na roślinach pomoże usunąć brud i kurz. Jeśli masz problem z opanowaniem uporczywych mączniaków korzeniowych, użyj na nich gorącej wody, aby je zabić. Gorąca woda była również używana w przeszłości do zabijania chorób i szkodników. Jest ona bardzo skuteczna, szczególnie w przypadku uporczywych mączniaków korzeniowych.
Jeśli na zewnątrz jest sucho, pamiętaj o podlewaniu roślin ogrodowych. Najlepiej namoczyć glebę głęboko na trzy do sześciu cali. Pobudza to głębokie korzenie, chroniąc je przed wysuszoną powierzchnią gleby. Częste lekkie zraszanie spowoduje spływanie wody, dlatego najlepsze jest rzadkie głębokie namaczanie. Należy pamiętać o użyciu miernika palcowego, aby określić, ile wody potrzebują rośliny i gleba.
Idealny czas na podlewanie roślin to wczesny ranek i wczesne popołudnie. Poranne podlewanie pozwoli odparować rozpryskom z liści, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób. Poranne temperatury są przecież cieplejsze, dlatego najlepiej unikać podlewania roślin ogrodowych późno w nocy lub w wilgotny dzień. W nocy podlewanie roślin będzie sprzyjać rozwojowi grzybów i zwiększy szanse na inwazję szkodników.
Oprócz podlewania roślin ogrodowych warto rozważyć ich ściółkowanie. Ściółkowanie zapobiega spływaniu wody i parowaniu, pomaga zatrzymać wilgoć i zmniejsza częstotliwość podlewania. Wiele roślin przetrwa dłuższy okres między podlewaniami dzięki silnym korzeniom. Aby zwiększyć zdolność gleby do zatrzymywania wody, rozważ ściółkowanie i kompostowanie. Poprawi to również ogólny stan gleby i zapobiegnie rozwojowi chwastów.
Latem rośliny uwielbiają być nawodnione, a kiedy pogoda jest gorąca, docenią chłodny prysznic. Nawet jeśli ich stopy nie czują wilgoci, gleba pod ich korzeniami jest prawdopodobnie zbyt sucha. Oprócz podlewania, potrzebują one również wystarczającej ilości słońca i odpowiedniej temperatury. Zatem, jeśli jest sucho, podlej rośliny ogrodowe! I pamiętaj, by codziennie sprawdzać poziom wilgotności gleby!
Gdy trzeba podlać rośliny ogrodowe, najlepiej jest dokładnie podlać korzenie i pozwolić glebie całkowicie wyschnąć pomiędzy kolejnymi podlaniami. Aby to osiągnąć, użyj węża do podlewania, który powoli rozprowadza wodę. Lekkie zraszanie w ciągu dnia również zachęci korzenie do przebywania blisko powierzchni gleby. Roślina, która nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody więdnie, co wskazuje, że potrzebuje wilgoci. Jeśli korzenie rośliny są uszkodzone, zacznie się ona rozpadać i więdnąć.
Jeśli jest mokro, kwiaty i rośliny w ogrodzie wodnym wymagają specjalnej opieki. Niektóre rośliny są bardziej wytrzymałe niż inne, a w czasie suszy mogą nawet potrzebować dodatkowego podlewania. Przy podejmowaniu decyzji o tym, co posadzić w ogrodzie, ważne jest, aby zrozumieć, jak wilgotność gleby wpływa na rośliny. Mokre obszary mogą być naturalnie wilgotne lub być wynikiem nadmiaru wody. Jednak przy wyborze roślin na tereny wilgotne należy wziąć pod uwagę warunki glebowe i inne czynniki.
Ważne jest, aby podlewać rośliny o odpowiedniej porze dnia. Podlewanie poranne pozwala wyschnąć glebie przed rozpoczęciem dnia, a podlewanie wieczorne pomaga zachować wodę potrzebną roślinom przez noc. W ciągu dnia podlewanie po południu może spowodować przypalenie liści. Podlewanie po południu nie jest też zbyt skuteczne, ponieważ większość wody wyparowuje, zanim dotrze do korzeni. W takich warunkach należy podlewać rośliny wieczorem, gdy słońce jest niżej. Dzięki temu liście wyschną przed zapadnięciem zmroku, a korzenie będą mogły nasiąknąć wodą w ciągu nocy.
Jeśli jest mokro, regularnie podlewaj rośliny ogrodowe. Niewielka ilość wody może zdziałać wiele. Kluczem jest głębokie podlewanie. Głębsza woda pomoże korzeniom roślin rosnąć i kwitnąć. Podlewanie tylko powierzchniowe doprowadzi do powstania płytkich i słabych korzeni. Młode rośliny mogą wymagać codziennego podlewania, ponieważ ich korzenie są małe i znajdują się blisko powierzchni i szybciej wysychają. Możesz również użyć drewnianego kołka do sprawdzenia poziomu wilgoci w glebie ogrodowej. Jeśli drewniany kołek przyklei się do niego, to znaczy, że gleba jest wilgotna. Jeśli nie, należy podlać ogród.
Pomimo swojej nazwy, byliny, krzewy i drzewa mogą być sadzone w miejscach wilgotnych. Należą do nich m.in. astyl, świerk biały i żurawina europejska viburnum. Rośliny te nie tylko są odporne na wilgoć, ale także wymagają minimalnego podlewania po ich zasiedleniu. Można też posadzić szyszki i inne rośliny, które wymagają wilgotnej gleby. Niemniej ważne jest, aby przed posadzeniem jakichkolwiek roślin zapoznać się z zaleceniami lokalnych władz.
Podobne tematy
myśl 0 "Kiedy podlewać rośliny ogrodowe"