Które kwiaty ogrodowe są trujące?

Data : 12 kwietnia, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jeśli masz obsesję na punkcie piękna, możesz być zszokowany, gdy dowiesz się, że niektóre kwiaty i rośliny są śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi. Na przykład małe dzwonkowate kwiaty Gloriosy superba, rośliny rosnącej bardzo blisko ziemi. Choć są one wspaniałą rośliną okrywową w zacienionym ogrodzie, zawierają również convallatoksynę, trującą substancję chemiczną, która przyspiesza skurcze mięśnia sercowego. Można też przypadkowo połknąć toksyny tej trującej rośliny, podlewając ją.

Gloriosa superba

Jeśli kochasz kwiaty ogrodowe, ale obawiasz się roślin, które mogą zatruć Twoje dzieci i zwierzęta domowe, możesz poznać roślinę Gloriosa superba. Ten gatunek pochodzi z południowo-wschodniej Azji i Chin, ale jest szeroko uprawiany w Stanach Zjednoczonych. Jego liście są podobne do pasków, a kwiaty są żółte lub karmazynowe w kolorze. Gloriosa superior ma bulwy, które przypominają bataty i są toksyczne.

Ten kwiat jest delikatny, w kształcie łezki, z wąskimi płatkami i falistymi brzegami. Jego łodygi pokryte są czułkami, które umożliwiają mu wspinanie się. Liście mają około 20 centymetrów długości, a owocem jest kapsułka o długości od sześciu do dwunastu centymetrów wypełniona czerwonymi nasionami. Trująca toksyczność rośliny nie jest widoczna od razu, ale mimo to warto wiedzieć, kiedy należy ją wyciągnąć z ogrodu.

W Azji roślina Gloriosa jest wykorzystywana jako biologiczna trucizna. Kamufluje ona swoje toksyny za pomocą nasion kolendry. Nasiona można gotować w wodzie, aby usunąć truciznę – kolchicynę, która jest związkiem silnie toksycznym. Stąd roślina ta jest uznawana za chwast tylko wtedy, gdy jej nasiona zostały namoczone w wodzie. Jej nasiona w innych okolicznościach raczej nie są wykrywane.

Roślina Lords and Ladies

Chociaż roślina Lords and Ladies ma wiele zastosowań, w rzeczywistości są one dość trujące. Połknięcie dowolnej części rośliny może spowodować uczucie pieczenia, obrzęk gardła i ból gardła. Oprócz tych nieprzyjemnych efektów, mogą być również używane do leczenia pasożytów wewnętrznych, a nawet do leczenia reumatyzmu. Jednakże, jeśli masz słodkie zęby, powinieneś unikać rośliny Lords and Ladies!

Roślina Lords and Ladies najlepiej rośnie w lekkim cieniu i dobrze zdrenowanej glebie. Wytwarza pojedyncze łodygi jasnych, czerwono-pomarańczowych kwiatów w kwietniu-maju. Wyrastają one na wysokość od około sześciu do dziewięciu cali, a ich korzenie są skrobiowe i jadalne. Roślina pozostaje w stanie spoczynku późnym latem lub w połowie zimy. Oprócz pięknych kwiatów, Lords and Ladies mają bardzo charakterystyczny, gorzki w smaku zapach.

Kwiat ogrodowy Lords and Ladies znany jest również pod nazwą kukułka-pięta. Jego błyszczące, strzałkowate liście pokryte są ciemnymi plamkami. Kwiaty tej rośliny przyciągają muchy, a kolce na jej gałęziach wydzielają zapach podobny do moczu. Chociaż roślina ta występuje powszechnie w całej Wielkiej Brytanii, jest mniej rozpowszechniona w środkowej i północnej Szkocji. Zarówno liście, jak i jagody są toksyczne dla ludzi.

