Czy cyklamen indoor znów zakwitnie?

Data : 20 maja, 2022 Autor: :

Magazyn Ogrodniczy

Okres spoczynku

Okres spoczynku cyklamena może zostać skrócony lub wydłużony poprzez pielęgnację rośliny w nieodpowiedniej porze roku. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody może doprowadzić do przesuszenia gleby i słabego kwitnienia, ale roślinę można uratować, jeśli przesadzi się ją przed rozpoczęciem okresu spoczynku. W tym czasie liście cyklamenów żółkną i obumierają, więc jeśli to zauważysz, przestań podlewać i umieść roślinę w chłodnym, ciemnym miejscu aż do rozpoczęcia sezonu kwitnienia. Liście obumierają i odpadają, więc usuń martwe liście czystymi nożyczkami.

Trzymanie cyklamenów w chłodnym miejscu w domu pomoże im rozwijać się w okresie spoczynku. Temperatura 50-70 stopni Fahrenheita zachęci cyklameny do kwitnienia w tym czasie, ale zbyt dużo słońca lub ciepła skłoni je do zbyt wczesnego rozpoczęcia okresu spoczynku. Cyklameny indoor zazwyczaj przechodzą w stan spoczynku w połowie kwietnia, ale możliwe jest utrzymanie ich w stanie wzrostu do połowy maja, jeśli zastosujesz się do poniższych prostych wskazówek.

Podlewanie

Podczas podlewania cyklamenów pokojowych należy pamiętać o stosowaniu nawozów o niskiej zawartości azotu. Zbyt duża ilość azotu powoduje bowiem bujny wzrost roślin, które są podatne na choroby. Używanie nawozu o niskiej zawartości azotu co dwa tygodnie sprawi, że cyklamen będzie szczęśliwy. Należy także pamiętać o regularnym przycinaniu główek, aby móc sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak choroby lub uszkodzenia.

Cyklamen lubi jasne, pośrednie światło. Rośliny w ciemnych miejscach są narażone na gnicie korzeni i bulw. Upewnij się, że rośliny nie dostają zbyt dużo światła, bo inaczej uschną i w końcu umrą. W zimie cyklameny mogą korzystać z bezpośredniego światła słonecznego, ale pamiętaj o monitorowaniu gleby i regularnym podlewaniu, aby uniknąć suchego lub wilgotnego środowiska. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, trzymaj cyklameny w pomieszczeniu, w którym nie jest zbyt gorąco ani zbyt zimno.

Cyklameny można wyhodować z nasion lub kupić nowe. Jeśli chcesz uprawiać cyklameny w domu, powinieneś zacząć je późnym latem lub jesienią i poczekać, aż osiągną ostateczny rozmiar. Kiedy pierwszy raz je podlejesz, nasiona powinny kiełkować w temperaturze 70degF/21degC. Jeśli chcesz wyhodować roślinę w krótszym czasie, możesz również kupić roślinę już wyhodowaną i poczekać, aż pojawi się na niej nowy pęd.

Nawożenie

Niezależnie od tego, czy trzymasz cyklamen w domu, czy na zewnątrz, nawożenie roślin w okresie spoczynku może je zabić. Aby mieć pewność, że cyklamen ponownie zakwitnie, należy raz w miesiącu zasilać go słabym płynnym nawozem. Możesz również dodać herbatę kompostową do harmonogramu podlewania rośliny. Nawożenie cyklamen będzie kwitł ponownie zależy od gatunku.

Jeśli masz roślinę, która będzie kwitła zimą, nie musisz jej nawozić. Zadbaj tylko o to, aby miała zapewnioną odpowiednią wilgotność i przebywała w chłodnym miejscu. Jeśli sadzisz bulwy cyklamena, nie sadzaj ich zbyt głęboko – dodatkowa wilgoć może uszkodzić rośliny. Możesz również dodać do gleby torf lub wermikulit. Twoje cyklameny będą zadowolone, że to zrobiłeś. Po dokonaniu zmiany, Twoja roślina powinna zacząć ponownie kwitnąć zimą.

Pierwszym krokiem w nawożeniu cyklamenów w pomieszczeniach jest monitorowanie wilgotności gleby. Sucha, opadająca roślina najprawdopodobniej nie zakwitnie ponownie. Warto regularnie sprawdzać poziom wilgotności gleby za pomocą miernika wilgotności. Ponadto, cyklameny są wrażliwe na klimat panujący w twoim domu. Może umrzeć, jeśli jest zbyt gorąco lub zbyt zimno. Ciepłe pomieszczenie sprawi, że cyklamen wejdzie w stan spoczynku wcześniej niż jest na to gotowy.

Długość życia rośliny

Cyklameny to łatwe w pielęgnacji rośliny domowe, które najlepiej radzą sobie w chłodnych warunkach. W okresie spoczynku wymagają jednak szczególnej uwagi. Niestety wiele osób wyrzuca swoje donice z cyklamenami po zakończeniu kwitnienia. Oto kilka wskazówek, jak przedłużyć życie cyklamenów w pomieszczeniach. Cyklameny potrzebują chłodnego pomieszczenia z pośrednim światłem, ale mogą wytrzymać wysokie temperatury w nocy.

Po pierwsze, upewnij się, że gleba w doniczce na cyklameny jest bogata i dobrze zdrenowana. Upewnij się, że gleba jest lekko kwaśna lub zasadowa. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, użyj torfu, aby podnieść jej poziom pH. Pomocna będzie także dekoracyjna doniczka. Gdy cyklamen dojrzeje, posadź go w wybranym pojemniku. Jeśli uprawiasz roślinę z nasion, możesz ją posadzić w połowie lata lub wczesną jesienią.

Jeśli jesteś początkujący w ogrodnictwie roślin domowych, cyklamen może być podatny na różne szkodniki. Najczęstszym z nich jest nadmierne podlewanie. Jeśli zauważysz brązowe liście lub suchą, mączną pleśń w środku, to czas na zmiany. Aby przedłużyć żywotność cyklamenów, co cztery do sześciu tygodni stosuj odżywkę dla roślin na bazie potasu. Upewnij się, że kupujesz oznakowany nawóz dla roślin domowych.

Podobne tematy

myśl 0 "Czy cyklamen indoor znów zakwitnie?"

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.