Fotowoltaika w ogrodzie – jak zacząć?

Data : 17 marca, 2023 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Przed montażem fotowoltaiki w ogrodzie należy wykonać kompleksowy, profesjonalny audyt energetyczny – instalacja na gruncie to tylko jedna z możliwych opcji, a należy wybrać najlepszą dla siebie. Kolejne ważne zagadnienia dotyczą wyboru i przygotowania miejsca pod własną elektrownię solarną. Nie można też pomijać kwestii finansowych. Dopiero przy pełnym rozeznaniu można podejmować ostateczne decyzje. 

Panele PV na działce, instalacja fotowoltaiczna na dachu – porównanie

Powierzchnia dachu domu jest ograniczona, ale to samo dotyczy ogrodu. Trzeba sprawdzić, w którym wariancie będzie można pozyskiwać więcej darmowej, bezemisyjnej energii. Kolejna kwestia to spadek. O ile konstrukcje podtrzymujące panele na ziemi często pozwalają regulować kąt nachylenia, o tyle montaż fotowoltaiki na dachu będzie zdecydowanie mniej elastyczny pod tym względem. Ponadto modernizacja budynku, którego zadaszenie jest pokryte w mniejszej lub większej części panelami PV, będzie w przyszłości znacznie utrudniona. Z kolei fotowoltaika w ogrodzie „zabiera” przestrzeń do rekreacji.

Następna rzecz, nad którą trzeba się poważnie zastanowić, to koszty. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest z reguły droższy od instalacji o porównywalnej mocy, którą zamontowano na dachu – o ile miejscowe warunki w ogóle pozwolą wybierać pomiędzy tymi rozwiązaniami. W niektórych przypadkach wybór dachu lub ogrodu będzie wiązać się z istotnymi ograniczeniami. Kolejna zmienna to konserwacja. Wprawdzie wiele firm oferuje bezobsługowe instalacje PV, jednak ewentualne czyszczenie czy naprawa przez fachowca będą łatwiejsze, jeśli panele znajdują się tuż przy ziemi.

Fotowoltaika w ogrodzie. Jak zacząć audyt energetyczny?

Przede wszystkim – należy wybrać odpowiednie miejsce dla paneli słonecznych. Musi to być punkt dobrze nasłoneczniony, który nie będzie zacieniony przez drzewa, zabudowania i inne przeszkody. Najwięcej energii zapewnią moduły skierowane na południe. Kolejna kwestia to ukształtowanie terenu i mocowanie konstrukcji wsporniczej. Optymalny kąt wynosi 30-45 stopni, co pozwala panelom uzyskiwać maksymalną wydajność. Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy podkreślają, że podczas planowania montażu bierze się też pod uwagę rozmaite zagrożenia dla instalacji, takie jak:

  • zabrudzenia;
  • uszkodzenia mechaniczne;
  • ryzyko przegrzania, zapłonu.

Kolejne podstawowe kwestie to zestawienie szacowanej produktywności zestawu PV z aktualnym i przyszłym zapotrzebowaniem na prąd. Przed zakupieniem paneli, falowników i pozostałych części trzeba podjąć szereg kluczowych decyzji. Poza instalacją na dachu lub w ogrodzie chodzi o:

  • połączenie z publiczną siecią energetyczną lub jego brak;
  • ewentualny zakup magazynów energii;
  • dostępne formy dofinansowania OZE – niektóre programy wymagają wcześniejszego poniesienia kosztów, inne (np. dla rolników) uniemożliwiają rozpoczęcie inwestycji przed zakwalifikowaniem do wsparcia.

Montaż fotowoltaiki w ogrodzie nie wymaga pozwolenia na budowę

Uproszczona procedura jest uzależniona od mocy instalacji – górną granicą jest tutaj 50 kW – oraz od lokalizacji. Taka moc elektrowni w zupełności wystarczy w przypadku większości domów jednorodzinnych. Nie znaczy to jeszcze, że można przystąpić do prac bez jakichkolwiek. Najważniejsze wymogi to:

  • zgodność z planem zagospodarowania miejscowego;
  • ocena oddziaływania na środowisko lub obszary chronione, jeśli wymaga tego klasyfikacja inwestycji;
  • konsultacja i ocena projektu instalacji o mocy od 6,5 kW przez specjalistę ppoż.

Jeżeli ogród znajduje się na działce, która figuruje w rejestrze zabytków, inwestor musi dokonać stosownego zgłoszenia. Estetyka to nie tylko gust gospodarzy. Nie można liczyć na pełną swobodę przy projektach związanych z fotowoltaiką w ogrodzie. Jak zacząć, kiedy działania administracyjne zaczynają się przedłużać? Niestety nie ma innego wyjścia, jak czekać, aż wszystkie instytucje dadzą „zielone światło”.



Podobne tematy
myśl 0 "Fotowoltaika w ogrodzie – jak zacząć?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.