Delphinium

Popularny kwiat ogrodowy, Delphinium nie jest trujący. Są to dobre kwiaty cięte, które można wprowadzić do domu zaraz po otwarciu. Aby zachować ich świeżość, należy użyć cukru, soku z cytryny, wybielacza lub komercyjnego środka do konserwacji kwiatów. Delphiniums również zrobić wspaniałe pojemniki i mogą rosnąć tak wysokie, jak 6 stóp! Jeśli zastanawiasz się nad zakupem delphinium do swojego ogrodu, oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować ich piękny wygląd.

Przygotowując miejsce do sadzenia delfinium, należy je przygotować przy użyciu kompostu i materii organicznej. Wykop dołek o średnicy co najmniej dwukrotnie większej od średnicy pojemnika. Upewnij się, że gleba jest równomiernie wilgotna, ale nie nasiąknięta. Po posadzeniu podlej dokładnie delphinium i upewnij się, że górna część bryły korzeniowej dotyka gleby. Jeśli nie chcesz czekać, aż rośliny będą w pełni rozwinięte, możesz je dzielić co trzy-cztery lata i co roku cieszyć się świeżym bukietem.

Rodzime gatunki Delphinium pochodzą z USA i są zwykle sadzone dla ich dramatycznych niebieskich kwiatów. Pomimo cierpkiego smaku, kwiaty są bardzo drażniące. Ta roślina jest pełna wysoce toksycznych alkaloidów. Alkaloidy te mogą powodować paraliż oddechowy, drżenie mięśni i sztywność. Częstym błędem przy sadzeniu delphinium jest próba stosowania go na zwierzętach, ponieważ jest potencjalnie trujący.

Tansy

Większość kwiatów ogrodowych tansy jest trująca i należy o tym pamiętać uprawiając je w swoim krajobrazie. Roślina ta rozprzestrzenia się poprzez nasiona i kłącza, a jej główki kwiatowe zamieniają się w nasiona, jeśli nie zostaną szybko ścięte. Możesz kontrolować tansy w swoim krajobrazie przycinając rośliny wczesną wiosną i ścinając je przez cały sezon wegetacyjny. Należy pamiętać, że nasiona tansyi są bardzo inwazyjne i należy obchodzić się z nimi ostrożnie.

Tansyja zwyczajna to roślina o kilku łodygach i naprzemianległych liściach. Jej liście są podobne do paproci i ma jasnożółte kwiaty przypominające guziki, które rosną w płaskich klastrach na końcu łodygi. Chociaż jest trujący dla ludzi, jest naturalnym pestycydem, który odstrasza muchy i inne owady od jedzenia go. Oprócz toksycznego charakteru, kwiaty ogrodowe tansy są korzystne dla różnych owadów zapylających.

Ponieważ tansy jest silnie toksyczne w dużych dawkach, najlepiej używać rękawiczek podczas obchodzenia się z nim. Choć nie jest to powszechna trucizna, tansy ma właściwości lecznicze. W przeszłości tansy była używana do leczenia pasożytniczych robaków i często znajdowała się w europejskich jadłospisach. W dzisiejszych czasach tansy jest jednak uważana za trującą i najlepiej unikać jej w ogrodzie.

Słodko-gorzki koszyczek

Nazwa słodko-gorzki koszyczek jest niedopowiedzeniem; ta roślina jest bardzo trująca. Pochodzi z Eurazji i została wprowadzona do części Stanów Zjednoczonych i Kanady. Można ją znaleźć rosnącą w wilgotnych lasach, na brzegach stawów i wzdłuż brzegów rzek. W niektórych miejscach roślina ta jest inwazyjna, np. w Oregonie, Pensylwanii i Wisconsin. Słodycz gorzką można zwalczać ręcznie, ale duże infestacje mogą wymagać zastosowania herbicydów.

