Jak rosną rośliny w pomieszczeniach

Data : 16 czerwca, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Jeśli jesteś ogrodnikiem lub kimś kto lubi trzymać rośliny domowe jako dekorację, możesz się zastanawiać jak rosną rośliny indoor. W tym artykule omówimy proces wzrostu roślin w pomieszczeniach, w tym transport wody z rozpuszczalnymi składnikami odżywczymi wokół rośliny, fotosyntezę (która wykorzystuje światło słoneczne jako energię) i transpirację (która opuszcza roślinę przez pory).

Woda transportuje rozpuszczalne składniki odżywcze wokół rośliny

System naczyniowy rośliny jest odpowiedzialny za transport wody i rozpuszczonych składników odżywczych wokół rośliny. W szczególności transportuje on wodę i minerały do nadziemnych części rośliny. System naczyniowy składa się z ksylemu i łyka, które przenoszą wodę z gleby do liści. W ksylemie i floemie stężenie substancji rozpuszczonych jest mniejsze niż 0,01%.

Woda ta przemieszcza się po roślinie dzięki ciśnieniu, grawitacji i potencjałowi matrycowemu. Włośniki korzeniowe nie mogą pobierać składników odżywczych wbrew gradientowi zwartości, więc rośliny wykorzystują transport aktywny. Ruch molekularny cząsteczek wody zachodzi dzięki wywieraniu sił adhezyjnych i kohezyjnych, ciągowi transpiracyjnemu i kapilarności. Proces ten jest możliwy, ponieważ cząsteczki wody mają tendencję do sklejania się i przyciągania nisko położonych cząsteczek. Najprościej mówiąc, cząsteczki wody poruszają się wbrew grawitacji i gradientowi stężenia, aby dotrzeć do składników odżywczych.

Fotosynteza zjada światło słoneczne

Kiedy słońce świeci na Twoją roślinę, możesz się zastanawiać, jak rosną rośliny wewnętrzne. Światło słoneczne jest pochłaniane przez liście i przekształcane w energię, co nazywamy fotosyntezą. Do tego procesu potrzebny jest dwutlenek węgla, który dostaje się do rośliny przez aparaty szparkowe. Proces fotosyntezy zmienia się w ciągu dnia, przy czym szparagi otwierają się rano i zamykają po południu. Roślina wykorzystuje otrzymaną energię do zasilania swoich procesów komórkowych.

Światło wykorzystywane przez rośliny jest niezbędne do przeprowadzenia fotosyntezy. W wyniku tego procesu powstają cukry i tlen. Aby to zrobić, roślina potrzebuje dużo światła. Aby przechwycić wystarczającą ilość światła, rośliny używają chloroplastów. Te organelle zawierają chlorofil, który absorbuje energię świetlną i uwalnia ją z powrotem do powietrza. Fale światła zielonego są najbardziej efektywne dla fotosyntezy, a im wyższe stężenie chlorofilu, tym szybciej roślina może rosnąć.

Transpiracja opuszcza roślinę przez pory

Rośliny wewnętrzne wykorzystują pory do wymiany gazów. Stomata na liściu rośliny są głównym miejscem transpiracji. Składają się one z dwóch komórek ochronnych, które otwierają się i zamykają, aby kontrolować transpirację. W czasie ciemności lub wewnętrznego deficytu wody, aparaty szparkowe zamykają się i mniej dwutlenku węgla wydostaje się przez liście. Z kolei, gdy roślina jest wystawiona na działanie światła, obfitego zaopatrzenia w wodę i optymalnej temperatury, aparaty szparkowe otwierają się.

Transpiracja to naturalny proces kontrolujący wilgotność wody w roślinie i powietrzu. Tylko niewielki procent transpirowanej wody jest faktycznie wykorzystywany w procesie wzrostu rośliny. Rośliny uwalniają parę wodną przez liście, aby przenieść pożywienie i minerały do korzeni i innych komórek. Chociaż transpiracja jest ważnym procesem dla roślin, jest to również naturalny projekt bez żadnych ruchomych części lub elektryczności. W rzeczywistości proces transpiracji przyczynia się do powstawania deszczu i jest najbardziej efektywną metodą przenoszenia wody i składników odżywczych w środowisku rośliny.

Choroby przenoszone przez glebę

Choroby przenoszone przez glebę w roślinach są najczęstszą przyczyną utraty roślin i często są powodowane przez grzyby patogeniczne. W glebie występuje kilka różnych rodzajów, ale najbardziej powszechne są grzyby, które powodują ponad 8000 chorób roślin w Ameryce Północnej. Gnicie korzeni jest częstym objawem tych chorób, które wpływają na system korzeniowy i uniemożliwiają roślinie uzyskanie odpowiednich składników odżywczych. Objawy gnicia korzeni mogą być mylące, ponieważ naśladują inne problemy. Powszechne grzyby odpowiedzialne za gnicie korzeni to Cylindrocladium, Pythium, Phytophthora i Rhizoctonia.

Gleba jest pełna mikroskopijnego życia, a wiele z nich jest pożytecznych. Jednak niektóre z tych organizmów mogą również przenosić choroby. Choroby przenoszone przez glebę są trudne do wykrycia u ludzi i często powodują szkody, zanim wywołają objawy. Symptomy chorób przenoszonych przez glebę mogą naśladować inne przyczyny obumierania roślin, takie jak brak równowagi składników odżywczych i złe warunki środowiskowe. Niektóre rodzaje tych chorób mogą być również wywoływane przez inne podmioty.

Szkodniki, które wpływają na rośliny wewnętrzne

Istnieje wiele powszechnych szkodników, które mogą zaszkodzić roślinom wewnętrznym. Do szkodników tych zalicza się grzybiarki, mączniaki, mączliki i wiele innych. Te małe owady żywią się sokiem i liśćmi roślin. Podczas gdy dorosłe stadium tych owadów nie robi dużo szkody, ich stadium larwalne może uszkodzić wzrost roślin. Larwy są szczególnie szkodliwe dla kaktusów, ponieważ żerują na liściach i w końcu powodują śmierć rośliny.

Mszyce i mączliki to dwa powszechne szkodniki, które mogą osłabiać rośliny. Mszyce to owady o miękkich ciałach, przypominające strupy, które żywią się sokiem roślinnym. Mogą one pokryć roślinę w ciągu kilku dni i trudno je zauważyć. Inne szkodniki roślin wewnętrznych to skala i mączniak, które są małe, białe i jasne, odpowiednio. Szkodniki te powodują słaby, zahamowany wzrost i zwinięte liście na roślinach tropikalnych, takich jak fiołki afrykańskie i orchidee.

Podobne tematy

myśl 0 "Jak rosną rośliny w pomieszczeniach"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.