Data : 17 marca, 2023 Autor: : Robert
Przed montażem fotowoltaiki w ogrodzie należy wykonać kompleksowy, profesjonalny audyt energetyczny – instalacja na gruncie to tylko jedna z możliwych opcji, a należy wybrać najlepszą dla siebie. Kolejne ważne zagadnienia dotyczą wyboru i przygotowania miejsca pod własną elektrownię solarną. Nie można też pomijać kwestii finansowych. Dopiero przy pełnym rozeznaniu można podejmować ostateczne decyzje.
Powierzchnia dachu domu jest ograniczona, ale to samo dotyczy ogrodu. Trzeba sprawdzić, w którym wariancie będzie można pozyskiwać więcej darmowej, bezemisyjnej energii. Kolejna kwestia to spadek. O ile konstrukcje podtrzymujące panele na ziemi często pozwalają regulować kąt nachylenia, o tyle montaż fotowoltaiki na dachu będzie zdecydowanie mniej elastyczny pod tym względem. Ponadto modernizacja budynku, którego zadaszenie jest pokryte w mniejszej lub większej części panelami PV, będzie w przyszłości znacznie utrudniona. Z kolei fotowoltaika w ogrodzie „zabiera” przestrzeń do rekreacji.
Następna rzecz, nad którą trzeba się poważnie zastanowić, to koszty. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest z reguły droższy od instalacji o porównywalnej mocy, którą zamontowano na dachu – o ile miejscowe warunki w ogóle pozwolą wybierać pomiędzy tymi rozwiązaniami. W niektórych przypadkach wybór dachu lub ogrodu będzie wiązać się z istotnymi ograniczeniami. Kolejna zmienna to konserwacja. Wprawdzie wiele firm oferuje bezobsługowe instalacje PV, jednak ewentualne czyszczenie czy naprawa przez fachowca będą łatwiejsze, jeśli panele znajdują się tuż przy ziemi.
Przede wszystkim – należy wybrać odpowiednie miejsce dla paneli słonecznych. Musi to być punkt dobrze nasłoneczniony, który nie będzie zacieniony przez drzewa, zabudowania i inne przeszkody. Najwięcej energii zapewnią moduły skierowane na południe. Kolejna kwestia to ukształtowanie terenu i mocowanie konstrukcji wsporniczej. Optymalny kąt wynosi 30-45 stopni, co pozwala panelom uzyskiwać maksymalną wydajność. Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy podkreślają, że podczas planowania montażu bierze się też pod uwagę rozmaite zagrożenia dla instalacji, takie jak:
Kolejne podstawowe kwestie to zestawienie szacowanej produktywności zestawu PV z aktualnym i przyszłym zapotrzebowaniem na prąd. Przed zakupieniem paneli, falowników i pozostałych części trzeba podjąć szereg kluczowych decyzji. Poza instalacją na dachu lub w ogrodzie chodzi o:
Uproszczona procedura jest uzależniona od mocy instalacji – górną granicą jest tutaj 50 kW – oraz od lokalizacji. Taka moc elektrowni w zupełności wystarczy w przypadku większości domów jednorodzinnych. Nie znaczy to jeszcze, że można przystąpić do prac bez jakichkolwiek. Najważniejsze wymogi to:
Jeżeli ogród znajduje się na działce, która figuruje w rejestrze zabytków, inwestor musi dokonać stosownego zgłoszenia. Estetyka to nie tylko gust gospodarzy. Nie można liczyć na pełną swobodę przy projektach związanych z fotowoltaiką w ogrodzie. Jak zacząć, kiedy działania administracyjne zaczynają się przedłużać? Niestety nie ma innego wyjścia, jak czekać, aż wszystkie instytucje dadzą „zielone światło”.
myśl 0 "Fotowoltaika w ogrodzie – jak zacząć?"