Solanaceae to rodzina roślin, do której należą bakłażany, pomidory, papryka i ziemniaki. Rodzaj Solanum jest duży i obejmuje od 1500 do 2000 gatunków. Jego łacińska nazwa, dulcamara, oznacza słodycz. Związek chemiczny solanina został wyizolowany z Solanum nigrum w 1820 roku. Psianka słodkogórz ma wiele nazw zwyczajowych, w tym solanaceae, black solanum, goji berry i red berry.

Chociaż ta roślina jest trująca, w czasach renesansu była używana jako kosmetyk. Kwiaty śmiercionośnej rośliny Nightshade sprawiały, że policzki dam pięknie się rumieniły. Roślina ta zawierała również olejki, które rozszerzały źrenice kobiet. Efekty te miały sprawić, że będą one bardziej uwodzicielskie. Co więcej, osoby, które spożywały tę roślinę, często umierały w wyniku działania trucizny. Tak więc, jeśli planujesz zasadzić niektóre z tych roślin, zachowaj dodatkową ostrożność i badania, aby upewnić się, że twój ogród nie stanie się trujący.

Jagody nocnika gorzkiego

W przeciwieństwie do innych gatunków nocników, nocnik gorzki ma nieprzyjemny zapach po stłuczeniu. Jednoroczny nocek ma białe kwiaty i czarne kolorowe jagody. Pochodząca z Eurazji roślina została wprowadzona do USA jako uprawna roślina ozdobna. Dobrze rozwija się w wilgotnej, bogatej glebie i może tolerować cień. Jagody są trujące, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich zbierania lub przycinania.

Roślina ta pochodzi z Europy, Afryki Północnej i Azji Zachodniej, choć uprawiana jest również w Ameryce Północnej. Jest to zielna bylina, która może osiągnąć pięć stóp wysokości. Jej nazwa naukowa to Atropa belladonna. Cała roślina jest trująca. Wszystkie części są toksyczne. Jednak jagody są szczególnie niebezpieczne, ponieważ zawierają dużą ilość atropiny.

Chociaż psianka słodkogórz jest toksyczna dla ludzi, stanowi również cenne źródło pożywienia dla ptaków. Ptaki żywią się jagodami, a nasiona roznoszą po okolicy. Jest to dobra roślina na wyjałowione gleby, ponieważ jej jagody przyciągają małe zwierzęta, takie jak szczury i wiewiórki.

Wisteria chińska

Wisteria chińska ma wiele zastosowań, ale jest również bardzo trująca. Jej trująca substancja, glikozyd wisterynowy, powoduje silne bóle brzucha i mdłości. Była ona przyczyną zatruć w kilku krajach. Roślina ta jest powszechnie uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach i na gankach, ale może być inwazyjna i zabijać rodzime drzewa. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których należy unikać tej rośliny.

Toksyny znajdujące się w wisterii są skoncentrowane w nasionach i nasadach. Przemieszczają się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, krzepnąc czerwone krwinki. Wistaryna, jeden z trujących związków chemicznych zawartych w roślinie, jest bardzo toksyczna dla psów i kotów i może prowadzić do biegunki, a nawet śmierci. Chociaż jest mało prawdopodobne, że pies może zatruć się jedząc nasiona wisterii, spożycie ich nadal spowoduje silny ból brzucha i wymioty. Odwodni też psa i spowoduje nieprawidłowe działanie centralnego układu nerwowego.

Jeśli chcesz wyhodować roślinę wisterii chińskiej, możesz zasadzić nasiona bezpośrednio do ziemi. Powinieneś mieć dużo miejsca dla swojej nowej rośliny i pełne światło słoneczne. Przycinanie jest konieczne, aby utrzymać jej kształt. W zależności od odmiany, możesz nawet pobrać sadzonki z istniejącej rośliny, aby wykorzystać je w swoim ogrodzie. W tym celu należy wykopać w ziemi dołek o głębokości około jednego cala i przykryć go ziemią doniczkową.

Podobne tematy

myśl 0 "Które kwiaty ogrodowe są trujące?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.